UMK - strona główna Wydział Sztuk Pięknych - strona główna
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Polski English
WYDARZENIA I KOMUNIKATY

VIII edycja Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego "Nad_rysować"

W Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy (ul. Gdańska 20) trwa Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego 2018 „NAD_RYSOWAĆ”. Jest to prezentacja prac wyłonionych w konkursie organizowanym cyklicznie przez Zakład Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. zaproszenie

W wystawie biorą udział studenci i absolwenci dwóch ostatnich lat uczelni artystycznych z Polski i zagranicy. W bydgoskiej Galerii można zobaczyć prace operujące różnymi metodami zarówno rysunku klasycznego, użytkowego, ilustracyjnego, jak i wykraczającymi poza jego ramy: animacje, akcję, performance, instalację aż po realizacje czysto konceptualne.

Wystawa potrwa do 30 grudnia 2018 r.

Więcej na stronie: www.galeriabwa.bydgoszcz.pl.

Kolejne prezentacje, pokazy i wystąpienia:

  1. BWA Bydgoszcz - 20.11 - 30.12.2018
  2. Galeria w Bibliotece Akademickiej UKW Bydgoszcz - 20.11 - 23.12.201
  3. Galeria R+ Akademia Sztuki w Szczecinie - styczeń 2019
  4. Fabryka Sztuk Tczew - 1.02 - 30.02.2019


Fotografie Wojciecha Beszterdy w Galerii Forum

Zapraszamy w czwartek 29 listopada, o godz. 13.00, do |Galerii Forum i Galerii Zakładu Grafiki (Wydział Sztuk Pięknych, Sienkiewicza 30/32), na otwarcie wystawy fotografii Wojciecha Beszterdy zatytułowanej Moje...II. plakat, folder

Kuratorem wystawy jest Zdzisław Mackiewicz.

Wojciech Beszterda jest artystą, fotografem, kuratorem wystaw. Ukończył Wydział Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od 2003 roku prowadzi Galerię w Muzeum Okręgowym, im. S. Staszica w Pile, w której prezentuje prace artystów polskich i z zagranicy.


FRAKCJA / AKCJA / TORUŃ / 100

1 grudnia 2018 o godzinie 18.00 w Galerii S na ulicy Mickiewicza 121 w Toruniu odbędzie się spotkanie z łódzką grupą artystyczną Frakcja. Tego dnia odbędą się pokazy, działania performatywne oraz otwarcie wystawy. plakat

FRAKCJA: Justyna Apolinarzak, Ewa Bloom Kwiatkowska, Monika Czarska, Ola Kozioł, Roksana Kularska-Król, Alicja Kujawska, Anka Leśniak, Alicja Kujawska, Iazbela Maciejewska, Aurelia Mandziuk, Beata Marcinkowska, Marta Ostajewska

Prezentacja łódzkich artystek jest częścią większego projektu pod hasłem Rebelle, który został przygotowany w związku z obchodami stulecia wywalczenia praw wyborczych przez Polki, a który poświęcony jest Olimpii de Gouges, pierwszej „współczesnej” wojowniczce o prawa wyborcze kobiet, którą ścięto 3 listopada 1793 za przygotowanie w czasie rewolucji francuskiej deklaracji praw kobiet. Tekst deklaracji został po raz pierwszy przetłumaczony na język polski i wydany przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Kuratorki: Dorota Chilińska, Katarzyna Lewandowska

Zapraszamy!

Frakcja jest międzypokoleniową grupą artystek działającą na pograniczu różnych dyscyplin sztuk wizualnych: malarstwa, instalacji, site-specific, sztuki postmedialnej, net-artu i kultury cyfrowej. Zajmuje się tematyką związaną z ciałem, rolą kobiet w społeczeństwie i historii, przestrzenią zastaną. Współpracuje również z lokalnymi społecznościami. (pl.wikipedia.org/wiki/Frakcja_(grupa_artystek))


Na temat nowej strony WWW Wydziału Sztuk Pięknych

Od 1 grudnia 2018 dotychczasowa strona wydziałowa WWW zostanie zastąpiona nową, dostosowaną do nowych standardów uniwersyteckich.

Odtąd wszelkie informacje dotyczące działania Wydziału i Instytutów proszę przesyłać na podane adresy: wszpstrona@umk.pl
izkstrona@umk.pl
iastrona@umk.pl


Miejsce dla kultury i rozrywek – konferencja toruńskiego SHS

24 listopada 2018 r., w godz. 10.00-15.00, w Bibliotece Diecezjalnej w Toruniu (pl. ks. Frelichowskiego 1), odbędzie się 8. konferencja z cyklu Zabytki Toruńskie Młodszego Pokolenia.

Konferencja poświęcona jest kulturze XIX w. i 1. połowy XX stulecia, zarówno tzw. wysokiej, jak i popularnej. Będziemy rozmawiać o życiu kulturalnym torunian w dobie przemian cywilizacyjnych, o instytucjach kultury czasów Drugiej Rzeczypospolitej (100-lecie niepodległości), ważnych w kategoriach regionu i kraju (idea Muzeum Ziemi Pomorskiej, utworzenie Książnicy Miejskiej – w roku jej 95-lecia), jak i o kulturze popularnej miasta czasów pruskich i polskich.

Do pobrania: plakat, program konferencji.


Szkoła Doktorancka Academia Copernicana

Informujemy, że wznowiono rekrutację do Szkoły Doktoranckiej Academia Copernicana. Prosimy o zapoznanie się z zasadami zgłoszeń.


Komunikat Komisji Wydziałowej

Wydziałowa Komisja Wydawnicza przyjmuje propozycje publikacji, które będą realizowane w ramach limitu Wydziału Sztuk Pięknych w Wydawnictwie Naukowym UMK w roku 2019, a także propozycje publikacji poza limitem Wydziału (finansowanych z innych źródeł, drukowanych poza Wydawnictwem Naukowym UMK). Zgłoszenia na odpowiednich formularzach (z wypełnionymi wszystkimi punktami) prosimy przesyłać do sekretarza komisji na adres e-mail: Teresa.Lekawa-Wyslouch(at)umk.pl do dnia 05 grudnia 2018 r.

Do pobrania:
Formularz zgłoszenia publikacji z limitu WSzP 2019
Formularz zgłoszenia publikacji poza limitem 2019


Dwie monety Sebastiana Mikołajczaka nagrodzone w międzynarodowych konkursach

Moneta Narodowego Banku Polskiego z wizerunkiem Mikołaja Kopernika nagrodzona w konkursie Moneta Roku 2018.

Moneta kolekcjonerska Mikołaj Kopernik z serii Wielcy polscy ekonomiści zdobyła główną nagrodę w kategorii: Moneta klasyczna w międzynarodowym konkursie Coin Constellation – 2018. Zaprojektowana przez dr Sebastiana Mikołajczaka z Zakładu Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

W dwunastej edycji konkursu Coin Constellation – 2018, który odbył się w ramach międzynarodowej konferencji COINS-2018 w Moskwie, wzięło udział 41 uczestników z 26 państw. W konkursie, w którym zgłoszono ponad 220 monet w 9 kategoriach, mogły uczestniczyć monety wyemitowane w roku 2017.

Projekt srebrnej monety kolekcjonerskiej o nominale 15 euro, poświęconej 150 rocznicy urodzin Jaana Tõnissona, zaprojektowanej przez dr Sebastiana Mikołajczaka zwyciężył w konkursie Centralnego Banku Estonii (Eesti Pank). Srebrna moneta kolekcjonerska przedstawia wizerunek estońskiego męża stanu, polityka i prawnika, dwukrotnego prezydenta i premiera Estonii, Jaana Tõnissona. Srebrna moneta o wartości nominalnej 15 euro zostanie wyemitowana 4 grudnia 2018 roku.

Więcej informacji na stronach:
www.nbp.pl
www.mennica.com.pl
gold10.ru
www.coin-database.com


Zapytanie ofertowe - Inwentarz sztuki Torunia, część I Dziedzictwo sakralne, zespół staromiejski

W związku z realizacją grantu nr 134-Z - pod tytułem Inwentarz sztuki Torunia, część I Dziedzictwo sakralne, zespół staromiejski, przyjętego do finansowania w drodze konkursu na realizację projektów w ramach programu pod nazwą, Narodowy Program Rozwoju Humanistyki - moduł Dziedzictwo narodowe, ogłoszonego w dniu 24 maja 2017 r. 12 lipca 2016 r. na podstawie Komunikatu o ustanowieniu programu pod nazwą Narodowy Program Rozwoju Humanistyki (M. P. z 2016 r. poz. 674) oraz Komunikatu o zmianie zasad finansowania programu (M. P. z 2017 r. poz. 425), zawartą między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu kierujemy  zapytanie ofertowe.

  1. Przedmiotem zamówienia jest usługa polegająca na wykonaniu badań dendrochronologicznych, pobranie próbek, wykonanie rysunku i dokumentacji fotograficznej miejsca pobrania, zakołkowanie miejsca pobrania, pomiar oraz datowanie
  2. Szczegółowy Opis przedmiotu zamówienia zawiera  załącznik nr 1.
  3. Formularz ofertowy -  załącznik nr 2.


Toruńska Grafika w Krakowie

Zakład Grafiki gorąco zaprasza na wystawę: Toruńska Grafika w Krakowie, w Galerii Humberta / Wydział Grafiki ASP w Krakowie. Wernisaż wystawy 9 listopada, piątek o 16:00, Galeria Humberta 3, ul. Humberta 3. Wystawa jest prezentacją grafiki - wykładowców, doktorantów i wybranych studentów Zakładu Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, reprezentujących poszczególne pracownie na specjalności grafika warsztatowa. Całość wpisuje się w program Galerii Zakładu Grafiki, który między innymi obejmuje wystawy wymienne grafik z różnych szkół i ośrodków artystycznych.

Różnorodność warsztatowa wynika nie tylko z rozmaitości technik stosowanych przez zajmujących się grafiką twórców. W różnych częściach Polski, ośrodki twórczości graficznej wnoszą z sobą coś co je odróżnia. Sam sposób dochodzenia do efektu finalnego jest często inny i zależy od uwarunkowań wynikających z tradycji i przyzwyczajeń warsztatowych, które charakteryzują daną szkołę. Ta wystawa ma pobudzić wyobraźnie, zaktywizować studentów do twórczych poszukiwań i zachęcić do podejmowania nowych wyzwań oraz dać im trochę inne spojrzenie na problemy techniczne i poprzez bezpośrednią możliwość ich przeanalizowania, poszerzyć sposoby kreacji.

Uczestnicy wystawy:

Wykładowcy:

Pracownia Wypukłodruku: prof. Marek Basiul, dr hab. Michał Rygielski
Pracownia Wklęsłodruku: prof. Bogumiła Pręgowska, dr hab Marek Zajko prof. UMK
Pracownia Litografii: prof. Piotr Gojowy, dr hab. Tomasz Barczyk
Pracownia Serigrafii: prof. Mirosław Pawłowski, dr hab. Agata Dworzak
Pracownia Grafiki Multimedialnej: dr hab. Zdzisław Mackiewicz, prof. UMK, dr Jakub Jaszewski, dr Jakub Wawrzak.

Doktoranci:

mgr Agata Ciesielska, mgr Weronika Marszelewska, mgr Emma Kwiatkowska, mgr Piotr Czyż, mgr Oksana Budna, mgr Ewelina Kołakowska

Studenci z pracowni:

Pracownia Wypukłodruku; Neli Stucke, Jagoda Jaworska, Dawid Ławicki
Pracownia Wklęsłodruku; Natalia Kwiatkowska, Roksana Żelazkiewicz, Izabela Stenka
Pracownia Litografii: Emilia Waszak, Nina Marszałek, Agata Zając
Pracownia Serigrafii: Barbara Chmara, Marta Zatylny, Natalia Kipczak
Pracownia Grafiki Multimedialnej, Wiktoria Drygiel, Agata Wyrwicka

Więcej informacji: www.facebook.com/grafikaumk, Facebook - wydarzenie


Marian Stępak: Z notatnika

Tytuł wystawy nawiązuje do notatnika, w którym Marian Stępak zapisuje różne sytuacje napotykane w miejscu swojego zamieszkania lub podczas podróży. Od kilkunastu lat tego typu zapiski są kontynuacją cyklu prac artysty pt. Efemerydy. To przypadkowo napotykane obiekty lub sytuacje bez jakiejkolwiek ingerencji rejestrowane fotograficznie lub w formie plików wideo. Pochodzą one zwykle z notacji w przestrzeniach otwartych – jako widoki z okna, ale niekiedy także z wnętrz, w tym również z własnego mieszkania Stępaka. czytaj dalej.


Toruńska Uprawa Plakatu – Zakład Projektowania Graficznego

Zapraszamy do obejrzenia wystawy Toruńska Uprawa Plakatu w Galerii Muz (ul. Poznańska 52), ekspozycję można oglądać do 1 listopada 2018 r. Jest to prezentacja prac studentów oraz wykładowców Zakładu Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Oprócz projektów studentów na wystawie swoje plakaty zaprezentują także pracownicy Zakładu: prof. Witold Michorzewski, dr Joanna Frydrychowicz-Janiak, dr Piotr Florianowicz, dr hab. Nikodem Pręgowski i dr Krzysztof Skrzypczyk.  plakat

Program pracowni obejmuje wszystkie podstawowe aspekty projektowania graficznego, m.in. znak graficzny, projektowanie książki, ilustracji, kalendarzy czy identyfikację wizualną wybranych przedsięwzięć, lecz to właśnie plakat jest obszarem, w którym studenci mierzą się z podstawowymi założeniami projektowania, takimi jak poszukiwanie skrótu myślowego, posługiwanie się wizualną metaforą i znakiem. Celem wspólnej pracy ze studentami jest znalezienie właściwych powiązań funkcji utylitarnej projektu z wizualizacją określonych treści, ujętych w logiczną i artystycznie wartościową formę wypowiedzi plastycznej. Zróżnicowane temperamenty i osobowości twórcze młodych projektantów – studentów Zakładu Projektowania Graficznego oraz ich pedagogów, znajdują odbicie w postaci różnorodnej wystawy prezentującej wiele koncepcji i rozwiązań formalnych służących rozwiązaniu postawionego problemu projektowego.


Konferencja naukowa konserwatorów papieru i skóry

18 i 19 października 2018 r. w Auli Collegium Humanisticum,UMK w Toruniu, ul. Bojarskiego 1, odbędzie się konferencja naukowa konserwatorów papieru i skóry, pt. Zabytki - Biologia - Konserwacja. Teoria a praktyka.

Konferencja będzie poświęcona szeroko pojętym zagadnieniom związanym z ochroną zabytków przed zniszczeniami biologicznymi, czyli przed biodeterioracją. Przewidzianych jest 27 referatów oraz 7 posterów. Zagadnienia będą dotyczyły profilaktyki i monitoringu w przechowywaniu zbiorów bibliotecznych, archiwalnych i muzealnych oraz metod zwalczania w nich mikroorganizmów i owadów. Będą przedstawione nowoczesne metody badania mechanizmów biodeterioracji oraz mikroorganizmów biorących udział w niej udział, a także eksperymentalne metody dezynfekcji. Zostanie zwrócona uwaga na zagrożenia zdrowotne w miejscu pracy spowodowane kontaktem z porażonymi zbiorami. Zabytki, o których będzie mowa w referatach i na posterach, będą obejmowały m.in. księgozbiory, rękopisy i tkaniny archeologiczne, materiały audiowizualne, obiekty multitechnologiczne, fotografie oraz miniatury na różnych podłożach.

Uczestnikami konferencji będą głównie konserwatorzy zabytków, mikrobiolodzy, entomolodzy a także archiwiści, bibliotekarze i muzealnicy. W trakcie konferencji będziemy jednocześnie obchodzić 50-lecie działalności Zakładu Konserwacji Papieru i Skóry na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.


X Bałtyckie Triennale Medali – wystawa międzynarodowa

Zapraszamy 16 października, godz. 16.00, do Muzeum Uniwersyteckiego na wernisaż wystawy w ramach X Bałtyckiego Triennale Medali. Na wystawie można zobaczyć ponad 100 obiektów medalierskich. Reprezentantami Polski są artyści medalierzy związani ze środowiskiem toruńskim, warszawskim i gdańskim. Istotnym elementem wystawy, który przesądził o miejscu prezentacji medali jest udział aż 12 artystów związanych z Toruniem. Prezentacja tak dużej liczby artystów i różnych środowisk twórczych stwarza okazję do refleksji dotyczącej specyfiki sztuki medalierskiej oraz pojawiających się nowych tendencji obrazowania w tej dyscyplinie. Pozwala także na porównania oraz ocenę kondycji medalierstwa polskiego, na którego kształt ma niewątpliwie wpływ, silne środowisko toruńskich artystów. Organizatorem ze strony polskiej jest Stowarzyszenie Artystyczne „OTWARTE”, które zaprosiło do współpracy Wydział Sztuk Pięknych oraz Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu.

Bałtyckie Triennale Medali jest międzynarodową imprezą medalierską odbywającą się cyklicznie w krajach nadbałtyckich. W roku 2018 przypada X jubileuszowa edycja tej imprezy. X Bałtyckie Triennale Medali składa się z wystaw organizowanych w poszczególnych krajach nadbałtyckich. Pierwsza wystawa X Triennale odbyła się na Litwie w 2017 roku , kolejne na Łotwie i w Estonii, ostatnią, zamykającą imprezę jest prezentacja medali w Toruniu. Tematem przewodnim X jubileuszowej edycji Triennale jest 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę i przez inne kraje basenu bałtyckiego, a także Unia Bałtycka. Pomysłodawcą projektu jest Litewski Związek Artystów Medalierów, który zaprosił do współpracy 60 artystów z Litwy, Łotwy, Estonii oraz Polski.

Otwarciu wystawy towarzyszą wykłady tematyczne.

Wystawa trwa 16.10 – 30.11.2018r.

Imprezę Honorowym Patronatem objął Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK prof. Elżbieta Basiul, Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej Ministry of Culture of the Republic of Lithuania, Rada Kultury Litwy LithuanianCouncil for Culture.

Projekt jest współfinansowany przez Urząd Miasta Torunia, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego


Stypendia rektora

Zmienił się Regulamin przyznawania stypendiów rektora za wybitne osiągnięcia sportowe dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Szczegóły na stronach: www.ucs.umk.pl oraz www.facebook.com/UniwersyteckieCentrumSportoweUmk.


Studenci Rzeźby autorami pomnika Jana Długosza we Włocławku

4 października 2018 roku przy ulicy Łęgskiej we Włocławku odsłonięto pomnik Jana Długosza. Inicjatorem przedsięwzięcia była społeczność Zespołu Szkół im. Jana Długosza we Włocławku. Rzeźbiarski wizerunek polskiego kronikarza został wykonany przez studentów z Pracowni Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. czytaj dalej.


