UMK - strona główna Wydział Sztuk Pięknych - strona główna
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Polski English
KIERUNKI STUDIÓW
OCHRONA DÓBR KULTURY

Ochrona Dóbr Kultury (prowadzona w systemie dwustopniowym 3+2) to studia o charakterze interdyscyplinarnym, przygotowujące do rozpoznania, interpretacji, wartościowania i ochrony szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego, przede wszystkim – spuścizny materialnej o charakterze zabytkowym. O charakterze dydaktyki, prowadzonej na kierunku, decyduje w pierwszej kolejności zadanie przygotowania przyszłych Absolwentów do interpretacji tego zróżnicowanego dziedzictwa (przy użyciu różnych metod) – opis jego składników, uchwycenie przyczyn ich zaistnienia oraz ocena ich celowości i wartości w aspekcie historycznym, artystycznym, kulturowym.

Powiększ Powiększ Powiększ


Na studiach pierwszego stopnia od roku 2018/19zakres wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych Absolwenta formują równoległe, obowiązkowe ścieżki kształcenia humanistycznego, skoncentrowane na badaniu, opisie, dokumentacji i interpretacji reliktu przeszłości: historia sztuki,konserwatorstwo, zabytkoznawstwo i muzealnictwo. Specjalistyczne moduły w ich obrębie wyrastają z długoletniej tradycji Wydziału Sztuk Pięknych i decydują o specyfice i unikatowości kształcenia na Ochronie Dóbr Kultury w Toruniu. Oferują przyszłym Absolwentom szerokie spektrum zagadnień konserwatorskich (powiązanych z profilaktyką, rozpoznaniem zagrożeń dla zabytku, oceną i projektowaniem działań konserwatorskich), przedmioty znawcze w zakresie sztuki, rzemiosła artystycznego i architektury, konkretne umiejętności w zakresie rozpoznania zabytków pod kątem technik, materiałów i nawarstwień historycznych, szczegółową wiedzę umożliwiającą poprawną identyfikację i interpretację dzieł sztuki (ornamentyka, detal architektoniczny, kostiumologia), wiedzę o działalności muzealniczej oraz fachowe umiejętności w zakresie opisu, inwentaryzacji i dokumentacji dziedzictwa (w tym – posługiwanie się nowoczesnymi metodami i narzędziami cyfrowymi). Dużą wagę w programie studiów ma rozpoznanie struktury materialnej dzieł sztuki / zabytków architektury / wytworów rzemiosła / zabytków techniki, a także: tkwiących w nich wartości. Jest to unikatowy model kształcenia, który pozwala Absolwentom odnaleźć się w bardzo różnych instytucjach i pracować z bardzo różnymi wytworami przeszłości, o różnej jakości i wartości kulturowej. ODK w Toruniu stawia na żywy kontakt z zabytkiem: w toku studiów realizowane są wielodniowe ćwiczenia terenowe, wyjazdy i objazdy zabytkoznawcze oraz ćwiczenia przy obiektach (w muzeach, przestrzeniach historycznych, pracowniach konserwatorskich). Sylwetkę Absolwenta w pełni modelują przedmioty fakultatywne realizowane na ostatnim roku studiów. Wybór profilu seminarium licencjackiego, przedmiotów znawczych, modułu naukowo-badawczego i modułu specjalistycznego z zakresu dziedzictwa, jego ochrony i promocji, pozwala na samodzielne wyprofilowanie kształcenia w kierunku własnych zainteresowań i przyszłej kariery naukowej lub zawodowej (m. in. sztuka dawna, nowoczesna / współczesna, znawstwo architektury, dziedzictwo regionu, dziedzictwo techniki itd.).

Absolwent studiów licencjackich ma gruntowną wiedzę na temat dziejów sztuki, teorii i ochrony dziedzictwa kulturowego i sposobów jego wartościowania, posiada fachowe przygotowanie w zakresie opisu i dokumentacji sztuki, architektury i budownictwa, jest wrażliwy na właściwe postępowanie wobec zabytku: problemy konserwatorskie, stan zachowania i zagrożenia wobec substancji zabytkowej, które potrafi dostrzec i ocenić. Jest wszechstronnie przygotowany do podejmowania podstawowych wyzwań zawodowych, staży i praktyk w różnych instytucjach kultury (urzędy ochrony zabytków, muzea, galerie sztuki, instytucje samorządowe, domy kultury, antykwariaty i domy aukcyjne) i może podjąć dalsze studia w różnych kierunkach humanistycznych.

Na studiach magisterskich model programu studiów zakłada podział na trzy ścieżki specjalnościowe w zakresie Konserwatorstwa (skupione na problemie rozpoznania, interpretacji i zachowania szeroko pojętego dziedzictwa architektoniczno-urbanistycznego), Zabytkoznawstwa i muzealnictwa (skupione na szczegółowym rozpoznaniu, analizie badawczej i naukowej oraz sposobach zachowania i upowszechniania kultury wizualnej i tzw. dziedzictwa ruchomego, z naciskiem na rzemiosło artystyczne; a także – na szeroko rozumianym muzealnictwie) oraz Krytyki artystycznej(zajmującej się analizą i interpretacją współczesnej kultury wizualnej).

Dają one silnie wyspecjalizowaną wiedzę i wachlarz konkretnych umiejętności, przygotowujących do dalszej kariery zawodowej. Decydują o ukształtowaniu sylwetki Absolwenta, który – w zależności od ścieżki specjalnościowej – będzie przygotowany do pracy m. in.: w urzędach ochrony i ośrodkach dokumentacji zabytków, instytucjach muzealnych, na rynku sztuki oraz w ośrodkach animacji kultury, w instytucjach życia kulturalnego i artystycznego oraz w redakcjach czasopism.

Więcej informacji na stronach:
www.odk.umk.pl
www.facebook.com/odkwtoruniu/

Zakłady, w których prowadzone są zajęcia na kierunku Ochrona Dóbr Kultury:
Zakład Historii Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnej
Zakład Historii Sztuki Nowoczesnej
Zakład Muzealnictwa
Zakład Konserwatorstwa

Do pobrania: Plan studiów stacjonarnych I st. na kierunku Ochrona Dóbr Kultury od 2018/2019 r.
Program ramowy studiów stacjonarnych I st. na kierunku Ochrona Dóbr Kultury od 2018/2019 r.

Program ramowy studiów stacjonarnych I st. na kierunku Ochrona Dóbr Kultury od 2015/2016 r.
Program ramowy studiów stacjonarnych II st. na kierunku Ochrona Dóbr Kultury od 2015/2016 r.

Plan stud. stacj. I st. na kierunku ODK spec. Konserwatorstwo od 2015/2016 r.
Plan stud. stacj. I st. na kierunku ODK spec. Zabytkoznawstwo i Muzealnictwo od 2015/2016 r.
Plan stud. stacj. II st. na kierunku ODK spec. Konserwatorstwo od 2015/2016 r.
Plan stud. stacj. II st. na kierunku ODK spec. Zabytkoznawstwo i Muzealnictwo od 2015/2016 r.
Plan stud. stacj. II st. na kierunku ODK spec. Krytyka Artystyczna od 2015/2016 r.


Informacje dla kandydatów: Przewodnik po studiach - Ochrona Dóbr Kultury, studia I stopnia
Przewodnik po studiach - Ochrona Dóbr Kultury, studia II stopnia