Godziny dziekańskie 09 października 2018

W związku z wystawą i prezentacją prac studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK, w dniu 09 października 2018, od godz. 09:00 do 16:00 dla wszystkich studentów Wydziału ogłoszone zostają godziny dziekańskie.


Najlepszy student UMK z naszego Wydziału

Tytuł Najlepszego Studenta UMK za rok akademicki 2017 /18 uzyskał student Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, specjalność: Konserwacja i restauracja papieru i skóry, Pan Grzegorz Nehring. W mijającym roku Pan Nehring zrealizował liczne projekty naukowe i konserwatorskie w Federalnym Instytucie Badań i Testów Materiałów w Berlinie (BAM) pod okiem światowej sławy specjalisty prof. Iry Rabin oraz w Muzeum Egipskim w Berlinie. czytaj dalej.


OD DO – wystawy w pracowniach

W dniach 09 – 16 października 2018 w pracowniach Wydziału Sztuk Pięknych będą prezentowane efekty prac studentów kierunków artystycznych z roku akademickiego 2017/18.


Sięgaj gdzie wzrok nie sięga!

Tegoroczną Sportsmenką UMK została studentka naszego Wydziału na kierunku Architektura Wnętrz, Pani Katarzyna Ekwińska! Pani Katarzyna jest podwójną Mistrzynią Polski seniorów we wspinacze sportowej oraz złotą medalistką na trudność i w bulderingu, zarówno w klasyfikacji generalnej, jak i uniwersytetów. Serdecznie gratulujemy!

Pani Katarzyna Ekwińska wspina się od 10 lat. Na co dzień trenuje na sztucznych ścianach wspinaczkowych, ale wspina się także w naturalnych skałach na całym świecie. Na tytuł Najlepszego Studenta-Sportowca UMK w roku akademickim 2017/18 zasłużyła licznymi osiągnięciami. Do jej największych sukcesów w całej karierze należy zdobyty w 2015r. podwójny tytuł Mistrzyni Polski seniorów we wspinaczce sportowej. Natomiast w branym pod uwagę zeszłym roku akademickim jej największe sukcesy stanowiły zdobyte tytuły mistrzowskie na Akademickich Mistrzostwach Polski w Katowicach i brązowy medal Mistrzostw Polski Seniorów. Do jej kolejnych sukcesów w mijającym roku należy zaliczyć także zdobyte w Akademickich Mistrzostwach Polski: złoty medal w bulderingu w klasyfikacji generalnej oraz w klasyfikacji uniwersytetów, złoty medal w kategorii na trudność w klasyfikacji generalnej oraz uniwersytetów, a także srebrny medal w kategorii na czas w klasyfikacji uniwersytetów. Ponadto brązowy medal drużynowo w klasyfikacji generalnej oraz złoty w klasyfikacji uniwersytetów.

Należy podkreślić, iż niebywałe osiągnięcia sportowe nie przeszkodziły Pani Katarzynie Ekwińskiej we wspinaniu się także ku szczytom wiedzy, gdyż może poszczycić się średnią ocen z egzaminów i z zaliczeń na poziomie 4,76.

Trzymamy kciuki za kolejne osiągnięcia zarówno sportowe, jak i naukowe studentki Architektury Wnętrz!


Nabór na wyjazdy ERASMUS+

Rozpoczyna się uzupełniająca runda naboru na wyjazdy w ramach programu ERASMUS+ w semestrze letnim roku akademickiego 2018/19. Komplet dokumentów należy złożyć u koordynatora wydziałowego, dra Franciszka Skibińskiego, do dnia 5 listopada 2018 r.

Dalsze informacje wraz z kryteriami oceny wniosków w załącznikach:  informacje, kryteria oceny wniosków.

Wszystkich zainteresowanych wyjazdem na studia lub praktyki w ramach programu ERASMUS+ informujemy, że w dniu 23 października br. Dział Współpracy Międzynarodowej organizuje Dzień Erasmusa+ na UMK. Spotkania z zainteresowanymi udziałem w programie Erasmus+ odbędą się kolejno w następujących miejscach:

  1. Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania - sala nr VIII, godzina 13.00,
  2. Biblioteka Uniwersytecka - sala nr 8, godzina 14.30,
  3. Wydział Filologiczny (Fosa Staromiejska) - sala nr 307, godzina 16.30.

W każdym ze spotkań mogą uczestniczyć studenci wszystkich kierunków studiów.


Sukces toruńskiej grafiki na I Biennale Larnaca 2018 na Cyprze

Gratulacje dla dr hab. Agaty Dworzak-Subocz, której grafika Memory jako jedyna z Polski, będzie prezentowana w październiku w Larnaca Municipal Gallery na Cyprze w ramach I Międzynarodowego Biennale Larnaca 2018. Do konkursu nadesłano ponad 300 prac z całego świata z czego do wystawy głównej zakwalifikowano w wyborze anonimowym 114 prac.


Potęga Małej Formy 2

11.10.2018 r., o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy w ramach projektu wystawienniczego POTĘGA MAŁEJ FORMY zapoczątkowanego w 2016 roku.  plakat

Miejsce wystawy: Akademicka Przestrzeń Sztuki - Galeria Wydziału Matematyki i Informatyki UMK, ul. Chopina 12/18, Toruń

Organizator: Zakład Grafiki, WSzP UMK

Czas trwania wystawy: 11-28.10.2018

POTĘGA MAŁEJ FORMY 2 to kontynuacja projektu wystawienniczego, którego celem jest ukazanie - przez pryzmat małej formy plastycznej - zainteresowań twórczych artystów związanych z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK. Wystawa obejmuje prace graficzne, malarskie, rysunkowe oraz fotografie.

Specyfika kameralnego formatu sprawia, że nieraz jest on polem do poszukiwań, odskocznią względem większych realizacji, bądź ich dopełnieniem, wreszcie dla niektórych twórców staje się głównym nośnikiem artystycznej wypowiedzi. Niezależnie od motywacji autorów, mała forma pozostaje żywym wątkiem twórczości plastycznej - dość wyrazistym, by zasłużyć na samodzielną prezentację. Nasz projekt jest nieco przekorną demonstracją siły... Chodzi o siłę wyrazu, czasem wręcz monumentalne oddziaływanie realizacji – wbrew niepozornym wymiarom.

Uczestnicy wystawy: Jan Baczyński, Piotr Banaszkiewicz, Tomasz Barczyk, Marek Basiul, Oliwia Binkowska, Oksana Budna, Barbara Chmara, Agata Ciesielska, Piotr Czyż, Agata Dworzak-Subocz, Karolina Gatzke, Piotr Gojowy, Monika Grabarska, Szymon Jankowski, Jakub Jaszewski, Natalia Kipczak, Ewelina Kołakowska, Emma Kwiatkowska, Natalia Kwiatkowska, Paulina Lewandowska, Agnieszka Majak, Martyna Makowska, Nina Marszałek, Weronika Marszelewska, Adrianna Mikułowska, Ewelina Anastazja Nacfalska, Jacek Nogowski, Magdalena Pawlińska, Marianna Piątkowska, Kamila Płochacka, Mirosław Pawłowski, Michał Rygielski, Izabela Stenka, Neli Stucke, Piotr Tołoczko, Emilia Waszak, Alicja Wieczorek, Justyna Wilczyńska, Marek Zajko, Marta Zatylny, Damian Zieliński, Roksana Żelazkiewicz.


Przestrzeń międzyświetlna. Wystawa prac Stefana Kościeleckiego

Od 17 października 2018 r. będzie można oglądać wystawę Przestrzeń międzyświetlna. Malarstwo i rysunek Stefana Kościeleckiego. In Memoriam, dedykowaną prof. Stefanowi Kościeleckiemu w pierwszą rocznicę śmierci artysty. Ekspozycja będzie prezentacją wybranych prac malarskich i rysunków byłego pracownika WSzP.

Otwarcie w Galerii Forum – 27.10. 2018 (środa) godz. 13.00

Otwarcie w Galerii Dworzec Zachodni – 27.10 (środa) godz. 19.00

Kurator wystawy: Mirosława Rochecka.

Prof. Stefan Kościelecki urodził się w Żninie 2 IX 1933 r. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w 1960 r.; dyplom uzyskał w pracowni prof. S. Borysowskiego. Dwa lata później rozpoczął pracę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. W latach 1984 – 1990 był dziekanem Wydziału, wcześniej - wicedyrektorem (1972 - 1974) i dyrektorem (1981 - 1984) Instytutu Artystyczno-Pedagogicznego. Był także wieloletnim kierownikiem Zakładu Pedagogiki Artystycznej (1972 - 1995). Pracował także jako profesor na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był przewodniczącym Polskiej Komisji Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania Przez Sztukę. W historii UMK zapisał się także jako pierwszy kierownik Studenckiego Klubu Pracy Twórczej „Od Nowa” . Był twórcą Współczesnej Koncepcji Wychowania Plastycznego i założycielem Galerii i Ośrodka Twórczości Dziecięcej w Toruniu. Odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Uprawiał twórczość w dziedzinie malarstwa, rysunku i grafiki. Autor rozległego cyklu malarskiego – Przestrzeń międzyświetlna, eksperymentalnych rysunków i grafik.

Prezentował swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Niezwykle znacząca jest jego działalność teoretyczno-naukowa. Autor publikacji: Współczesna koncepcja wychowania plastycznego. Zmarł 13 grudnia 2017 r.


Godziny dziekańskie 04 października 2018

W związku z Immatrykulacją studentów I roku Wydziału Sztuk Pięknych UMK, w dniu 04 października 2018 (czwartek), od godz. 12.00, zostają ogłoszone godziny dziekańskie dla wszystkich studentów Wydziału.


Inauguracja Roku Akademickiego 2018/2019 na Wydziale Sztuk Pięknych

Uczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018 odbędzie się 2 października 2018 r., o godz. 11.00 w Auli UMK.

Immatrykulacja studentów I roku Wydziału Sztuk Pięknych UMK odbędzie się 4 października 2018 r. (czwartek) o godz. 13.00 w klubie studenckim w Od Nowie, ul. Gagarina 37a w Toruniu.

Prosimy o zapoznanie się z  programem Immatrykulacji oraz informacjami dla studentów i doktorantów I roku studiów.


Wystawy Prof. K. i M. Rocheckich na Słowacji

Pracownicy dydaktyczni Wydziału Sztuk Pięknych, Prof. Mirosława Rochecka i prof. Kazimierz Rochecki zaprezentowali swoje obrazy na indywidualnych wystawach w Muzeum i Galerii Miasta Spišske Podhradie na Słowacji. Wystawy towarzyszyły Międzynarodowemu Sympozjum i VI Plenerowi Malarsko – Rzeźbiarskiego zatytułowanemu Medytacje w Spišskym Jeruzalemie – bliscy w twórczości, bratni w duchu – zakosztujmy nieco wieczności, który odbywał się w dniach 4-18 2018 r. w Spišskym Podhradie. Artyści z Torunia byli także uczestnikami pleneru.  zobacz plakaty

18 września o godz. 17.00 w Galerii Miasta Spišske Podhradie odbędzie się wernisaż wystawy poplenerowej. Kuratorem pleneru i sympozjum jest słowacki artysta Peter Krupa.

Sympozjum i wystawy odbywają się pod patronatem Biskupa Spišskej Kapituły Mons. ThDr. Štefan Sečka, PhD. i Burmistrza Miasta Spišske Podhradie MVDr. Michala Kapusty.


Weź udział w wystawie

Toruńskie galerie sztuki: Galeria Omega, Dwór Artusa oraz Dom Muz serdecznie zapraszają do udziału w wystawie malarstwa i rysunku pod tytułem: 100 obrazów na stulecie niepodległości Polski. Można jeszcze wysyłać zgłoszenia.

Regulamin wystawy można pobrać  tutaj.


Obrona rozprawy doktorskiej

9 października 2018 r. o godz. 10.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Sali Tymona Niesiołowskiego w gmachu Wydziału Sztuk Pięknych przy ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Oliwii Buchwald-Zięciny.  zawiadomienie


3–2–1–Ö - toruńscy artyści w Getyndze

Liczne grono toruńskich artystów zaprezentuje swoje prace na wystawie 3–2–1–Ö, której wernisaż odbędzie się 22 września 2018 r. w Getyndze. czytaj dalej.


Dyplomanci i wykładowcy Grafiki w ogólnopolskim projekcie

Toruńscy dyplomanci i wykładowcy w ogólnopolskim projekcie Najlepszy Dyplom – Grafika. Uczeń i Jego Promotor 2017 – prezentującym najlepsze /wyróżnione/ prace dyplomowe z Grafiki wybrane przez wszystkie najlepsze uczelnie artystyczne w Polsce. czytaj dalej.


Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach ART MOVES w Toruniu

Katarzyna Łyszkowska, asystentka z Zakładu Rysunku, serdecznie zaprasza na otwarcie 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki na Bilbordach ART MOVES w Toruniu, gdzie z 1024 propozycji z 76 krajów, jej praca zakwalifikowała się w gronie 10 realizacji. Będą one prezentowane na bilbordach na Placu Rapackiego w Toruniu od 1 września do 9 października. Oficjalne otwarcie 7 września o godz. 12.00 na Placu Rapackiego. Serdecznie zapraszamy.  plakat

Informacje o rozstrzygnięciu kwalifikacji można znaleźć  tutaj.

Strona Festiwalu:  artmovesfestival.org/pl/.


Obrona rozprawy doktorskiej

17 września 2018 r. o godz. 10.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w "Planetarium" Centrum Popularyzacji Kosmosu przy ul. Franciszkańskiej 15-21 w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Natalii Oliwiak.  zawiadomienie


Obrona rozprawy doktorskiej

17 września 2018 r. o godz. 13.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Galerii S w Zakładzie Plastyki Intermedialnej Wydziału Sztuk Pięknych UMK przy ul. Mickiewicza 121 w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Natalii Wiśniewskiej.  zawiadomienie


Obrona rozprawy doktorskiej

13 września 2018 r. o godz. 10.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Galerii Dworzec ZachodniAkademickim Centrum Kultury "Od Nowa" przy ul. Gagarina 37a w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Justyny Jaworskiej.  zawiadomienie


Wystawa i konferencja Lucim 111

Biuro Wystaw Artystycznych w Bydgoszczy zaprasza na wystawę Grupy 111. Otwarcie wystawy nastąpi we wtorek 11 września 2018 roku o godz. 18:00.  zaproszenie

Wystawie towarzyszy konferencja prezentującej działania artystyczne Bogdana Chmielewskiego, Witolda Chmielewskiego, Wiesława Smużnego.  program konferencji

Wystawa zaprezentuje dorobek twórców: Bogdana Chmielewskiego, Witolda Chmielewskiego, Wiesława Smużnego, których działania konsekwentnie realizowane od lat 70. na trwałe wpisały się do historii sztuki polskiej.

Honorowy Patronat nad wystawą objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Piotr Całbecki i Prezydent Bydgoszczy Pan Rafał Bruski.

Inspiracją do stworzenia ekspozycji była, miniona w ubiegłym roku, 40. rocznica rozpoczęcia Akcji Lucim (Lucim ‒ wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim). Akcja rozpoczęła się 26 września 1977 roku, finał nastąpił 20 sierpnia 1978 roku, a jej twórcami byli artyści tworzący Grupę Działania: Bogdan Chmielewski, Witold Chmielewski, Wiesław Smużny, Andrzej Maziec (1948-2015) i Stanisław Wasilewski. To było ich drugie współdziałanie. Pierwszym była Akcja Podróż z 1975 roku, czyli działanie w jednym z wagonów osobowych pociągu na trasie Bydgoszcz ‒ Kraków, a także kolejno na dworcach w Krakowie, Cieszynie i Bydgoszczy. W 1981 roku nastąpiło formalne samorozwiązanie Grupy Działania ‒ wycofali się Andrzej Maziec i Stanisław Wasilewski. Trzej pozostali artyści w 1989 roku określili się jako Grupa 111.

"Grupa Działania, a potem Grupa 111, podejmowały z mieszkańcami Lucimia aktywność o bardzo złożonym charakterze: mistyczno-obrzędowym, artystycznym, animacyjnym i kulturotwórczym, społecznym oraz badawczym. Z pewnością aktywna obecność artystów w Lucimiu wpisała się w logikę zbliżenia antropologii i sztuki u schyłku XX wieku.” [Monika Weychert-Waluszko, 2016]

Zgromadzone na wystawie archiwalia, obiekty, materiały filmowe pochodzić będą z kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu oraz archiwów artystów i TVP.

Zapowiedź wystawy na stronie BWA w Bydgoszczy:  przejdź.


Rekrutacja na Wydziale Sztuk Pięknych

Można jeszcze dokonać rejestracji na studia dzienne na Wydziale Sztuk Pięknych. Przedłużono pierwszy nabór na studia drugiego stopnia kierunku Ochrona Dóbr Kultury. (rejestracja do 20 września)

Na kolejne kierunki: Ochrona Dóbr Kultury (I st.), Krytyka Artystyczna (I st.), Malarstwo, Rzeźba i Architektura Wnętrz (rejestracja do 16 września), Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki (rejestracja do 13 września) - trwa drugi nabór.


cokolwiek robisz... - wystawa w Lubostroniu

Dyrektor Pałacu Lubostroń - Andrzej Budziak - zaprasza w piątek 27 lipca 2018 roku o godz. 19.30 na otwarcie wystawy rzeźby pt. cokolwiek robisz…  plakat

W wystawie bierze udział ośmiu artystów z czterech ośrodków akademickich w Polsce: - Małgorzata Kopczyńska i Ewelina Maksimiuk z Akademii Sztuki w Szczecinie, Tomasz Matusewicz i Agnieszka Hoffmann z Politechniki Poznańskiej, Krzysztof Mazur i Małgorzata Łojko z Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu oraz Bogdan Wajberg i Monika Rogalska z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Wystawę będzie można oglądać w Oranżerii Pałacowej do 10 września 2018 r.

Szczegółowe informacje można znaleźć w  zaproszeniu.


Letnia szkoła konserwacji ceramiki dla studentów z Chin (kurs dokształcający: ZABYTKOWA CERAMIKA - PODSTAWY KONSERWACJI)

Zajęcia szkoły letniej organizowane są dla studentów Beijing Union University, na podstawie dwustronnych rozmów podczas pobytu w Chinach dziekanów i prorektora prof. dr hab. Wojciecha Wysoty, oraz dalszych uzgodnień.

Jednostką prowadzącą zajęcia jest Zakład Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych na Wydziale Sztuk Pięknych, dlatego pracownicy tego Zakładu przeprowadzą większość zajęć. Część wykładów wygłosi Maria Rudy, uznana specjalistka od konserwacji ceramiki. Konserwatorów wesprą historycy sztuki - dr hab. Piotr Birecki i dr Franciszek Skibiński.

Do udziału w kursie zgłosiło się 13 studentów BUU (oraz opiekun grupy). Zainteresowani są informacjami dotyczącymi zagadnień konserwatorskich, poznaniem procesów niszczenia, zasadami konserwacji a także praktyczną realizacją prac konserwatorskich zabytków z ceramiki.

Celem zajęć jest zapoznanie studentów z podstawami szeroko rozumianej problematyki konserwatorskiej ceramiki. Po wprowadzeniu obejmującym wykłady z historii sztuki europejskiej ceramiki omówione zostaną podstawowe zagadnienia dotyczące materiałoznawstwa ceramiki, z podziałem na rodzaje, technikę wykonania i właściwości. Następnie w bloku wykładów przybliżone zostaną podstawowe zagadnienia dotyczące niszczenia materiałów ceramicznych i metod badań. Ostatnim działem teoretycznym będzie przestawienie najważniejszych metod i materiałów stosowanych w konserwacji. Zajęcia teoretyczne zajmą pierwszy tydzień. Na pozostałych zajęciach prowadzonych w formie ćwiczeń studenci poznają praktycznie podstawową metodykę postępowania podczas kolejnych zabiegów: oczyszczania, odsalania, dezynfekcji, wzmacniania, uzupełniania ubytków czerepu i szkliwa. Równocześnie na ceramicznych obiektach będą praktycznie realizować poszczególne zabiegi.

Na zakończenie kursu uczestnicy przygotują wystawę swoich prac i otrzymają certyfikaty.

W weekendy zaplanowane są zajęcia terenowe, których celem jest zarówno zapoznanie z zabytkami i realizacjami konserwatorskimi jak i historią regionu i Polski. Studenci zwiedzą toruńskie zabytki, ciekawe miejsca i ostatnie realizacje konserwatorskie. W drugi weekend planowany jest wyjazd do Gdańska, gdzie studenci poznają najważniejsze zabytki architektury i zbiory ceramiki oraz odwiedzą Europejskie Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej. W drodze powrotnej zobaczą dwa ważne przykłady architektury ceglanej - Zamek w Malborku i zespół cysterski w Pelplinie. Wiedzę o regionie uzupełni spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim przygotowane przez Departament Współpracy Międzynarodowej.

Mamy nadzieję, że zajęcia Szkoły Letniej spełnią oczekiwania studentów i zapoczątkują kolejne edycje międzynarodowych kursów z konserwacji zabytków organizowane przez Wydział Sztuk Pięknych.


Summer school - ceramics preservation (SSCP)

Summer school classes are organized for Beijing Union University students, based on bilateral agreements during the visit in China of deans and NCU Vice-Rector prof. dr hab. Wojciech Wysota.

Department of Conservation of Architectural Elements and Details is the unit of Faculty of Fine Arts responsible for the summer school program and its implementation, therefore the employees of this Department will carry out the majority of classes. Some of the lectures will be given by Maria Rudy, the noted specialist in ceramic preservation. Conservators will be supported by art historians.

13 BUU students (and a group tutor) applied for participation in the SSCP.

Summer school classes will begin on July 23 and end on August 10. At the time 160 hours of classes are planned. The course includes lectures and exercises in laboratories and two field trips with case studies. The aim of the course is to familiarize students with the basics of the conservation of ceramics. The introduction will cover lectures on the history of European art of ceramics, the basic issues of materials science of ceramics divided into types, technique and properties will be discussed. Then the main issues concerning destruction of ceramic materials and methods of examination will be presented. The last theoretical part will cover issues of the most important methods and materials used in conservation. Theoretical classes will take the first week. In the remaining classes conducted in the form of exercises, students will learn the basic methodology of subsequent treatments: cleaning, desalination, disinfection, strengthening, filling up of cavities and enamels looses. They will practically carry out individual treatments on ceramic objects.

At the end of the course participants will prepare an exhibition of their work and will receive certificates.

Weekends are scheduled for field activities to familiarize students with monuments and conservation projects as well as the history of the region and Poland. Students will visit Toruń monuments, interesting places and recent conservation projects. On the second weekend a trip to Gdańsk is planned, where students will get know to the most important architectural monuments and collections of ceramics and will visit the European Center of Solidarity and the Museum of the Second World War. On the way back, they will see two important examples of brick architecture - the Malbork Castle and the former Cistercian Monastery in Pelplin. The knowledge about the region will be supplemented by a meeting at the Marshal's Office prepared by the Department of International Cooperation.

We hope that the Summer School classes will meet the expectations of students and initiate successive editions of international conservation courses organized by the Faculty of Fine Arts.


In memoriam

7 lipca 2018 roku zmarł artysta malarz prof. Mieczysław Wiśniewski.

Urodził się w 1929 roku w Toruniu, tutaj u progu istnienia Wydziału Sztuk Pięknych studiował w latach 1949-1954 i uzyskał dyplom artysty malarza w Katedrze Malarstwa Figuralnego prof. Stanisława Borysowskiego. Tutaj również rozpoczął pracę dydaktyczną. Po przewodzie w ASP w Gdańsku w 1970 uzyskał tytuł docenta. W 1990 został profesorem sztuk plastycznych a w 1992 profesorem zwyczajnym. Wykształcił 132 absolwentów kierunku malarstwa.

Początkowo w swojej twórczości tworzył reliefowe, strukturalne kompozycje przy użyciu grubego filcu, skóry, płótna workowego, brezentu namiotowego i elementów metalowych. W monochromatycznych kolażach i asamblażach wykorzystywał odbicia i załamania światła. Światło odgrywało decydujące znaczenie w jego późniejszych pracach opartych na autorskiej interpretacji geometrii i przestrzeni z użyciem koloru. W Układach i późniejszych Układach sferycznych poprzez odpowiednią konstrukcję blejtramu i napięcie płótna uzyskiwał efekty podświetlonych brył przestrzennych.

Jak pisał sam artysta: (…)Przestrzeń w moich „Układach sferycznych” jest kreowana światłem i uwarunkowana poruszaniem się odbiorcy w czasie oglądania ekspozycji. Taki „studyjny” charakter z punktu widzenia autora nastawiony jest na widza wdrożonego do percepcji dokonującej się w ruchu. Wyobraźnia plastyczna – tak twórcy jak i odbiorcy – nastawiona jest tu na porządek geometryczny. Prowadzi do powstawania różnych układów figur i brył zgeometryzowanych, wytwarzając wizję świata kinetycznych struktur przestrzennych. Powstaje w ten sposób iluzja przestrzeni żywej, samoprzekształcającej się.(…)

Prof. Mieczysław Wiśniewski w swoim dorobku artystycznym posiada ponad 50 wystaw indywidualnych. Uczestniczył w licznych plenerach i sympozjach polskiej awangardy. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach i zbiorach muzealnych polskich oraz zagranicznych.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 13 lipca. Msza św. żałobna zostanie odprawiona o godz. 14:00, w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Panny Marii 2 w Toruniu. Po mszy rozpocznie się ceremonia pogrzebowa na cmentarzu św. Jerzego, przy ul. Gałczyńskiego.


Papierowa instalacja w Toskanii

Seria papierowych interaktywnych instalacji HOUSE OF CARDS dr Katarzyny Łyszkowskiej z Zakładu Rysunku będzie prezentowana w Toskanii od 4 sierpnia do 27 września 2018, w gronie 20 międzynarodowych artystów na największym, prestiżowym biennale sztuki dedykowanej realizacjom z papieru IX LUCCA BIENNALE CARTASIA 2018.

CARTASIA to największe artystyczne wydarzenie na świecie, dedykowane realizacjom z papieru, odbywa się od 2004 roku w mieście Lucca w Toskanii, od XIV wieku największym w Europie ośrodku produkcji papieru. Unikalne połączenie historii, tradycji i sztuki nadaje Luccie tytuł "światowej stolicy papieru".

Podczas tegorocznego Biennale prace dr Katarzyny Łyszkowskiej będą prezentowane w sekcji galeryjnej INDOOR. W sekcji OUTDOOR miasto Lucca organizuje prezentację pełno wymiarowych pomnikowych rzeźb i instalacji z papieru w przestrzeni miejskiej. Podczas otwarcia odbędą się pokazy artystyczne, konferencje i odczyty. Serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji na stronie: www.luccabiennale.com.


Sukcesy grafików z toruńskiego Zakładu Grafiki WSzP UMK w Hiszpanii i Japonii

46th International Print Award Carmen Arozena 2018, Hiszpania.

Jury prestiżowego międzynarodowego konkursu graficznego 46th International Print Award Carmen Arozena 2018 na posiedzeniu w dniu 27 czerwca w Madrycie przyznało 2 nagrody i 5 wyróżnień, oraz zakwalifikowało 22 artystów do wystawy pokonkursowej. Wyróżnienie regulaminowe otrzymali: Marek Zajko wykładowca ZG / Pracownia Wklęsłodruku, oraz Roksana Żelazkiewicz, studentka III r. ZG / Pracownia Wklęsłodruku

Do wystawy pokonkursowej zostali zakwalifikowani: Emma Kwiatkowska, doktorantka ZG i Izabela Stenka, studentka III r. ZG / Pracownia Wklęsłodruku.

Ceremonia wręczenia nagród i otwarcie wystawy odbędzie się 9 października 2018 r. w Muzeum Real Casa de la Moneda w Madrycie. Do konkursu zgłosiło się 236 grafików z 38 krajów, do wystawy pokonkursowej przyjęto prace 29 grafików.

The 6th Tokyo International Mini-Print Triennial 2018, Japonia

W II etapie konkursu The 6th Tokyo International Mini-Print Triennial 2018, Japonia grafiki toruńskich wykładowców i studentów zostały zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej.

Gratulujemy wykładowcom Zakładu Grafiki: Agacie Dworzak - Subocz, Michałowi Rygielskiemu, Markowi Zajko, oraz Natalii Kwiatkowskiej /studentce III r. Pracownia Wklęsłodruku, tegorocznej laureatce nagrody dydaktycznej ZG im. Edmunda Piotrowicza.

Do konkursu zgłoszono 1.927 grafik /każdy autor 1 pracę/ z 91 krajów świata/, do II etapu zakwalifikowano 529 grafików. Na wystawę pokonkursową zakwalifikowano 264 prace.


Nabór na Studia Podyplomowe w zakresie Witrażownictwa i Szkła Artystycznego

Rusza kolejna edycja Studiów Podyplomowych w zakresie Witrażownictwa i Szkła Artystycznego. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami.


Zapytanie ofertowe - Inwentarz sztuki Torunia, część I Dziedzictwo sakralne, zespół staromiejski

W związku z realizacją grantu nr 134-Z - pod tytułem Inwentarz sztuki Torunia, część I Dziedzictwo sakralne, zespół staromiejski, przyjętego do finansowania w drodze konkursu na realizację projektów w ramach programu pod nazwą, Narodowy Program Rozwoju Humanistyki - moduł Dziedzictwo narodowe, ogłoszonego w dniu 24 maja 2017 r. 12 lipca 2016 r. na podstawie Komunikatu o ustanowieniu programu pod nazwą Narodowy Program Rozwoju Humanistyki (M. P. z 2016 r. poz. 674) oraz Komunikatu o zmianie zasad finansowania programu (M. P. z 2017 r. poz. 425), zawartą między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu) kierujemy  zapytanie ofertowe.

  1. Przedmiotem zamówienia jest usługa polegająca na wykonaniu pomiarów i skanowania 3D, wykonaniu dokumentacji inwentaryzacyjnej pomiarowo rysunkowej zabytków architektury sakralnej oraz modeli i rekonstrukcji 3D.
  2. Szczegółowy Opis przedmiotu zamówienia zawiera  załącznik nr 1.
  3. Formularz ofertowy -  załącznik nr 2.


21 czerwca 2018 r. w Galerii Dworzec Zachodni w Toruniu otwarto wystawę Wizytówka

W Galerii Dworzec Zachodni, klubu studenckiego Od Nowa, eksponowane są prace studentów wyróżnionych nagrodami dydaktycznymi na kierunkach: Grafika, Malarstwo, Rzeźba, Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna, za prace wykonane w roku akademickim 2017/2018. Podczas wernisażu nastąpiło uroczyste rozdanie nagród. czytaj dalej


Obiekty Anny Wysockiej w Chełmnie

Zapraszamy 28 czerwca (czwartek) 2018 r., godz. 18.00, do Muzeum Ziemi Chełmińskiej, gdzie w Sali Mieszczańskiej chełmińskiego Ratusza swoje niezwykłe OBIEKTY zaprezentuje dr hab. Anna Wysocka.  zaproszenie

Artystka poszukuje nowych form w odpadach współczesnej cywilizacji. Wyrzucone, niepotrzebne, uszkodzone przez czas przedmioty uzyskują w jej realizacjach nowe byty. Spawane, zespolone nitami metalowe części, fragmenty maszyn, samochodów i innych fabrycznych produktów, stają się artystycznym tworzywem, by ostatecznie uzyskać organiczne kształty, niedookreślone formy przywołujące świat przyrody, mitycznych zwierząt, fantastycznych stworów. W pracach Anny Wysockiej twarda materia metalu, blachy czy drutu za sprawą zaledwie muśnięcia ogniem, zamienia się w subtelne, miękkie materie, pełne tajemnicy i magii.

Organizatorzy: Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Rywal RHC w Toruniu

Czas trwania wystawy: 28.06.2018 r. - 31.08.2018 r.


Wykład rektorski prof. Petera Kuniholma - fotorelacja

15 czerwca 2018 r. na Wydziale Sztuk Pięknych miał miejsce wykład amerykańskiego antropologa, prof. Petera Kuniholma z University of Arizona. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. czytaj dalej


Pokaz prac audio w Zakładzie Plastyki Intermedialnej

Serdecznie zapraszamy w środę 20 czerwca 2018 r. na pokaz prac studentek III roku Sztuki Mediów specjalności Multimedia i Fotografia, podsumowujący 2 lata nauki realizacji audio. O godz. 19.00 w sali nr 6 w budynku ZPI przy ul. Mickiewicza 121 zaprezentujemy kilkanaście filmów i animacji, do których autorki stworzyły nowe ścieżki dźwiękowe.


Finisz w Zakładzie Plastyki Intermedialnej

21 czerwca 2018 r. (czwartek) o godz. 20.00 w Zakładzie Plastyki Intermedialnej odbędzie się impreza z okazji końca zajęć w tym roku akademickim. Tegoroczną edycję finisażu pt. Finisz wpisaliśmy w toruńskie Święto Muzyki, co oznacza, że zagrają trzy bardzo interesujące zespoły.

Program rozpoczynają dwa koncerty na naszym zewnętrznym tarasie: Zofia Analog i zespół Gribojedow, a potem ok 22.00 przenosimy się do sali nr 6 gdzie wystąpi Kompozyt (live set) z towarzyszącymi mu pokazami multimedialnymi naszych studentów.

Tradycyjnie podczas wydarzenia będzie rozpalony integracyjny grill, dlatego zapraszamy wszystkich spragnionych strawy nie tylko dla ducha do wspólnego biesiadowania. Proszę przynieść własne produkty spożywcze.

Zapraszamy serdecznie.
Studenci i wykładowcy Zakładu Plastyki Intermedialnej.

Zofia Analog: www.youtube.com

Gribojedow: www.youtube.com

Kompozyt: kompozyt.bandcamp.com/album/synchronicity


Harmonogram letniej sesji egzaminacyjnej

Prosimy o zapoznanie się z harmonogramem letniej sesji egzaminacyjnej w Instytucie Artystycznym oraz Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa.


Wystawa prac studenckich Wizytówka

Już po raz czwarty studenci i pracownicy Wydziału Sztuk Pięknych zapraszają na ekspozycję wystawy wybranych prac studenckich, wszystkich kierunków artystycznych Wydziału, wykonanych w roku 2017/2018. Wernisaż wystawy odbędzie się 21 czerwca (czwartek) 2018 r., godz. 19.00 w Galerii Dworzec Zachodni, ul. Gagarina 27a.  ulotka


Wyniki - Wystawa koła malarskiego

Członkowie koła malarskiego zapraszają 19 czerwca 2018 r. (wtorek), o godz. 19.00, na wernisaż wystawy Wyniki. Prace zostaną zaprezentowane w galerii Wydziału Matematyki (ul. Chopina 12/18).  plakat

Celem wystawy jest podsumowanie całorocznej pracy twórczej studentów należących do koła, jak i prezentacja zderzenia w jednej przestrzeni wystawienniczej kilkunastu osobowości. Nieunikniona w tym przypadku różnorodność oraz brak spójności tematycznej i stylistycznej to aspekty najlepiej charakteryzujące wystawę. Cechy te pozornie mogą stanowić pewien problem w odbiorze całego założenia, jak i poszczególnych prac. Jednak w naszym rozumieniu właśnie taka prezentacja obrazów pozwala na ukazanie szerokiego spectrum zagadnienia jakim jest sztuka dla każdego artysty w jemu tylko właściwej specyfice. Prozaiczny tytuł wystawy - „Wyniki” ma stanowić wyłącznie neutralne tło dla prezentowanych przez nas rozwiązań. Kolor, gest, kompozycja, przestrzeń – podstawowe pojęcia w malarstwie, jednocześnie łączące i dzielące twórców, dające możliwość nieskończenie różnych działań i efektów. Zagadnienie bogactwa idei twórczych to problem, z którym chcielibyśmy aby widz zmierzył się na naszej wystawie.

Joanna Boryszewska


Wykład Rektorski z antropologiem, na Wydziale Sztuk Pięknych

Kolejnym gościem Wykładów Rektorskich będzie amerykański antropolog, prof. Peter Kuniholm z University of Arizona. Wykład pt. Tree-Rings and the Civilizations of the Eastern Mediterranean: the Significance of the Balkans rozpocznie się w piątek 15 czerwca 2018 r. o godz. 11:30 w Sali Tymona w głównym budynku Wydziału Sztuk Pięknych, przy ul. Sienkiewicza 30/32. Językiem wykładowym będzie j. angielski. Wstęp jest wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Prof. Peter Kuniholm jest legendarnym profesorem antropologii i studiów klasycznych Universytetu Cornell, a obecnie Uniwersytetu Arizony. Jest twórcą dendrochronologii Wschodniego Śródziemnomorza i Bliskiego Wschodu. Jest członkiem wielu renomowanych stowarzyszeń naukowych, m.in. Oesterreichisches Archaeologisches Institut, Mitglied (1998), Deutsches Archaeologisches Institut, Mitglied (1999), Society of Antiquaries, London, Fellow (2005), Society of Antiquaries, Scotland, Fellow (2006) oraz laureatem wielu wyróżnień: był nagradzany m.in. przez M. H. Wiener Foundation, Extraordinary Achievement Award (2001) oraz Archaeological Institute of America, Pomerance Medal for Scientific Achievement (2003).

Źródło informacji:  www.umk.pl/wiadomosci/?id=25494 (strona główna UMK).


Wykład Prof. Zbynka Janáčka – 13 czerwca 2018 r., godz. 12.00

Zakład Grafiki serdecznie zaprasza na wykład Prof. Zbynka Janáčka z Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego w Czechach, pt.: Nagroda Vladimira Boudnika. Grafika czeska po roku 1989.

Wykład odbędzie się 13 czerwca 2018 r., (środa), o godz. 12.00, w sali 220, na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, ul. Sienkiewicza 30/32.

Profesor Zbyněk Janáček, urodzony w 1957 w Jesenik. Wybitny czeski grafik, członek Stowarzyszenia Czeskich Artystów i Projektantów Hollar, członek Stowarzyszenia Art Praha, Stowarzyszenia Q, oraz Brno. Ukończył Wydział Filozoficzny Uniwersytetu im. Palackiego w Ołomuńcu w Czechach. Od 1991 roku prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Ostrawskim w katedrach wychowania plastycznego i twórczości artystycznej. Do 2015 r. Dziekan Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego.

Zbyněk Janáček jest cenionym pedagogiem i wybitnym artystą grafikiem, doskonale znanym w europejskim środowisku graficznym, laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień graficznych. Jego aktywność twórcza koncentruje się głównie w obszarze grafiki warsztatowej. Jego wcześniejsze prace powstawały w technice linorytu kolorowego, w ostatnich latach poświęca się serigrafii oraz drukowi cyfrowemu. Organizował indywidualne wystawy w Pradze, Ołomuńcu, Uherskim Hradiszczu, Hranicach na Morawie, Hawierzowie, Opawie, Krakowie i Ostrawie. Od 1994 roku brał udział w wielu wystawach zbiorowych i prezentacji twórczości graficznej za granicą (Kanada, Brazylia, Włochy, Indie, Kostaryka, Korea, Chorwacja, Polska, Niemcy, Słowacja, Rosja, Węgry).


Obrona rozprawy doktorskiej

10 września 2018 r. o godz. 11.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK przy ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Jakuba Wawrzaka.  zawiadomienie


Terra Sancta - wystawa dr Tomasza Wlaźlaka

Wystawa dr Tomasza Wlaźlaka, zatytułowana Terra Sancta, odbędzie się w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim. Wernisaż 8 czerwca 2018 r., ekspozycję można zwiedzać do 28 sierpnia 2018 r.

Wystawa Tomasza Wlaźlaka, zatytułowana Terra Sancta, odbywająca się w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim, swoją nazwę, uzasadnia pobytem artysty w Buenos Aires, podczas festiwalu sztuki gier wideo „Game On”, gdzie Wlaźlak „zwiedził” park rozrywki, a w nim plastikową „Ziemię Świętą”, otoczoną murem z tworzywa sztucznego, imitującym mury starego miasta w Jerozolimie. Zderzenie tej sytuacji z pobytem artysty w Izraelu i przyjrzenie się prawdziwej Drodze Krzyżowej uruchomiło u niego refleksję wartościującą, odniesioną do obydwu tych stanów rzeczy. Wartościowanie to przełożyło się na etiologię koncepcji i tytułu wystawy, na której kierunek ideowy zdaje się zmierzać do wartości kultu. Wartości ujętej artystycznie, a więc koncepcyjnie i interpretacyjnie. Miejsca kultu są dla Wlaźlaka tajemnicą, którą artysta chce rozwiązać swoim artystycznym odniesieniem. Podziwia ją, a jednocześnie jest nią przerażony. W takiej emocjonalnej dwubiegunowości Wlaźlak poszukuje rozwiązania, aby znaleźć się w jej ideowym środku. Aby wyważyć sobie światy, w których uczestniczył.

dr Wojciech Kowalczyk


Grafiki dr hab. Agaty Dworzak-Subocz na prestiżowych światowych konkursach graficznych

Gratulacje dla dr hab. Agaty Dworzak-Subocz z Zakładu Grafiki, której grafiki zakwalifikowały się na 7 prestiżowych konkursów graficznych: 6th Tokyo International Mini-Print Triennial 2018 w Japonii, 38th Mini Print International of Cadaques w Hiszpanii, Proof Print Exhibition Exchange Bolton w UK, International Mini Print Biennial w Irlandii Północnej, 7th International Miniprint Exhibition OTTAWA w Kanadzie, Miniprint Kazanlak w Bułgarii i The Second International Triennial of Contemporary Graphic Arts in Novosibirsk w Rosji.


Obrona rozprawy doktorskiej

11 czerwca 2018 r. o godz. 12.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Galerii S w budynku Zakładu Plastyki Intermedialnej przy ul. Mickiewicza 121 w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Dominiki Czerniak-Chojnackiej.  zawiadomienie


Godziny dziekańskie - 1 czerwca

W dniu 1 czerwca 2018 r. przez cały dzień dla wszystkich studentów ogłoszone zostają godziny dziekańskie.


Wystawa w Galerii Wydziału Matematyki i Informatyki

Zapraszamy na wystawę Terra Incognita, Karola Kołodziejczyka, nagrodzonego na X Biennale Grafiki Studenckiej przez Dziekana Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Wernisaż wystawy odbędzie się 04.06.2018 (pon.), o godz. 19:00. Czas trwania wystawy: 04.06.2018 - 15.06.2018.  plakat,  folder


Galeria Zakładu Grafiki zaprasza na otwarcie wystawy - [DOB1] Pracownia grafiki z Ostrawy

Tym razem w ramach realizowanego od 2016 roku przez Zakład Grafiki programu wymiany, w założeniu prezentującego nowe trendy w grafice warsztatowej w najbardziej wiodących szkołach i ośrodkach graficznych, po raz pierwszy mamy przyjemność zaprezentować grafikę zza naszej południowej granicy.

Dzięki współpracy z profesorem Zbynkiem Janáčkiem z Wydziału Sztuki, Ostrawskiego Uniwersytetu, tym razem zagości u nas grafika z Czech.  plakat,  folder

Na wernisażu, który odbędzie się 24 maja 2018 r. (czwartek), o godz. 12.30 będzie można zapoznać się z twórczością czeskich wykładowców i studentów, a także porozmawiać o ostrawskiej grafice osobiście z prof. Zbynkiem Janáčkiem, który zapowiedział udział w otwarciu wystawy.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.


Angela Brisnovali z Grecji gościem Wydziału Sztuk Pięknych

Od 23 maja do 1 czerwca, w ramach wymiany Erasmus, na Wydziale Sztuk Pięknych będzie gościć Angela Brisnovali z Grecji, artystka intermedialna i pedagog z Uniwersytetu Egejskiego na wyspie Syros. Brisnovali zajmuje się głównie malarstwem i rysunkiem, obszarem jej zainteresowań jest transpozycja obrazów fotograficznych wykonanych w naturze na płaską materiałową powierzchnię w formie rysunku. Światło, kolor i perspektywa tworzą w jej pracach ekspresyjny i skomplikowany obraz. Artystka zajmuje się również projektowaniem 3D.

Z okazji pobytu w Toruniu Angela Brisnovali pokaże swoje prace na wystawie oraz spotka się ze studentami i pedagogami Wydziału Sztuk Pięknych.

25 maja 2018 r. (piątek), o godz. 16.00, w Galerii Dworzec Zachodni w Od Nowie, odbędzie się wernisaż wystawy Expressive nudes, na której artystka zaprezentuje swoje rysunki powstałe w latach 2015-2016 w Nowym Jorku.  plakat,  zaproszenie

29 maja 2018 r. (wtorek), godz. 11.30, w Sali Tymona (ul. Sienkiewicza 30/32) zaplanowano spotkanie ze studentami i pedagogami Wydziału. Będzie to wykład z prezentacją, Angela Brisnovali opowie o swojej działalności dydaktycznej i artystycznej na Uniwersytecie Egejskim na Syros.


Obrona rozprawy doktorskiej

5 czerwca 2018 r. o godz. 10.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Sali Tymona Niesiołowskiego w budynku Wydziału Sztuk Pięknych przy ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Beaty Klimek.  zawiadomienie


Grafika Toruńska w Pałacu ASP w Warszawie

16 maja 2018 r., o godz. 16.00 w Galerii Aula (ul. Krakowskie Przedmieście 5) odbędzie się wernisaż wystawy, na której swoje prace zaprezentują wykładowcy, doktoranci i studenci poszczególnych pracowni na specjalności grafika warsztatowa Zakładu Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.  katalog

Wystawa wpisuje się w program Galerii Zakładu Grafiki UMK, który między innymi obejmuje prezentacje wymienne grafik z różnych szkół i ośrodków artystycznych. Różnorodność warsztatowa wynika nie tylko z rozmaitości technik stosowanych przez zajmujących sie grafiką twórców. W różnych częściach Polski, ośrodki twórczości graficznej wnoszą z sobą coś co je od siebie odróżnia. Sam sposób dochodzenia do efektu finalnego jest często inny i zależy od uwarunkowań wynikających z tradycji i przyzwyczajeń warsztatowych, które charakteryzują daną szkołę. Ta wystawa ma pobudzić wyobraźnię, zaktywizować studentów do twórczych poszukiwań i zachęcić do podejmowania nowych wyzwań oraz dać im trochę inne spojrzenie na problemy techniczne i poprzez bezpośrednią możliwość ich przeanalizowania, poszerzyć sposoby kreacji.

Uczestnicy wystawy: Wykładowcy: Pracownia Wypukłodruku: prof. Marek Basiul, dr hab. Michał Rygielski, Pracownia Wklęsłodruku: prof. Bogumiła Pręgowska, dr hab Marek Zajko prof. UMK, Pracownia Litografii: prof. Piotr Gojowy, dr hab. Tomasz Barczyk; Pracownia Serigrafii: prof. Mirosław Pawłowski, dr hab. Agata Dworzak; Pracownia Grafiki Multimedialnej: dr hab. Zdzisław Mackiewicz, prof. UMK, dr Jakub Jaszewski, mgr Jakub Wawrzak; Doktoranci : mgr Agata Ciesielska, mgr Weronika Marszelewska, mgr Emma Kwiatkowska, mgr Piotr Czyż, mgr Oksana Budna oraz studenci: Pracownia Wypukłodruku; Marianna Piątkowska (dyptyk), Jagoda Jaworska, Dawid Ławicki; Pracownia Wklęsłodruku: Ewelina Kołakowska (dyptyk), Beata Starczewska, Natalia Kwiatkowska, Pracownia Litografii: Nina Marszałek, Agata Zając, Melania Majkowska, Pracownia Serigrafii: Milena Spychała, Barbara Chmara, Natalia Kipczak, Pracownia Grafiki Multimedialnej: Wiktoria Drygiel, Elena Voloznewa, Kamila Kasprzykowska.


Toruńscy Rzeźbiarze w Bydgoskim Centrum Sztuki

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza 18 maja 2018 r., godz. 19.00, na wernisaż wystawy zatytułowanej Kody dostępu. Na ekspozycji pokazane zostaną prace rzeźbiarskie 14 artystów, pedagogów Wydziału Sztuk Pięknych.

Jedna z uczestniczek wystawy Katarzyna Adaszewska o wystawie napisała:

"Kulturę Zachodu kształtują dwie tendencje. Z jednej strony to ujednolicenie codzienności. Podobieństwo przy tym nie dotyczy jedynie zewnętrznego wyglądu miejsc i przedmiotów. Podzielamy te same poglądy i wyrażamy je za pomocą podobnych formuł.
Z drugiej strony kulturze Zachodu brakuje wspólnych mitów i wartości. Dajemy prawo sobie i innym do tworzenia indywidualnych wizji świata. Nawet ściśle osobisty świat wartości jednak ma sens jedynie, gdy może realizować się tu i teraz. Owo tu i teraz to zunifikowany świat przedmiotów, miejsc, idei i emocji.
Obecność tych dwóch tendencji unifikacyjnej i indywidualizującej powoduje, że każdy z nas nadaje inny sens, nie tylko wspólnym dla wszystkich miejscom i przedmiotom, ale także wespół wyznawanym ideom i doświadczanym emocjom.
Artyści natomiast starają się ofiarować odbiorcom sztuki kody dostępu, dzięki którym będzie można tym samym przedmiotom, miejscom, ideom i emocjom nadać to uwspólnione znaczenie."

Uczestnicy: Katarzyna Adaszewska, Joanna Bebarska, Andrzej Borcz, Iwona Langowska, Alicja Majewska, Sebastian Mikołajczak, Grzegorz Maślewski, Stanisław Kośmiński, Krzysztof Mazur, Anita Oborska-Oracz, Paweł Otwinowski, Aleksander Paskal, Małgorzata Sobecka-Wojnowska, Maciej Wierzbicki

Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno Popławskiego, 85-097 Bydgoszcz, ul. Jagiellońska 47

Czas trwania wystawy: 18 maja – 14 czerwca 2018 r.


Profesor Zbyněk Janáček w Zakładzie Grafiki WSZP UMK w Toruniu

Od 7 maja 2018 r. Zakład Grafiki gości "profesora wizytującego" Zbynka Janáčka z Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego /Czechy/.

Profesor będzie prowadził dwa bloki zajęć ze studentami:

7-11 i 23-25 maja w Pracowni Serigrafii
11-15 czerwca w Pracowni Grafiki Multimedialnej.

Profesor Zbyněk Janáček jest cenionym pedagogiem i wybitnym czeskim grafikiem, doskonale znanym w europejskim środowisku graficznym. Aktywnie działa w kilku stowarzyszeniach: Czeskich Artystów i Projektantów Hollar, Art Praha, Q oraz Brno. Urodził się w 1957 roku w Jesenik. Ukończył Wydział Filozoficzny Uniwersytetu im. Palackiego w Ołomuńcu w Czechach. Od 1991 roku prowadził zajęcia w Uniwersytecie Ostrawskim na stanowisku adiunkta w katedrach wychowania plastycznego i twórczości artystycznej. W 1998 przeprowadził przewód habilitacyjny w dziedzinie Sztuki plastyczne w Uniwersytecie im. Palackiego w Ołomuńcu. Do 2015 r. Dziekan Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego /Czechy/.

Aktywność twórcza Profesora koncentruje się głównie w obszarze grafiki warsztatowej. Jego wcześniejsze prace powstawały w technice linorytu kolorowego, natomiast w ostatnich latach artysta pracuje głównie w technice serigrafii oraz w druku cyfrowym. Organizował indywidualne wystawy w Pradze, Ołomuńcu, Uherskim Hradiszczu, Hranicach na Morawie, Hawierzowie, Opawie, Krakowie i Ostrawie. Od 1994 roku brał udział w wielu wystawach zbiorowych i prezentacji twórczości graficznej zagranicą (Polska, Republika Federalna Niemiec, Slowakia, Kanada, Brazylia, Włochy, Indie, Chorwacja, Rosja, Kostaryka, Hungary, Korea). Spośród czeskich wystaw zbiorowych warto przypomnieć praskie wystawy, np. Czeska grafika 2. połowy XX wieku (galeria Mánes). Laureat wielu prestiżowych nagród, między innymi nagrody Vladimíra Boudníka w 2013, Międzynarodowego Triennale Grafiki Kraków 2013 w Stambule, uczestnik Międzynarodowego Triennale Grafiki w Warszawie "Imprint" w 2014, oraz wielu innych wystaw w Czechach i w innych krajach.


Weź udział w konkursie z marką BYTOM!

Dowolną techniką plastyczną bądź komputerową (z wyłączeniem multimedialnej prezentacji) opracuj artystyczne wykonanie nazwy jednego z polskich miast: Bytom, Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Szczecin. Zobacz obraz WARSZAWA autorstwa Zbigniewa Rogalskiego, który inicjuje projekt BYTOM - MIASTA.

Termin nadsyłania prac to 27.05.2018.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu oraz regulamin znajdziesz na www.bytom.com.pl/konkurs.


W stulecie odzyskania niepodległości.

Oddział Toruński SHS serdecznie zaprasza na sesję naukową: Praktyczny patriotyzm 1918/1920 – 2018. Różne odsłony niepodległości, która odbędzie się 12 maja 2018 r., o godz. 10.00-15.00, w Bibliotece Diecezjalnej, pl. ks. Frelichowskiego 1.  plakat,  program sesji


VII Interdyscyplinarne Spotkania Studentów "GIARTINO – OGRÓD SZTUKI / MEMENTO", 15/19 maja 2018 r.

Temat artystycznego projektu – Memento odnosi się w swojej zasadniczej idei do kwestii przemijalności wszystkiego – nas jako ludzi i naszego otoczenia. Dotyczy także kruchości bytu i problemu odchodzenia. W dużej mierze przypomina nam średniowieczne "Memento mori" oraz różnego rodzaju utwory artystyczne ze sztuk wizualnych i literatury, takich jak np. dzieła związane z tańcem śmierci.

Interdyscyplinarne Spotkania Studentów „Giartino – Ogród Sztuki” odnoszą się do szeroko pojętej formuły związanej ze zjawiskiem sztuki ziemi. Grupą docelową, zaangażowaną w projekcie będą podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Toruniu, której siedziba znajduje się na Wrzosach. Jest to placówka z kilkudziesięcioletnią już tradycją. Uczestnikami zajęć rewalidacyjnych w ŚDS są osoby dorosłe z niepełnosprawnością intelektualną i z dodatkowymi problemami w codziennym funkcjonowaniu. Z racji na niepełnosprawność intelektualną takie osoby mają utrudniony dostęp do korzystania z powszechnych zasobów społecznych, w tym też do szeroko pojętej kultury. Doświadczają także marginalizacji wskutek niedoskonałego ustawodawstwa, jak i różnorakich uprzedzeń oraz stereotypów. Pomysł zaproponowania współpracy i włączenia podopiecznych Środowiskowego Domy Samopomocy do realizacji przedsięwzięcia jest wyjściem ku zaspakajaniu tego typu potrzebom. Ten ważny aspekt jest też propozycją artystyczną i edukacyjną dla studentów z Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Podsumowaniem projektu będą zarówno prace artystyczne osób niepełnosprawnych oraz realizacje plenerowe i studyjne studentów. W ramach współpracy z podopiecznymi ze ŚDS Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych zostaną przeprowadzone kilkudniowe warsztaty autorstwa dra Tomasza Wlaźlaka z Wydziału Sztuk Pięknych i Marianny Grabskiej, studentki z Wydziału Rzeźby ASP w Gdańsku. Warsztaty odnosić się będą do szeroko pojętej formuły związanej ze zjawiskiem sztuki ziemi – land artem. Wprowadzeniem do warsztatów będzie krótki film o sztuce ziemi pt. Cattedrale Vegetale oraz omówienie obejrzanego materiału. Katedra – dzieło włoskiego artysty Giuliano Mauri, to obiekt roślinny w formie pięcionawowej katedry. Pokazane zostaną także cztery krótkie animacje dra Tomasza Wlaźlaka na temat żywotów świętych i walki dobra ze złem, które w bardzo dowcipny sposób poruszają problem odnoszący się do tytułowego Memento.

W VII Interdyscyplinarnych Spotkaniach Studentów „Giartino – Ogród Sztuki / Memento” , oprócz podopiecznych ŚDS i studentów z Wydziału Sztuk Pięknych weźmie też udział grupa studentów z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych pod opieką Patryka Różyckiego, absolwenta tej uczelni.

Wystawy podsumowujące odbędą się w trzech miejscach – Zakładzie Plastyki Intermedialnej, Galerii Spotkań Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury i galerii Nad Wisłą.

Terminy i miejsca:

17.05.2018, godz. 17:00, Galeria Spotkań Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, ul. Szpitalna 8 – wystawa prac osób upośledzonych i wybranych realizacji studenckich;

19.05.2018, godz. 12:00 – 14:00, Zakład Plastyki Intermedialnej – pokaz realizacji plenerowych;

19.05.2018, godz. 19:00 – 24:00, galeria Nad Wisłą – wystawa obiektów Patryka Różyckiego i studentów z ASP w Gdańsku (w ramach Nocy Muzeów)


Obrona rozprawy doktorskiej

22 maja 2018 r. o godz. 12.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Sali Tymona Niesiołowskiego w budynku Wydziału Sztuk Pięknych przy ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Łukasza Nawrockiego.  zawiadomienie


AND / END – Sławomir Janiak (1950—2017)

11 maja 2018 r. (piątek) w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, o godz. 19.00, w ramach otwarcia 9. Festiwalu Grafiki Projektowej PLASTER, odbędzie się wernisaż wystawy AND / END – Sławomir Janiak (1950—2017) w pierwszą rocznicę śmierci.  plakat

Wystawa czynna od 11 maja do 3 czerwca 2018 roku.

Wystawa jest próbą ujęcia w nawias kilkudziesięcioletniej pracy twórczej zmarłego przed rokiem artysty grafika oraz profesora Wydziału Sztuk Pięknych UMK Sławomira Janiaka. Od początku fascynowało go projektowanie graficzne, zwłaszcza plakat oraz typografia, które były dla niego najbardziej wymagającymi obszarami dizajnu. Jako pedagog przez wiele lat dążył do powołania kształcącej w tym kierunku specjalności studiów, co w 1997 roku zaowocowało założeniem Zakładu Projektowania Graficznego. Tym samym został uznany za założyciela toruńskiej grafiki projektowej. Wśród swoich studentów i bardzo licznego grona wychowanków budził wielki szacunek. Uczył myślenia przy użyciu inteligentnej, nieoczekiwanej metafory wizualnej, a jego błyskotliwe korekty zawsze trafiały w samo sedno.

Tytuł wystawy nawiązuje do końca pewnego etapu, jakim była jego ponad czterdziestoletnia współpraca ze swoim przyjacielem z lat studiów - Witoldem Michorzewskim. Większość spośród plakatów prezentowanych na wystawie zaprojektowali wspólnie, co jest rodzajem osobliwego fenomenu w obszarze tak niekiedy intymnej aktywności, jaką jest sztuka plakatu. obejrzyj wybrane plakaty

O swojej pracy w duecie napisali: "tajemnica naszej współpracy jest głęboko skrywana, bowiem jest banalnie prosta. Sprawą drugorzędną staje się podział ról inicjatora i wykonawcy. Nie pamięta się, czyj był pomysł na plakat, który rodził się zwykle w ogniu dyskusji, a kto go graficznie sprawił? Sam proces powstawania plakatu był fascynujący, bo rozpisany na role w dwuosobowym tandemie. Pozornie wydaje się to łatwiejsze, gdyż tworzą go dwa mózgi i rąk czworo, lecz efekt końcowy był wypadkową wzajemnych kompromisów oraz wyborów (trafnych lub nie) wariantów realizacyjnych."

Tworzywem plakatów duetu Janiak - Michorzewski była litera. Interesował ich jej kształt graficzny, a także drzemiący w niej potencjał budowania karkołomnych, inteligentnych rebusów złożonych z wyrazów, czy dat. Nie interesowała ich droga na skróty - ich plakaty są erudycyjne i wymagają od odbiorcy najwyższego zaangażowania intelektualnego. Co więcej, należy mieć świadomość, że swoją strategię artystyczną opartą na oszczędnej, typograficznej kompozycji, obrali w czasie, gdy w kraju obowiązywała hegemonia malarskich impresji spod znaku polskiej szkoły plakatu. Z pewnością nie była to ścieżka oczywista, ani łatwa.

Ich twórczość wynikała z wewnętrznej potrzeby komentowania m. in. aktualnych wydarzeń politycznych w kraju i na świecie. A ponieważ, jak rzekł kiedyś Sławomir Janiak, "przyszło nam żyć w ciekawych czasach, tematów nie zabraknie…"


Pierwsze Targi Młodej Sztuki Toruń 2018!

12 i 13 maja 2018 r. organizatorzy zapraszają do Centrum Kultury "Dwór Artusa" w Toruniu (Rynek Staromiejski 6), na Targi Młodej Sztuki Toruń 2018, zorganizowane przez dwie doktorantki oraz absolwentkę Wydziału Sztuk Pięknych UMK, z myślą o promowaniu młodych artystów z województwa kujawsko-pomorskiego.  plakat

Będzie to niepowtarzalna szansa do zapoznania się z pracami szerokiego grona artystów u progu kariery, którzy tworzą w naszym regionie. Gorąco zachęcamy, szczególnie mieszkańców Torunia i okolic, do niebanalnego spędzenia weekendu w otoczeniu „młodej sztuki”, odzwierciedlającej aktualne tendencje sztuki współczesnej i śmiało patrzącej w przyszłość. Wstęp na targi jest bezpłatny. Targi to także wspaniała okazja dla wytrawnych jak i początkujących kolekcjonerów do poszerzenia zbiorów. Artyści wyłonieni w drodze otwartego naboru, mogą poszczycić się niejednym osiągnięciem na skalę ogólnopolską, a także sukcesami na arenie międzynarodowej. Podczas targów będą mieli Państwo możliwość zakupu prac plastycznych bezpośrednio od twórców. Jako organizatorzy nie pobieramy opłat z tytułu sprzedaży.

Targi Młodej Sztuki Toruń 2018 umożliwiają nawiązanie bezpośredniego kontaktu pomiędzy młodymi artystami a publicznością.

Wydarzeniem towarzyszącym targom będzie wykład Izabeli Kiełek pt. Czy istnieje życie po studiach artystycznych? Pierwsze kroki młodego twórcy na rynku sztuki, który odbędzie się w niedzielę 13 maja, w Centrum Kultury "Dwór Artusa" o godz. 10:30. Spotkanie jest otwarte, zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem, w szczególności młodych twórców i studentów kierunków artystycznych.

Izabela Kiełek jest absolwentką Ochrony Dóbr Kultury na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, a obecnie jego doktorantką. Doświadczenie zdobywała podczas współpracy z różnymi instytucjami kultury (Muzeum Okręgowe w Toruniu, Galeria Forum UMK, Centrum Sztuki Mediów WRO, Narodowe Centrum Kultury). W swoim wystąpieniu przedstawi problemy oraz pułapki, z jakimi mierzą się młodzi twórcy, którzy dopiero wkraczają na rynek sztuki. Omówione zostaną również podstawowe elementy portfolio artystycznego, a także kwestie dotyczące pozyskiwania funduszy na działalność twórczą.

Sobota (12.05.2018 r.)

11:30 rozpoczęcie targów
12:00 oficjalne otwarcie
18:30 zamknięcie Targów dla publiczności

Niedziela (13.05.2018 r.)

10:30 wykład Izabeli Kiełek pt. Czy istnieje życie po studiach artystycznych? Pierwsze kroki młodego twórcy na rynku sztuki. 11:30 rozpoczęcie targów
18:30 zamknięcie Targów dla publiczności

Więcej informacji na temat Targów Młodej Sztuki Toruń 2018 znaleźć można na Facebooku: www.facebook.com/targi.mlodej.sztuki.torun/, www.facebook.com/events/198278610976561/


Malarstwo prof. Krzysztofa Pituły w Grudziądzu

11 maja 2018 r., o godz. 18.00, w salach Muzeum w Grudziądzu (ul. Wodna 3/5), odbędzie się wernisaż wystawy: Transformacje. Malarstwo Krzysztofa Pituły. zaproszenie

Termin trwania wystawy: 11.05-02.09.2018 r.

Dla tych, którzy chcą wziąć udział w wernisażu, o godz. 16.30, będzie podstawiony autokar pod Aulą UMK.


Wystawa rysunku studenckiego i wydarzenia towarzyszące

Od 11 maja do 3 czerwca 2018 r. w Galerii Sztuki "Wozownia" będzie trwała Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego - NAD_RYSOWAĆ. Otwarcie wystawy: 11.05 (piątek), godz. 18.00. plakat

RYSOWAĆ to seria cyklicznych wystaw, organizowanych przez pracowników Zakładu Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK od roku 2008. Pierwsze edycje miały zasięg ogólnopolski, a obecnie są to pokazy o charakterze międzynarodowym i odbywają się w formule biennale. Każda z odsłon projektu jest odpowiedzią na zmieniający się temat przewodni, który zawsze zasadniczo związany jest z obszarem rysunku. Daje to szansę na obserwację zmian zachodzących w procesach twórczych, jak również sposobach kształcenia artystycznego w obrębie tej dyscypliny. czytaj dalej.


TRANSGRESJA

Każdy ma swoją jedyną melodię istnienia (Maria Janion)

Pomysł wystawy odnosi się do pojęcia transgresji, jako dążności do rozwoju w różnych wymiarach, w tym samorealizacji samego siebie, dzięki czemu możemy przekraczać własne dotychczasowe możliwości rozwoju - duchowego i emocjonalnego. Transgresja to też dążność do poznawania nowych zjawisk, informacji o świecie lub człowieku. Możemy więc to rozumieć jako przenikanie się różnych doświadczeń i doznań, co sprawia, że twórca ma szansę na przekraczanie własnych dotychczasowych granic. Transgresja osobista obejmuje wszystkie te działania, które są nowe i zarazem często odkrywcze. Mówiąc o tym zjawisku warto również wspomnieć o wartościach romantycznych, na co między innymi wskazuje w swoich badaniach Maria Janion, wybitna znawczyni kultury XIX i XX wieku, historyczka literatury, idei i wyobraźni oraz polskiego romantyzmu.

Tytuł wystawy zaczerpnięty został z rozważań nad problemem transgresji autorstwa Marii Janion. Badając okres romantyzmu autorka tomów wydawniczych pt. Transgresje stwierdziła, iż polski romantyzm, w przeciwieństwie do innych krajów europejskich, rozciągnął się na cały XX wiek. Wyróżniła trzy kulminacje w tym okresie – okres przed wybuchem II Wojny Światowej, czas II Wojny Światowej i czas powojenny. Według Janion Solidarność przejęła i po swojemu rozbudowała romantyczną kulturę emocjonalną, szczególnie jej patetyczny patriotyzm. W swoim słynnym przemówieniu wygłoszonym podczas przerwanego wprowadzeniem stanu wojennego Kongresu Kultury Polskiej Maria Janion postulowała, by ten wielki emocjonalny zryw przekształcić w pracę intelektualną. Idąc dalej tym tropem, to Maria Janion wielką rolę w całym ruchu Solidarności przypisała kobietom, które heroicznie wspierały swoich mężów, braci i ojców internowanych w okresie stanu wojennego. To one, jej zdaniem, były znakomitymi redaktorkami podziemnych broszur, intelektualistkami sprawdzającymi się w jawnej i tajnej komunikacji, ale i także świetnie wywiązującymi się w ukrywaniu ludzi.

Moje zaciekawienie rozważaniami Marii Janion miało duży wpływ na koncepcję wystawy, ale wzięła się ona także z refleksji nad ostatnio bardzo intrygującym trendem zjawisk feministycznych. Zresztą to też częściowo, jak widać, pokrywa się tezami zawartymi w pismach teoretycznych badaczki. Moja uwaga jest jednak bardziej skupiona na różnego rodzaju „czarnych protestach” różnych grup społecznych, w tym także kobiet jako oddzielnej kategorii. Jak wiemy, wszelkiego rodzaju postawy opozycyjne to nie tylko domena współczesności. W tym miejscu chcę przywołać dwie bardzo ciekawe osobowości polskiej sztuki. Mam na myśli Ewę Partum i Ewę Bloom Kwiatkowską. Pierwsza z nich w 1971 roku zrealizowała na łódzkim Placu Wolności pracę pt. Legalność przestrzeni. W obrębie placu stanął las znaków drogowych i tabliczek o spotykanej powszechnie lub wymyślonej treści, które zakazywały różnych czynności typu - zakaz wjazdu, cisza i zabrania się uprawy czegokolwiek. To ostatnie hasło odnosiło się w bezpośredni sposób do protestów studenckich w ramach tzw. paryskiej wiosny z 1968 roku. Z kolei Ewa Bloom Kwiatkowska w 1989 roku spaliła wszystkie swoje prace na znak protestu przeciwko zbrodniczym ideom totalitarnym. Obecnie, po kilkudziesięciu latach, tamte gesty artystek mogą stać się impulsem do reinterpretacji i do działań w wymiarze sztuki, a nie tylko odtwórczych udziałach w protestach. W tym kontekście z uznaniem oceniłem czynny udział Arka Pasożyta w Ogólnopolskim Strajku Kobiet 18 stycznia 2018 roku w Toruniu, na którym pojawił się z reprodukcją Damy z łasiczką, oprawioną w ramę i z domalowaną kominiarką na twarzy tytułowej bohaterki dzieła.

Ideę wystawy pt. Transgresja pracowników Zakładu Plastyki Intermedialnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i zaproszonej grupy studentów rozumiem jako chęć odniesienia się do tak sformułowanego, wielowymiarowego zagadnienia. Paradoksalnie sprzyjającym momentem na podjęcie tematu jest obecna sytuacja społeczno – polityczna w Polsce. Do tego, dodatkowym bodźcem do transgresyjnych przemyśleń jest fakt, iż wystawa odbywa się we Lwowie. Wierzę, że będzie to wspólna wyprawa do granic poznania samego siebie i przyczynek do rozważań nad tym zagadnieniem.

Kurator wystawy - prof. Marian Stępak

Uczestnicy wystawy: dr Dorota Chilińska, dr Joanna Chołaścińska, dr hab. Witold Jurkiewicz, dr hab. Anna Kola, prof. Marian Stępak, dr Tomasz Wlaźlak. Studenci: Magda Górska, Olga Grybowicz, Kasper Hein, Daniel Lewan, Dawid Lewandowski, Alina Śmietana.

TRANSGRESJA / ТРАНСГРЕСІЯ
ART CENTER DZYGA
Ul. Virmenska 35, Lwów
Wernisaż – 11.05.2018 r., godz. 17:00
12.05 – 3.06.2018 r.


Majowy weekend

Informujemy, że od dnia 30 kwietnia do 4 maja 2018 r. Zespól Administracyjno-Gospodarczy, sekretariat oraz dziekanat Wydziału Sztuk Pięknych będą nieczynne.


Obchody Światowego Dnia Grafika

27 kwietnia 2018 r., o godz. 19.00 w Galerii Fundacji Pers, ul. Mostowa 6, w Toruniu Graficy będą obchodzić swoje Święto. W związku z tym ważnym dla Nich dniem zostanie otwarta nowa wystawa zatytułowana Kierunek Grafika, prezentująca prace wykładowców, doktorantów i absolwentów Zakładu Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Serdecznie Zapraszamy!

Tytuł wystawy posiada dwa znaczenia - pierwsze definiuje grupę artystów, których prace są prezentowane na wystawie, a którzy są członkami kadry dydaktycznej oraz absolwentami kierunku Grafika na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Drugie znaczenie wiąże się bezpośrednio z przesłaniem, które ma wyrażać obchody Światowego Dnia Grafika. Celem święta jest zamanifestowanie znaczenia wartości estetycznej i artystycznej różnorodnych kreacji graficznych w tworzeniu relacji i więzi społecznych.

Kuratorem wystawy jest mgr Piotr Czyż.

Uczestnicy wystawy: prof. Bogumiła Pręgowska, prof. Marek Basiul, prof. Piotr Gojowy, prof. Mirosław Pawłowski, dr hab. Zdzisław Mackiewicz, prof. UMK, dr hab. Marek Zajko, prof. UMK, dr hab. Agata Dworzak-Subocz, dr hab. Tomasz Barczyk, dr hab. Michał Rygielski, dr Jakub Jaszewski, mgr Oksana Budna, mgr Dorota Kamińska, mgr Emma Kwiatkowska, mgr Monika Wiśniewska, mgr Piotr Czyż.


Zaproszenie na wystawę Plamy na Słońcu

W ramach tegorocznego Festiwalu Nauki i Sztuki dr hab. Anna Wysocka wraz z Kołem Naukowym Malarstwa Zamaluj zaprasza na wystawę Plamy na Słońcu.

Ekspozycję będzie można oglądać w Instytucie Fizyki UMK w Toruniu (ul. Grudziądzka 5). Wernisaż odbędzie się 24 kwietnia 2018 r., godz. 19.00.


Wspólne projekty gier, czyli międzywydziałowa współpraca studentów

26 marca 2018 r. odbyło się podsumowanie konkursu ogłoszonego na początku semestru zimowego przez dwa Wydziały: Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Sztuk Pięknych i realizowanego we współpracy z firmą Vivid Games. Udział w konkursie polegał na opracowaniu koncepcji gry na urządzenia mobilne lub gry wieloplatformowej wraz z propozycją jej opracowania plastycznego. W lutym zespoły zaprezentowały przed komisją konkursową swoje pomysły. Jury w składzie: dr hab. Anna Bartkiewicz i mgr Łukasz Goraczewski z WFAiIS, dr hab. Nikodem Pręgowski i dr hab. Marcin Jaworski z WSP oraz mgr Patryk Hamerlak z Vivid Games, nagrodziło i wyróżniło cztery projekty studentek WSzP. czytaj dalej.


Warsztaty graficzno-typograficzne Grafostacja

W marcu 2018 r. odbyły się warsztaty graficzno-typograficzne Grafostacja, skierowane do studentów z Zakładu Projektowania Graficznego UMK oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 15 w Toruniu. czytaj dalej.


Debata o ochronie zabytków

Zakład Konserwatorstwa UMK w Toruniu z Kujawsko-Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i Oddziałem Toruńskim Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, zaprasza na konferencję naukową: Ochrona Zabytków na Pomorzu i Kujawach. W 100. rocznicę organizacji urzędów konserwatorskich w Polsce. program

Odbędzie się ona 20 kwietnia 2018 roku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, ul. Sienkiewicza 30/32, w Sali Tymona.

Miło nam również poinformować, że honorowy patronat nad konferencją objęła Pani dr hab. Magdalena Gawin – Generalny Konserwator Zabytków oraz Zarząd Główny Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

Konferencji będzie towarzyszyć wystawa posterowa: Ochrona zabytków na Pomorzu w okresie międzywojennym. W 100. rocznicę organizacji urzędów konserwatorskich w Polsce.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych problematyką ochrony i konserwacji zabytków – zarówno tą dawną, jak i współczesną.

Sekretarze konferencji: dr Karolina Zimna-Kawecka, dr Maciej Prarat

Dane kontaktowe: zakladkonserwatorstwa@umk.pl.


Na Wielką Noc 2018 roku

Wszystkim studentom i pracownikom Wydziału Sztuk Pięknych radosnych i zdrowych Świąt życzy Grono Dziekańskie oraz Redakcja Strony.


Obrona rozprawy doktorskiej

17 kwietnia 2018 r. o godz. 10.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Sali Tymona Niesiołowskiego w budynku Wydziału Sztuk Pięknych przy ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Alicji Saar-Kozłowskiej.  zawiadomienie


Grafika z Humberta – fotorelacja z wernisażu

Wernisaż wystawy Grafika z Humberta, miał miejsce 22 marca 2018 r., w Galerii Zakładu Grafiki WSZP. Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia.


Sebastian Mikołajczak. Monety i medale

Do 29 kwietnia 2018 r., można podziwiać prace – tytułowe monety i medale - wykładowcy Zakładu Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych Sebastiana Mikołajczyka. Miejscem ekspozycji są Spichrze nad Brdą (ul. Grodzka 7-11) w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy. zaproszenie

Jak czytamy na stronie MOB: „Celem ekspozycji jest ukazanie twórczości wybitnego artysty – dr. Sebastiana Mikołajczaka w zakresie projektowania monet i medali, ze szczególnym zwróceniem uwagi na dwutorowość twórczą – różnice w podejściu do sztuki medalierskiej i monetarnej. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z dorobkiem artysty, jego sylwetką oraz technikami projektowania monet i medali. Zaprezentowanych zostanie ponad 80 monet i przeszło 70 medali ułożonych w kilku grupach tematycznych. Ukazane obiekty pochodzą z autorskiej kolekcji Sebastiana Mikołajczaka oraz zbiorów Narodowego Banku Polskiego.”

Sebastian Mikołajczak ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie uzyskał dyplom ze specjalizacji Rzeźba oraz stopień doktora nauk artystycznych. Jego prace znajdują się w polskich i zagranicznych zbiorach muzealnych. Prezentował je na 4 wystawach indywidualnych, 26 ogólnopolskich i 97 zagranicznych. Jest członkiem Międzynarodowej Federacji Sztuki Medalierskiej (FIDEM) oraz laureatem nagród i wyróżnień w zakresie medalierstwa i sztuki monetarnej. Jego najważniejszym osiągnięciem w dziedzinie projektowania monet jest dla nagroda COTY 2016 (Coin of the Year Award) dla srebrnej monety o nominale 10 zł Jan Karski wyemitowanej przez Narodowy Bank Polski. W tym prestiżowym konkursie numizmatycznym uzyskała ona tytuł najbardziej inspirującej monety świata.

Więcej informacji o autorze: http://sebastianmikolajczak.com

Kuratorem wystawy jest Wojciech Ślusarczyk absolwent, m.in. Podyplomowych Studiów Muzealniczych Wydziału Sztuk Pięknych UMK.


Warsztaty kaligrafii

Zakład Konserwacji Papieru i Skóry Wydziału Sztuk Pięknych ma zaszczyt gościć adeptów Szkoły Kaligrafii Chińskiej z Shaoxing University: Sui Tianyi i Li Jiasi. W ramach spotkania goście prowadzoną dla naszych studentów trzymiesięczny cykl warsztatów kaligrafii.

Koordynatorem kursu jest dr Maciej Szatkowski z Wydziału Filologicznego UMK, patronem finansowym jest Shaoxing University.


I Akademicki Konkurs Wiedzy o Igrzyskach Olimpijskich.

Konkurs odbędzie się w dniu 8 maja 2018 r. (wtorek), o godzinie 11.00, na Wydziale Nauk o Ziemi (ul. Lwowska 1, sala 104). Będzie się składał z trzech etapów (części) przy udziale dwuosobowych zespołów. plakat

Zwycięzcy konkursu otrzymają puchar oraz złote medale ufundowane przez Pana Prorektora ds. Studenckich prof. Andrzeja Sokalę. Zdobywcy II i III miejsca otrzymają medale srebrne i brązowe od Dziekana Wydziału Nauk o Ziemi prof. Marka Kejnę. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Zapraszamy serdecznie do udziału w Konkursie

Zgłoszenia należy wysłać e-mailem na adres konkurs.akademicki@gmail.com


Inscenizacja /obraz, obiekt, podmiot, aparat/ - relacja z wystawy

21 marca 2018 r. o godz. 18.00, w Małej Galerii Fotografii ZPAF przy ul. Różanej 1 odbył się wernisaż wystawy Inscenizacja /obraz, obiekt, podmiot, aparat/ Zapraszamy do obejrzenia relacji z wernisażu.


Oblicza szkła w Centrum Kultury "Dwór Artusa"

Oblicza szkła to już druga edycja wystawy pod tym tytułem, której pomysłodawcą i kuratorem jest prof. Andrzej Kałucki – toruński twórca zajmujący się witrażownictwem i szkłem artystycznym. Zapraszamy do obejrzenia relacji z wernisażu.


Wystawa prac studenckich z Pracowni Ceramiki

20.03.2018 r., o godz. 17:30 w Galerii Dworzec Zachodni, Akademickie Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa", odbędzie się wernisaż wystawy Ceramika. Jest to prezentacja prac studenckich, które powstały w latach 2007-2017 w Pracowni Ceramiki prowadzonej przez prof. Iwonę Langowską i dr Aleksandra Paskala na kierunku Rzeźba Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wystawa jest próbą przedstawienia zróżnicowanych postaw artystycznych studentów, którzy w ciągu ostatnich 10 lat rozwijali swoje zainteresowania twórcze w zakresie ceramiki artystycznej.


In memoriam

17 marca zmarł nagle mgr Marek Żak, nasz kolega, przyjaciel studentów, wrażliwy artysta. Studiował historię, a na Wydziale Sztuk Pięknych konserwatorstwo. W czasie studiów w 1980 roku aktywnie uczestniczył w tworzeniu Niezależnego Zrzeszenia Studentów i był jego przewodniczącym na Wydziale. Po ukończeniu studiów aktywnie zajmował się fotografią, koncentrując się na fotografii dokumentalnej zabytków. Jego mistrzem był znany fotograf Wacław Górski. Zainteresowanie fotografią zabytków zaowocowało utworzeniem Wydawnictwa EXCALIBUR, w którym opublikował blisko 100 książek i albumów z dziedziny historii sztuki, współpracując przy tym ze znanymi teoretykami sztuki.

Od 2002 roku pracował w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa, jako Kierownik Pracowni Fotograficznej. Wychował wiele roczników studentów, dzieląc się z nimi swoją wiedzą i umiejętnościami. Większość znała Marka jako wysokiej klasy fotografa, nie była to jednak Jego jedyna pasja. Artystyczna wrażliwość i twórcza inwencja skłoniły Marka do tworzenia fotograficznych kolaży a później niezwykłych, fantazyjnych obrazów akwarelowych o bogatej treści symbolicznej. Jego prace były prezentowane na wystawach a sam umieszczał je na blogu: http://fantasycastlezak.blogspot.com/

Marku będziemy pamiętali Ciebie jako ciepłego, życzliwego człowieka o wielkiej artystycznej duszy.

Msza św. żałobna zostanie odprawiona 21 marca (środa), o godz. 12.30, w Bydgoszczy, w kościele św. Józefa, na ul. Toruńskiej. Pogrzeb na cmentarzu przy kościele. Dla tych, którzy chcą uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu, podstawiony będzie autokar (po drugiej stronie Rektoratu). Wyjazd o godz. 11.00.


Grafiki z ASP w Krakowie

Galeria Zakładu Grafiki WSzP UMK w Toruniu, serdecznie zaprasza w najbliższy czwartek 22 marca 2018 r. o godz. 12.30 na wernisaż wystawy Grafika z Humberta (prace wykładowców i studentów z Krakowskiej ASP). katalog


Inscenizacja /obraz, obiekt, podmiot, aparat/

Zapraszamy na wernisaż wystawy Inscenizacja /obraz, obiekt, podmiot, aparat/, który odbędzie się dnia 21 marca 2018 roku (środa) o godz. 18.00, w Małej Galerii Fotografii ZPAF przy ul. Różanej 1. plakat, zaproszenie.

Uczestnicy: studenci IV roku kierunku Sztuka mediów i edukacja wizualna - Olga Grybowicz, Magda Górska, Łucja Januszko, Julita Reder, Klara Skórska, Katarzyna Tykałowska, Kasper Hein, Jowita Kunicka, Dawid Lewandowski, Dominika Majewska, Joanna Reif, Sylwia Simson, Marta Sochacka, Milena Tomkiewicz oraz doktorant Jakub Wawrzak

Wystawa ta jest prezentacją odmiennych postaw i różnych interpretacji zagadnienia, jakim jest fotografia inscenizująca, a swoją formułą nawiązuje do 4 z 5 rodzajów fotograficznej inscenizacji, którą zdefiniował niemiecki fotograf i teoretyk Andreas Müller-Pohle. Ekspozycja ta pokazuje obrazy rzeczywistości wykreowane przez samych fotografujących, urzeczywistnione na poziomie rejestracji obrazu fotograficznego, bądź jego postprodukcji. Prace te odnoszą się do osobistych doświadczeń ich autorów, związków rodzinnych, różnych aspektów życia, czy filmowych inspiracji. Czerpiąc z różnych estetyk, w sposób bezpośredni nawiązują relacje z innymi dziedzinami sztuki, w tym rzeźbą, poprzez wprowadzenie trzeciego wymiaru do dwuwymiarowej fotografii. Powstałe obrazy i obiekty powstały pod opieką dr hab. Anny Koli.

Wystawa potrwa do 14.04.2018 r. (galeria czynna od środy do soboty 12.00-18.00).


Warsztat Dawnych Mistrzów - wystawa kopii studentów Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki

Soleckie Centrum Kultury, Galeria HOMO Faber, Zakład Technologii i Technik Malarskich Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz Koło Naukowe Studentów Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki serdecznie zapraszają na wystawę, pt. Warsztat Dawnych Mistrzów. plakat.

Wystawa zostanie otwarta 20 marca 2018 r. o godz. 18.30 w Soleckim Centrum Kultury, ul. Bojowników o Wolność i Demokrację 1, 86-050 Solec Kujawski.

Celem wystawy jest ukazanie oraz przybliżenie zwiedzającym różnorodności technik malarskich i pozłotniczych od średniowiecza do współczesności. Zaprezentowane na wystawie prace to kopie dzieł dawnych oraz malarstwo w konwencji wykonane przez studentów kierunku Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w Zakładzie Technologii i Technik Malarskich Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa, Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod kierunkiem pracowników naukowych.

Wystawę można oglądać od 20.03.2018 r. do 22.04.2018 r. w Galerii HOMO FABER.


Targi Młodej Sztuki Toruń 2018

Targi Młodej Sztuki Toruń 2018 to inicjatywa prowadzona przez dwie doktorantki oraz absolwentkę Wydziału Sztuk Pięknych UMK, z myślą o promowaniu szerokiego grona młodych artystów z Torunia i regionu. Wydarzenie jest planowane na 12-13 maja 2018 r., jednak aby doszło do skutku, potrzeba wsparcia.

Projekt można wspierać finansowo (choćby symboliczną złotówką) w zamian za przygotowane przez nas nagrody

Szczegóły na stronie projektu w serwisie  PolakPotrafi.pl.


N˚VI Partytura na głosy zwierzęce - wg koncepcji Elżbiety Jabłońskiej

17 marca 2018 r. w Galerii Arsenał Elektrownia, w Białymstoku (ul. Elektryczna 1), o godz. 17.00, odbędzie się kolejna prezentacja wielopoziomowego działania wg koncepcji Elżbiety Jabłońskiej - Partytura na głosy zwierzęce. Realizacja oparta na dźwięku jest wynikiem współpracy przedstawicieli reprezentujących różne środowiska twórcze, a jej efektem końcowym jest upublicznienie.

W szóstej edycji przygotowanej specjalnie dla Galerii Arsenał w Białymstoku, wykonawcy skoncentrują się na dźwięku wydobytym w tym konkretnym miejscu.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie:  galeria-arsenal.pl.


Wystawa z kolekcji dr Lecha Brusewicza

Pracownicy Zakładu Muzealnictwa z dr hab. Tomaszem de Rossetem, mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy Kolekcja Pana B… w Pracowni Witrażu – Antresola, 16 marca 2018 r. (piątek). Na wystawie będą pokazane prace artystów związanych z Wydziałem Sztuk Pięknych, które zgromadził dr Lech Brusewicz w ciągu niemal 40 lat pracy.  plakat,  wystawione prace

Prezentacja kolekcji jest formą podziękowania kolegów z Zakładu za wspólną pracę, w związku z przejściem dr Lecha Brusewicza na emeryturę.


Autobus różowy

Zapraszamy na wystawę Witolda Chmielewskiego Autobus różowy, która zawierać będzie wycinki z twórczości artysty i profesora Wydziału Sztuk Pięknych oraz wykład Moniki Weychert na temat sztuki zaangażowanej społecznie.

Otwarcie wystawy nastąpi 20 marca 2018 r. o godz. 18.00 w Galerii S przy ul. Mickiewicza 121 w Toruniu.

Słynny różowy autobus przypomni Wystawę objazdową podrealizmu oraz inne działania artystyczne Witolda Chmielewskiego. Będzie też okazja do rozmów o sztuce, spontanicznych działań artystycznych i wspólnego biesiadowania.


Obrona rozprawy doktorskiej

24 kwietnia 2018 r. o godz. 10.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Sali Tymona Niesiołowskiego w budynku Wydziału Sztuk Pięknych przy ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Magdaleny Ginter-Frołow.  zawiadomienie


Biofeedback w Sztuce - warsztaty

Organizatorzy zapraszają do udziału w warsztatach pt. Biofeedback w Sztuce organizowanych w ramach Tygodnia Mózgu w Toruniu, które odbędą się 16 marca 2018 r. (piątek) w ICNT UMK. Przewidywana liczba uczestników: 20, zasięg: ogólnopolski. Grupa docelowa: osoby aktywnie zajmujące się sztuką: artyści, konserwatorzy, historycy sztuki, krytycy, itd. (uczelnie artystyczne, instytuty i katedry historii sztuki i kulturoznawstwa itd.). Zapisy: do 11.03.2018 r. na adres biofeedbackwsztuce@gmail.com. Program warsztatów można pobrać  tutaj.

Biofeedback w Sztuce to warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zajmują się sztuką, w tym szczególnie: artystów wszelkich dziedzin i dyscyplin, historyków sztuki, muzykologów, krytyków, itd.. Spotkanie ma dwa główne cele, pierwszym jest zapoznanie artystów i badaczy sztuki z możliwościami neuroobrazowania i biofeedbacku. Drugi to podsunięcie naukowcom zajmującym się tą problematyką nowych zastosowań dla znanego im sprzętu. Warsztaty podzielone będą na dwie części. W pierwszej - teoretycznym etapie realizowane będą prezentacje dotyczące sprzętu oraz prowadzone dyskusje o jego potencjale w kontekście działalności artystycznej. Druga część będzie miała charakter warsztatowy, w czasie którego uczestnicy spotkania będą mogli samodzielnie ocenić możliwości prezentowanych urządzeń.

Stona wydarzenia na FB:  przejdź.


Medale im. Tymona Niesiołowskiego, Janusza Boguckiego oraz nagrody Stowarzyszenia Przyjaciół WSzP I ZPAP

2 marca 2018 r. podczas finisażu wystawy Dyplom 2017 w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" zostały wręczone medale im. Tymona Niesiołowskiego i Janusza Boguckiego oraz nagrody przyznane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wydziału Sztuk Pięknych UMK i Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Toruńskiego na najlepsze prace dyplomowe.  czytaj dalej.


Nagrody Remera, Frycza, Torwirta – wręczone!

W piątek (2 marca 2018 r.) podczas finisażu wystawy Dyplom 2017 w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" zostały wręczone wyróżnienia i nagrody w konkursach imienia: prof. Jerzego Remera, doc. Jerzego Frycza, oraz doc. Leonarda Torwirta na najlepsze prace magisterskie i dyplomowe.  czytaj dalej.


Stypendia marszałka województwa kujawsko-pomorskiego

W gronie 13 stypendystów marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, w dziedzinie sztuki i promocji kultury, znalazło się dwoje pracowników Wydziału Sztuk Pięknych: dr Sebastian Mikołajczak z Zakładu Rzeźby i dr Aleksandra Sojak-Borodo z Zakładu Rysunku. Uroczysta gala stypendialna odbyła się 28 lutego w Szafarni.

Relacja i zdjęcia na stronie Wojedzództwa Kujawsko-Pomorskiego:  przejdź.


Artysta vs Kurator – wystawa w Galerii FORUM

1 marca 2018 roku (czwartek) o godz. 13.00, nastąpi otwarcie II edycji wystawy Artysta vs Kurator w Galerii FORUM Wydziału Sztuk Pięknych UMK.  zaproszenie

Kurator wystawy: Izabela Kiełek.

5.03.2018 r. (poniedziałek) o godz. 12.00, odbędą się warsztaty redakcyjne Artysta vs Kurator skierowane do studentów UMK /także spoza Wydziału/ oraz osób zainteresowanych.


In memoriam

25 lutego 2018 roku zmarła dr Halina Rosa, emerytowany pracownik Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Dr Halina Rosa od czasu ukończenia studiów w 1971 roku pracowała w Zakładzie Konserwacji Papieru i Skóry Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK. Należała do pierwszych absolwentów specjalności Konserwacja Papieru i Skóry. Aktywnie tworzyła i rozwijała program zajęć dydaktycznych, dając zaczątek ich obecnego kształtu. Zawsze lubiła konserwatorskie wyzwania i tą pasją zarażała zarówno pracowników Zakładu, jak i studentów. W 1985 roku obroniła pracę doktorską pt. Opracowanie metod sztucznego postarzania papieru dla badań konserwatorskich wykonaną pod kierunkiem prof. Alicji Strzelczyk. Była opiekunem 88 prac dyplomowych i 57 prac magisterskich. W 1997 roku wspólnie z konserwatorami i bibliotekarzami zorganizowała akcję ratowania po powodzi książek i archiwaliów z Wrocławia i Opola. Brała udział w programach badawczych Zakładu, m.in: Kwaśny papier – ratowanie w skali masowej polskich zbiorów książek i archiwaliów XIX i początku XX wieku, Biotechnologia w konserwacji zabytków. Aktywnie działała w Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Toruńskiego, w sekcji konserwatorskiej. Prowadziła Toruńskie Stowarzyszenie dla Ratowania Książek i Archiwaliów po powodzi. Była autorem wielu publikacji z dziedziny konserwacji i badań konserwatorskich.

Głównym tematem jej zainteresowań badawczych i konserwatorskich były obiekty zabytkowe na podłożu pergaminowym i skórzanym. Opracowała szereg zagadnień związanych z tym rodzajem zabytków i metod ich konserwacji-restauracji. Utrzymywała kontakty z wieloma bibliotekami i muzeami w Polsce. Starała się propagować profilaktykę i programowanie prac konserwatorskich w tych instytucjach. Była nauczycielem wielu pokoleń konserwatorów zabytków. W 2013 roku przeszła na emeryturę.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 3 marca 2018 r. o godzinie 14.00, w kościele p.w. Św. Anny w Wałbrzychu – Szczawienko.


Wystawa prac doktorantów, studentów i młodych absolwentów z Zakładu Grafiki

Do 14 marca 2018 r. potrwa wystawa Grafika warsztatowa w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy (ul. Marcinkowskiego 12-14), na której zaprezentowano prace doktorantów, studentów i młodych absolwentów z Zakładu Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wernisażu. czytaj dalej


Uroczyste wręczenie dyplomów, finisaż wystawy Dyplom 2017 i godziny dziekańskie

Prosimy o zapoznanie się z dołączonym programem uroczystości wydziałowych, które będą miały miejsce 2 marca 2018 (piątek) w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" oraz Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu.  zaproszenie

W związku z uroczystością wręczenia dyplomów na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, w dniu 2 marca 2018 r. od godz. 10.00 do końca dnia ogłoszone zostają godziny dziekańskie.


Rekrutacja na studia zagraniczne w ramach projektu ERASMUS+

Rekrutacja na studia w ramach programu ERASMUS+ na rok 2018/2019 trwa do 12.03.2018 r. Dokumenty proszę składać u wydziałowego pełnomocnika ds mobilności dr Franciszka Skibińskiego, pokój 324 (Sienkiewicza 30/32). Dyżury: poniedziałek 10.30-12.00.

Do pobrania:  wykaz dokumentów,  kryteria oceny wniosków


Wystawa prac Anny Wysockiej w Częstochowie

2 marca 2018 r. (piątek) w częstochowskim Ośrodku Promocji Kultury GAUDE MATER, odbędzie się wernisaż prac Anny Wysockiej.  zaproszenie

Autorka jest pracownikiem dydaktycznym Zakładu Malarstwa Wydziału Sztuk Pięknych. Jak sama mówi o swojej twórczości „działa na granicy dyscyplin sztuki”, pracuje w twardej, opornej materii, są to najczęściej blaszane i metalowe odpady, wyrzucone resztki, które po odpowiedniej obróbce cieplnej i zespawaniu otrzymują nową formę.


Foto-relacja z wernisaży sześciu indywidualnych wystaw w ramach projektu Pentapolis

Zapraszamy do obejrzenia  zdjęć z wydarzenia, o którym pisaliśmy  wcześniej, a które odbyło 11 lutego 2018 r. w kilku galeriach sztuki w Getyndze. Swoje prace, które można oglądać do 9 marca 2018 r. w mieście partnerskim Torunia, pokazali pracownicy Zakładu Malarstwa - Justyna Grzebieniowska, Andrzej Kałucki, Iwona Szpak-Pawłowska, Anny Wójcicka, Anny Wysocka i Piotr Zaporowicz.


Medal imienia Tymona Niesiołowskiego przyznany

Z wielką przyjemnością informujemy, że podczas wernisażu wystawy Dyplom 2017 w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu ogłoszono werdykt Kapituły nagrody im. Tymona Niesiołowskiego. Medal za najlepszy dyplom Wydziału Sztuk Pięknych w roku 2017 otrzymała mgr Paulina Helbik, absolwentka kierunku Rzeźba za pracę  Szafa, której promotorem była Alicja Majewska.

Wręczenie medalu nastąpi na finisażu wystawy 2 marca 2018 r. o godz. 13.30.


Kobiety malują kwiaty

Wystawa studentek Zakładu Plastyki Intermedialnej Moniki Balcerak, Joanny Domżalskiej, Kingi Łuzińskiej, Julii Riks pod opieką kuratorską dr Doroty Chilińskiej.

23.02 - 27.03.2018 Galeria Sztuki "Wozownia", ul. Ducha Św. 6, Toruń. Otwarcie wystawy 23.02 (piątek), godz. 18.00

Wystawa studentek Pracowni Multimediów Doroty Chilińskiej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK jest próbą dialogu z kulturą inną niż polska, tą w której wychowała się Julia Riks, Uzbejka studiująca od 2015 roku w Zakładzie Plastyki Intermedialnej. W swoim kraju Julia, jak każda inna kobieta mogła malować tylko kwiaty, zgodnie z przyjętą zasadą, według której "kobiety malują kwiaty", a mężczyźni mówią o rzeczach ważnych. W istocie, ani kobiety, ani też mężczyźni nie mówią nic co mogłoby zakłócić przyjęty porządek.

Opowieści Juli stały się dla dziewczyn uczestniczących w wystawie punktem wyjścia dla ich własnych refleksji i wniosków o tym w jakim otoczeniu żyją i co kryje się pomiędzy kwiatami, które podobno tak chętnie malują kobiety. Jest też próbą budowania czegoś, co w naszym języku określane jest od niedawna "siostrzeństwem".

Dorota Chilińska


Obrona rozprawy doktorskiej

6 marca 2018 r. o godz. 10.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Sali Tymona Niesiołowskiego w budynku Wydziału Sztuk Pięknych przy ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Joanny Zaremby-Penk.  zawiadomienie


Prace Ireneusza Kopacza w Galerii STALOWA w Warszawie

Od 1 marca do 18 kwietnia 2018 r. w Galerii STALOWA (ul. Stalowa 26) na wystawie zatytułowanej Abstrakcja, będzie można oglądać prace współczesnych artystów: Magdaleny Karwowskiej, Ireneusza Kopacza, Búi Kristjánsson, Konrada Kwasa, Mariana Waldemara Kuczmy, Sebastiana Skoczylasa oraz Walentego Wróblewskiego. Jak napisano w zaproszeniu: Projekt ma na celu pokazać aktualne, różnorodne nurty i kierunki w najnowszej odsłonie sztuki nieprzedstawiającej oraz zapoznać odbiorców z wielkim potencjałem, jaki ma ta forma obrazowania.  plakat,  zaproszenie,  katalog

Charakterystyczne dla swojej twórczości prace pokaże Ireneusz Kopacz, pracownik dydaktyczny Wydziału Sztuk Pięknych, który w nocie katalogowej napisał m.in.: Początkiem obrazu może być dla mnie drobny wycinek z gazety lub fragment okładki ulubionej kiedyś płyty winylowej. Najważniejszy jest proces transformacji, który przemienia materię w kompozycję uporządkowaną przeze mnie. Tworzywa ulegając jej, mieszają się ze sobą i ujawniają bardzo często zaskakujące właściwości. Dzięki pracy nad obrazem zyskują one nowe znaczenia.

Wernisaż wystawy 1 marca (czwartek) 2018 r., godz. 19.00.


Małe formy graficzne w MCK w Bydgoszczy

Do 18.02.2018 r. w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy (ul. Marcinkowskiego 12-14) można oglądać wystawę Potęga Małej Formy vol. 2.

Potęga Małej Formy to prezentacja dorobku i zainteresowań twórczych wykładowców, doktorantów, studentów oraz absolwentów, związanych z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK w Toruniu przez pryzmat małych form plastycznych. Pierwsza edycja Potęgi Małej Formy odbyła się w latach 2016-2017 i obejmowała prezentację małych form graficznych, powstałych w pracowniach Zakładu Grafiki. W jej ramach odbyły się trzy wystawy: w Krakowie, Toruniu oraz w Ostromecku. Tym razem proponujemy rozszerzoną formułę, prezentując prace nie tylko grafików, ale również twórców, którzy wypowiadają się poprzez małą formę, korzystając z innych technik plastycznych.

Specyfika kameralnego formatu sprawia, że nieraz jest on polem do poszukiwań, odskocznią względem większych realizacji, bądź ich dopełnieniem, wreszcie dla niektórych twórców staje się głównym nośnikiem artystycznej wypowiedzi. Niezależnie od motywacji autorów, mała forma pozostaje żywym wątkiem twórczości plastycznej - dość wyrazistym, by zasłużyć na samodzielną prezentację. Nasz projekt jest nieco przekorną demonstracją siły... Chodzi rzecz jasna o siłę wyrazu, czasem wręcz monumentalne oddziaływanie realizacji – wbrew niepozornym wymiarom.

Fotorelacje z wernisażu: www.facebook.com,  bydgoszcz.naszemiasto.pl


Dyplom 2017

Zapraszamy 16 lutego 2018 r., o godz. 19.00 do Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu na wernisaż wystawy najlepszych dyplomów artystycznych, zrealizowanych w 2017 roku na Wydziale Sztuk Pięknych. plakat

Uroczysty finisaż wraz z wręczeniem nagród i wyróżnień, będzie miał miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" 2 marca 2018 r., o godz. 13.30. zaproszenie

Autorami identyfikacji wizualnej wystawy Dyplom 2017, są mgr Aleksandra Gołębiewska oraz mgr Karol Szczepankiewicz z Zakładu Projektowania Graficznego. Kuratorem wystawy jest dr hab. Michał Rygielski.

W wystawie uczestniczy 45 wyróżnionych absolwentów z dwóch instytutów, którzy w sumie zaprezentują kilkadziesiąt prac realizowanych w różnych technikach. Zgodnie z tradycją Wydziału Sztuk Pięknych najlepsze z nich zostaną nagrodzone medalami i wyróżnieniami: Medalem im. Tymona Niesiołowskiego za najlepszy dyplom na kierunkach: Malarstwo, Grafika, Rzeźba; Medalem Janusza Boguckiego za najlepszy dyplom artystyczny i pracę teoretyczną na kierunku Edukacja Artystyczna; Wyróżnieniem im. Josepha Saundersa za najlepsze prace teoretyczne z zakresu historii sztuki mające na celu promocję intelektualnych osiągnięć absolwentów kierunków artystycznych UMK oraz Wyróżnieniem im. Leona Torwirta przyznawane za najlepsze dyplomy absolwentom kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki.

Tekst do wystawy napisała dr Małgorzata Jankowska


Wystawy w Galerii FORUM i ANTRESOLI w Pracowni Witrażu

Zapraszamy 13 lutego (wtorek) 2018 r., na dwa wernisaże. Pierwszy, o godz. 13.00 w Galerii FORUM, wystawa Żółty bezkres Dominiki Borys-Prus, kurator Agata Kwiatkowska. plakat, katalog

Natomiast o godz. 13.30 w ANTRESOLI w Pracowni Witrażu zostanie otwarta wystawa Odkrytka Adrianny Sztandarskiej, kurator Elżbieta Stolarczyk. plakat, katalog


Projektu Pentapolis w Getyndze ciąg dalszy

Zakład Malarstwa serdecznie zaprasza na sześć wystaw indywidualnych Justyny Grzebieniowskiej, Andrzeja Kałuckiego, Iwony Szpak-Pawłowskiej, Anny Wójcickiej, Anny Wysockiej i Piotra Zaporowicza. Wystawy w ramach projektu Pentapolis będzie można oglądać w dniach 11.02-9.03.2018 w kilku galeriach Getyngi. Szczegóły na załączonych plakatach.


Grafika dla każdego - fotorelacja z Drzwi Otwartych w Zakładzie Grafiki

Podczas Dni Otwartych Zakład Grafiki przygotował prezentacje wszystkich 5 pracowni specjalistycznych: Pracowni Wklęsłodruku, Pracowni Wypukłodruku, Pracowni Litografii, Pracowni Serigrafii oraz Pracowni Grafiki Multimedialnej. czytaj dalej


Między historią a współczesnością - Oblicza fotografii

24 stycznia 2018 r. w Galerii Związku Polskich Artystów Forografików Okręgu Kujawsko-Pomorskiego miało miejsce otwarcie wystawy Między historią a współczesnością - Oblicza fotografii, w której wzięli udział obecni i byli pracownicy i studenci Wydziału Sztuk Pięknych. Ekspozycja potrwa do 17 lutego 2018 r. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu.


Toruńska grafika w Gdańsku

Zakład Grafiki gorąco zaprasza 1 lutego 2018 (czwartek) do gdańskiej ASP na wystawę Toruńska Grafika w Gdańsku. Jest to prezentacja grafik wykładowców, doktorantów i wybranych studentów reprezentujących poszczególne pracownie i specjalności: Grafiki Warsztatowej - Wypukłodruku, Wklęsłodruku, Litografii, Serigrafii i Grafiki Multimedialnej. Wernisaż wystawy o godz. 17.00 w Galerii Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku, Dom Angielski, ul. Chlebnicka 13/16.

Wystawa wpisuje się w projekt – „Polska Grafika Warsztatowa” realizowany przez Zakład Grafiki UMK, który w założeniu prezentuje nowe trendy w polskiej grafice warsztatowej w najbardziej wiodących ośrodkach druku artystycznego w kraju.

Cykl prezentacji związanych z projektem jest realizowany na zasadzie płynnej wymiany wystaw grafiki z różnych szkół i ośrodków artystycznych. Różnorodność warsztatowa wynika nie tylko z odmienności technik stosowanych przez zajmujących sie grafiką twórców. W różnych częściach Polski, ośrodki twórczości graficznej wnoszą własną odrębną warsztatowo stylistykę i sposób obrazowania, często wynikającą z tradycji i uwarunkowań twórczych, które charakteryzują daną szkołę.

Wystawa ma przybliżyć tę graficzną wielowymiarowość, pobudzić wyobraźnię, oraz zaktywizować studentów do poszerzenia własnych środków graficznych, zachęcając tym samym do poszukiwań nowych rozwiązań i sposobów kreacji.

Uczestnicy wystawy:

Pracownia Wypukłodruku: prof. Marek Basiul,dr hab. Michał Rygielski
Pracownia Wklęsłodruku: prof. Bogumiła Pręgowska, dr hab Marek Zajko prof. UMK
Pracownia Litografii: prof. Piotr Gojowy, dr hab. Tomasz Barczyk
Pracownia Serigrafii: prof. Mirosław Pawłowski, dr hab. Agata Dworzak
Pracownia Grafiki Multimedialnej: dr hab. Zdzisław Mackiewicz prof. UMK, dr Jakub Jaszewski, mgr Jakub Wawrzak
Doktoranci: mgr Agata Ciesielska, mgr Weronika Marszelewska, mgr Emma Kwiatkowska, mgr Piotr Czyż, mgr Oksana Budna
Studenci: Marianna Piątkowska, Karol Michalski, Dawid Ławicki, Ewelina Kołakowska, Monika Grabarska, Natalia Kwiatkowska, Agata Urbańska, Aleksandra Szczodry, Bogna Morawska, Milena Spychała, Barbara Chmara, Martyna Makowska, Wiktoria Drygiel, Elena Voloznewa, Kamila Kasprzykowska

Więcej informacji na stronie www.facebook.com.


Wobec rysunku N°II – 30. 01. 2018, godz. 18.30

Zapraszamy do Dworu Artusa w Toruniu na prezentację prac, które w szczególny sposób odnoszą się do szerokiego obszaru sztuki w jaki wpisuje się aktualnie rysunek. Wystawa jest również próbą refleksji nad zmianami jakie zaszły w tym obszarze w ciągu ostatnich lat. Mija bowiem dwadzieścia lat od pierwszego wspólnego pokazu pracowników Zakładu Rysunku, zainicjowanego przez prof. Bogdana Chmielewskiego, który w 1998 roku objął funkcję kierownika Zakładu, wówczas odbyła się w Toruniu wystawa: Wobec rysunku. zaproszenie

W wydawnictwie towarzyszącym pierwszej wystawie, prof. Krzysztof Cander pisał: Sztuka zawsze odradzała się w rezultacie odnowionego kontaktu z naturą. Tworzyła nowe wartości w wyniku wnikliwej analizy w dookolnej rzeczywistości. Poszerzenie pola obserwacji o kamerę, mikroskop i teleskop jedynie wyposaża nasze zmysły w narzędzia, daje świadomość istnienia innych przestrzeni, ale nie uwalnia od obowiązku wnikliwej analizy, popartej intelektualną refleksją i wrażliwą intuicją. Bez takiej analizy trudno marzyć o jakichkolwiek nowych i rzeczywiście twórczych syntezach, o nowatorskiej kreacji.

Zmiany jakie nastąpiły w obszarze sztuki od tego czasu, ogromny rozwój technologiczny tak chętnie wykorzystywany przez artystów, nieograniczone możliwości komunikacji w tzw. sieci czy swobodny dostęp do wszelkich narzędzi, choć rozszerzyły niebotycznie warsztat twórczy, wciąż pozostają tylko jednym z elementów w procesie kreacji. Potwierdzają tym samym celność spostrzeżeń prof. K. Candera zawartych w tekście sprzed lat.

Stając „wobec rysunku” z bagażem dwudziestoletnich doświadczeń próbujemy wciąż na nowo definiować naszą rzeczywistość, penetrować i dookreślać jej obszar w kontekście własnych możliwości.

Wciąż na nowo i wciąż z entuzjazmem odkrywcy.

Artystki i artyści biorący udział w tegorocznej edycji wystawy WOBEC RYSUNKU N°II związani są z Zakładem Rysunku funkcjonującym od lat na Wydziale Sztuk Pięknych toruńskiego UMK. Są to zarówno prowadzący zajęcia jak i doktoranci oraz zaproszeni studenci i absolwenci.


Potęga małej formy 2 – wystawa prac wykładowców oraz studentów związanych z WSzP

Zapraszamy w piątek (26.01.2018), o godz. 18:00 do Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy (ul. Marcinkowskiego 12-14), na wernisaż wystawy podsumowującą drugą edycję projektu Zakładu Grafiki, którego celem jest prezentacja dorobku i zainteresowań twórczych wykładowców oraz studentów związanych z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK w Toruniu przez pryzmat małych form plastycznych. plakat

Pierwsza edycja projektu odbyła się w latach 2016-2017 i obejmowała wybór małych form graficznych, powstałych w pracowniach Zakładu Grafiki. W jej ramach odbyły się trzy wystawy: w Krakowie, Toruniu oraz w Ostromecku.

Tym razem proponujemy rozszerzoną formułę, prezentując prace nie tylko grafików, ale również twórców, którzy wypowiadają się poprzez małą formę, korzystając z innych technik plastycznych.

Specyfika kameralnego formatu sprawia, że nieraz jest on polem do poszukiwań, odskocznią względem większych realizacji, bądź ich dopełnieniem, wreszcie dla niektórych twórców staje się głównym nośnikiem artystycznej wypowiedzi. Niezależnie od motywacji autorów, mała forma pozostaje żywym wątkiem twórczości plastycznej - dość wyrazistym, by zasłużyć na samodzielną prezentację. Nasz projekt jest nieco przekorną demonstracją siły... Chodzi rzecz jasna o siłę wyrazu, czasem wręcz monumentalne oddziaływanie graficznych miniaturowych realizacji – wbrew niepozornym wymiarom.

Więcej informacji na stronach www.mck-bydgoszcz.pl oraz www.facebook.com


Harmonogram zimowej sesji egzaminacyjnej

Prosimy o zapoznanie się z harmonogramem zimowej sesji egzaminacyjnej w Instytucie Artystycznym oraz Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa.


Grant Młodych 2018

Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu ogłasza konkurs wewnętrzny na finansowanie projektów badawczych służących rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich w roku 2018  pobierz ogłoszenie. Dokumenty dotyczące konkursu można pobrać  tutaj.


Koncentracja zimowa 2018 – wystawa jubileuszowa

Prezentujemy zestaw fotografii z otwarcia wystawy Koncentracja zimowa 2018, która jest zwieńczeniem dziesiątej rocznicy wyznaczenia w pod-toruńskiej wsi Biskupice strefy Kultywacji PLANTA, prowadzonej przez Małgorzatę i Krzysztofa Mazurów. W wystawie bierze udział jedenastu pracowników naszego Wydziału. Ekspozycję można oglądać do 30 stycznia w Galerii ZPAP oraz ZPAP-Nurt w Toruniu (ul. Ducha Świętego 8/10/12). czytaj dalej.


Foto i video relacja z wernisażu wystawy Klasyczne jest piękne

10 stycznia 2018 r. w Galerii Zakładu Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK otwarto wystawę Klasyczne jest piękne. Jest to przegląd prac profesorów, asystentów i studentów z Katedry Grafiki Warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ekspozycja zawiera kilkadziesiąt prac graficznych, wykonanych w różnych technikach i rodzajach druku artystycznego. Wystawę można oglądać do 10.02.2018 r. Zapraszamy na stronę z foto- i video-relacją.


Odwołana obrona rozprawy doktorskiej

Informujemy, że zapowiadana na 23 stycznia 2018 r. publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Magdaleny Ginter-Frołow nie odbędzie się. Termin obrony zostanie podany w późniejszym terminie.  zawiadomienie


Nabór prac na Międzynarodową Wystawę Rysunku NAD_RYSOWAĆ

Prosimy o zapoznanie się z propozycją wzięcia udziału w Międzynarodowej Wystawie Rysunku NAD_RYSOWAĆ. To już 8 edycja, do której zaprasza Zakład Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Jak zapewniają organizatorzy NAD_RYSOWANIE może być przekraczaniem granic swoich własnych umiejętności, ale także szukaniem wciąż nowych obszarów rysunkowych.

Zgłoszenia można wysyłać do 23 marca na adres rysowac2018@gmail.com. Wszystkie informacje znajdują się na stronie rysowac.wordpress.com

Do pobrania: karta zgłoszeniowa, założenia wystawy, regulamin.


Ankiety studenckie i badanie losów absolwentów

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami ankiet studenckich za rok akademicki 2016/2017 oraz z raportem dotyczącym losów absolwentów Wydziału.  przejdź


Obrona rozprawy doktorskiej

23 stycznia 2018 r. o godz. 10.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Sali Tymona Niesiołowskiego w budynku Wydziału Sztuk Pięknych przy ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Magdaleny Ginter-Frołow.  zawiadomienie


DRZWI OTWARTE na Wydziale Sztuk Pięknych – Zapraszamy!

25 stycznia 2018 r., (czwartek), w godz. 09.00 -14.00 w pracowniach i salach wykładowych Wydziału odbędą się spotkania i konsultacje ze studentami i pracownikami (szczegółowe informacje podajemy na plakacie). Goście będą mogli zapoznać się ze specyfiką pracowni artystycznych, zobaczyć przygotowane prezentacje i porozmawiać z wykładowcami, którzy odpowiedzą na pytania dotyczące specyfiki poszczególnych kierunków.

Zainteresowanym udzielimy także informacji dotyczących egzaminów wstępnych. Do zobaczenia!


Zaproszenie do udziału w konferencji TEXTUS ET PICTURA

Wydział Sztuk Pięknych UMK oraz Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu zapraszają do udziału w drugiej edycji ogólnopolskiej konferencji naukowej TEXTUS ET PICTURA, która odbędzie się w dniach 7-8 czerwca 2018 r. zaproszenie

Celem kolejnego spotkania, z rozszerzeniem: Studia nad skryptorium i spuścizną rękopiśmienną doby średniowiecza, jest kontynuacja interdyscyplinarnego panelu badawczego oraz stworzenie interdyscyplinarnego forum dla wymiany doświadczeń i wyników badań nad średniowiecznymi skryptoriami i manuskryptami, prowadzonych przez historyków, historyków sztuki, filologów, bibliologów, kodykologów, paleografów, historyków sztuki, konserwatorów dzieł sztuki i in. Przedmiotem obrad będzie spuścizna rękopiśmienna doby średniowiecza (do początku XVI wieku) z uwzględnieniem uwarunkowań jej powstawania (skryptorium) oraz szerokich relacji kulturowo-artystycznych. Osią obrad pozostaje kodeks rękopiśmienny, rozumiany jako istotna część dziedzictwa kulturowego i analizowany zarówno od strony treści i tekstu, jak i struktury materialnej oraz formy artystycznej.

Termin nadsyłania propozycji referatów, komunikatów i posterów upływa 15 marca 2018 r. Kartę zgłoszeniową można pobrać tutaj. Zgłoszenia należy wysyłać na adres mmarszal@doktorant.umk.pl


Wykładowcy Zakładu Grafiki na konferencji naukowej Idee graficznego myślenia

Organizatorem konferencji naukowej Idee graficznego myślenia w ramach 4. edycji Międzynarodowego Triennale Sztuk Graficznych im. T. Kulisiewicza IMPRINT 2017 była Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Konferencja odbyła się w dniach 15-17 grudnia 2017 r.  czytaj dalej.


Wystawa 5 pracowni Zakładu Grafiki w ASP w Katowicach

20 grudnia 2017 r., o godz. 14.00 odbył się wernisaż wystawy 5 pracowni Zakładu Grafiki WSZP UMK w Toruniu, w Galerii Koszarowa 19 Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa prezentuje grafiki wykładowców, doktorantów i wybranych studentów reprezentujących poszczególne pracownie. Całość prezentacji wpisuje się w projekt Galerii Zakładu Grafiki UMK – Polska Grafika Warsztatowa.  czytaj dalej.


Prezentacja firmy Youartme na Wydziale

We wtorek, 9 stycznia 2018 r., o godz. 14:30 w gmachu Wydziału Sztuk Pięknych (ul. Sienkiewicza 30/32), w korytarzu na I piętrze - przed salą 101, firma Youartme przedstawi strategię eksportu oraz rozwoju marki Candellana, oraz kolekcję własnych produktów.

Na naszym Wydziale firma zaprezentuje stoisko wystawiennicze przygotowane na nadchodzące targi w Kolonii, Frankfurcie, Nowym Jorku, Paryżu i Dubaju. Prezentacja będzie oficjalną inauguracją współpracy B+R pomiędzy firmą Youartme, a Wydziałem Sztuk Pięknych.

Serdecznie zapraszamy pracowników i studentów Wydziału.


Gniazdo / Nest - odsłona 2

10 stycznia 2018 o godz. 18.00 w Dużej Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, odbędzie się wernisaż wystawy Gniazdo. Jest to druga odsłona projektu kuratorskiego Doroty Chilińskiej i Katarzyny Lewandowskiej, które do udziału w wystawie zaprosiły artystki i artystów reprezentujących dwa ośrodki akademickie w Polsce: Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Wydział Sztuk Pięknych w Toruniu.

W wystawie wezmą udział: Jarosław Bartołowicz, Krzysztof Białowicz, Dorota Chilińska, Elżbieta Jabłońska, Martyna Jastrzębska, Katarzyna Józefowicz, Grzegorz Klaman, Anna Kalwajtys, Anna Kola, Mateusz Kozłowski, Anka Leśniak, Joanna Maltańska, Zofia Martin, Piotr Mosur, Liliana Piskorska, Julia Riks, Diana Rönnberg, Kordian Rönnberg, Marian Stępak, Arkadiusz Soroka, Tomasz Wlaźlak, Iwona Zając

W czasie wernisażu odbędzie się performance Anny Kalwajtys.

Wystawa potrwa do 26 stycznia 2018 r.

Duża Aula, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Targ Węglowy 6

Zapraszmy do zapoznania się z fragmentem tekstu kuratorskiego autorstwa Katarzyny Lewandowskiej.

Wystawa potrwa do 15 października 2017 r.


Klasyczne jest piękne – wystawa Katedry Grafiki Warsztatowej ASP w Warszawie

Galeria Zakładu Grafiki WSzP UMK w Toruniu, zaprasza 10 stycznia 2018 (środa), o godz. 13.00, na otwarcie wystawy: Klasyczne jest piękne, na której zostaną zaprezentowane prace prowadzących i studentów z Katedry Grafiki Warsztatowej warszawskiej ASP. plakat, folder

Przedstawiamy prace studentów i profesorów uczących od pierwszego roku tak, aby pokazać choć w małym przekroju cały proces dydaktyczny.
Tytuł wystawy sugeruje pokaz tradycyjnych technik graficznych. Jednak w obecnym świecie multimedialny, videoinstalacji, mapingu i innych nowych technik wizualnych (np. virtualreality), gdzie sztuka coraz bardziej angażuje widza w jej stwarzanie, można postawić pytanie – czym jest klasyka, i czy nadal jest na nią miejsce? Zacznijmy od tego, że można niezależnie od technik druku odwołać się do wartości kontemplacyjnych. Druk cyfrowy posługuje się najbardziej tradycyjnym nośnikiem jakim jest papier, a nawet w przypadku nowszych druków na tkaninie lub pleksi, nawiązuje się spokojna, statyczna relacja obiekt-odbiorca. Ta relacja daje czas na przemyślenie, na wejście w magiczny krąg zrozumienia tego, co widzimy. To odróżnia grafikę od ruchomego świata migających obrazów, gdzie nie ma miejsca na zatrzymanie. Głęboko wierzę w przesłanie, jakie pozostawił po sobie Yves Klein, że wolność w sztuce to w mniejszym stopniu swoboda artysty, a bardziej wolność oglądającego, jego prawo doznania przed obrazem tego, czego pragnie, bowiem wszystko co materialne w każdej chwili może przepaść. Pozostanie to, co wyobrażone i odczute.

Kurator wystawy: Dorota Optułowicz-McQuaid


Stypendia MNiSW dla studentów Zakładu Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych

Przyznano Stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w roku akademickim 2017/2018. Wśród 645 studentów ze wszystkich Uczelni w Polsce, którzy otrzymali stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i 27 studentów z całego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest 4 stypendystów z Zakładu Grafiki! Serdecznie Gratulujemy!

Studenci Zakładu Grafiki WSZP UMK w Toruniu, którzy otrzymali Stypendia Ministra za wybitne osiągnięcia w roku akademickim 2017/2018:

Ewelina Kołakowska /Pracownia Wklęsłodruku
Piotr Banaszkiewicz /Pracownia Wklęsłodruku
Martyna Szczepanowska /Pracownia Grafiki Multimedialnej
Emilia Waszak /Pracownia Litografii

Rektorzy uczelni z całej Polski nadesłali do resortu nauki ponad 1800 wniosków o przyznanie stypendium. Wnioski oceniał zespół złożony z 24 ekspertów pochodzących z siedmiu obszarów nauki i sztuki. Na podstawie listy rankingowej decyzję o przyznaniu stypendiów podejmował minister Jarosław Gowin.


Zaproszenie do udziału w konferencji Ochrona Zabytków na Pomorzu i Kujawach. W 100. rocznicę organizacji urzędów konserwatorskich w Polsce – (20. 04. 2018)

Zakład Konserwatorstwa UMK w Toruniu we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i oddziałem toruńskim Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków przygotowuje konferencję naukową: Ochrona Zabytków na Pomorzu i Kujawach. W 100. rocznicę organizacji urzędów konserwatorskich w Polsce. plakat

Zaproszenie do udziału w konferencji jest skierowane do przedstawicieli służb konserwatorskich, badaczy i praktyków zajmujących się konserwacją i restauracją zabytków oraz ochroną dziedzictwa kulturowego.

Konferencja ma na celu podsumowanie dorobku konserwatorskiego na terenie Pomorza i Kujaw od początku działalności polskich służb konserwatorskich, z odniesieniem do działań pruskich poprzedników. Drugim celem jest prezentacja bieżących problemów organizacyjno-prawnych ochrony zabytków oraz realizacji konserwatorsko-restauratorskich w regionie. Odbędzie się ona 20 kwietnia 2018 roku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, ul. Sienkiewicza 30/32. zaproszenie i formularz zgłoszenia.

Termin nadesłania propozycji referatów i posterów: 31 stycznia 2018 r.


Nagroda dla studentek Architektury wnętrz

Miło nam poinformować, że studentki III roku Architektury Wnętrz: Monika Kaczmarek, Agata Mokwińska, Weronika Wojciuk oraz Emilia Pejkowska otrzymały nagrodę pracodawcy Chairconcept.com za najlepsze projekty pokoi hotelowych powstałe w trakcie praktyk. Pracodawca docenił profesjonalizm, kreatywność, dobry warsztat i pracowitość studentek. Serdecznie gratulujemy!


Za chwilę kolejne Święta Bożego Narodzenia i Nowy 2018 Rok

z tej okazji wszystkim pracownikom, studentom i sympatykom Wydziału Sztuk Pięknych spokoju, zdrowia i radości oraz wszelkiej pomyślności w 2018 roku życzy Kolegium Dziekańskie i redakcja strony.


Particules élémentaires 2013-2017 – wystawa prof. Krzysztofa Pituły w Paryżu

Dyrektor Biblioteki Polskiej w Paryżu, C. Pierre Zaleski, zaprasza na wystawę obrazów Krzysztofa Pituły. zaproszenie

Uroczyste otwarcie w obecności artysty, odbędzie się 10 stycznia (środa) 2018 r., o godz. 19.00 w Bibliotece Polskiej w Paryżu, 6, Quai d’Orléans. Wystawę można oglądać od 11 stycznia do 27 stycznia 2018 r.

Więcej informacji o artyście oraz jego tekst autorski można przeczytać tutaj.


Sukces doktorantek z Wydziału Sztuk Pięknych

Wśród 78 doktorantów ze wszystkich Uczelni w Polsce, którzy otrzymali stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego są dwie doktorantki, które realizują studia doktoranckie na Wydziale Sztuk Pięknych. Pani mgr Natalia Wiśniewska i mgr Dominika Czerniak-Chojnacka zostały nagrodzone za wybitne osiągnięcia w roku akademickim 2017/2018.

Dominika Czerniak-Chojnacka – ur. 1990, asystentka w Pracowni Ilustracji Wydawniczej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, doktorantka na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu w Pracowni Ilustracji Wydawniczej. W 2016 roku obroniła tytuł magistra z etnologii i antropologii kulturowej na UMK w Toruniu. Z zawodu muzyk instrumentalista, pedagog. Koordynatorka i pomysłodawczyni projektu Regał – spotkania z książką autorską. Zajmuje się zagadnieniem książki autorskiej, książki obrazkowej, chorób ukrytych i „nową” obrzędowością rodzinną. Ilustruje, tworzy plakaty i książki autorskie. Prowadzi warsztaty plastyczne z dziećmi. Współpracuje z wydawnictwem Dwie Siostry, Babaryba, Edipresse Polska S.A. i z licznymi ośrodkami kultury.

Natalia Wiśniewska - ur.1985 w Lublinie. Studiowała na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie w roku 2010 uzyskała dyplom z grafiki warsztatowej. Współzałożycielka i kuratorka galerii Miłość w Toruniu. Doktorantka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Sztuki Piękne. Autorka instalacji, obiektów, działań site-specific. Działa kontekstualnie łącząc prostotę formy z miejscem oraz semantyką języka. Interesuje ją to, co na styku pojęć i znaczeń. W swej twórczości podejmuje się badania relacji i wzajemnego uwikłania jednostki w procesy społeczno-kulturowe. Mieszka i pracuje w Toruniu i we Wrocławiu.


VR, jednorazowe działanie performatywne

Działanie o charakterze performatywnym nawiązujące do Teatru Rysunku Franciszka Starowiejskiego. Celem działania jest badanie potencjału kreacyjnego, tkwiącego w narzędziach stworzonych przede wszystkim do rozrywki związanej z branżą gier komputerowych. Używając gogli wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift, artyści wykreują na żywo dzieło w wirtualnej przestrzeni. Efekty ich działań nie są zaplanowane, wykreowane spontanicznie formy plastyczne widoczne będą na ekranach rozmieszczonych w przestrzeni galerii.

Dr Tomasz Wlaźlak – wykładowca na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prowadzi zajęcia w Zakładzie Plastyki Intermedialnej.

Dr Katarzyna Rumińska – wykładowca w Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności w Łodzi, na wydziale zamiejscowym w Bydgoszczy prowadzi zajęcia na kierunku Artystyczna Grafika Komputerowa.

Autorzy projektu obronili prace doktorskie na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w 2016 roku pod kierunkiem prof. Mariana Stępaka. Ich działanie odbędzie się dnia 19 grudnia 2017 r., w godz. 17:00 - 19:00 w galerii Związku Polskich Artystów Plastyków przy ulicy Ducha Świętego 8 w Toruniu.


In memoriam

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 13 grudnia 2017 roku w wieku 84 lat zmarł ś.p. Profesor Stefan Kościelecki, pedagog, artysta malarz i grafik. Emerytowany pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Profesor Stefan Kościelecki studiował malarstwo, grafikę i pedagogikę artystyczną na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w pracowniach Jerzego Hoppena, Tymona Niesiołowskiego i Stanisława Borysowskiego. Dyplom w pracowni malarstwa Stanisława Borysowskiego otrzymał w 1960 roku. W czasie studiów był współzałożycielem Jazz Clubu, przewodniczącym klubu Od Nowa, kabaretu studenckiego oraz grupy plastyków 17 młodszych, z którą wystawiał w latach 1956-1960. Brał udział w wystawach Grupy Toruńskiej. Uczestniczył w wystawach zbiorowych a także organizował wystawy indywidualne.

Profesor był związany z Wydziałem Sztuk Pieknych od 1962 roku, dziekan WSP w latach 1984-1990, dyrektor Instytutu Artystyczno-Pedagogicznego (aktualnie Instytut Artystyczny) w latach 1981-1984, kierownik Zakładu Pedagogiki Artystycznej (aktualnie Zakład Edukacji Artystycznej) w latach 1972-1995. Pracował także w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, był członkiem m.in. L’Association Internationale des Arts Plastiques, International Sociaty for Education through Art. Aktywny artysta, twórca abstrakcyjnych obrazów związanych z nurtem sztuki konstrukcyjno-wizualnej. Od lat 60-tych XX wieku, oprócz działalności artystycznej prowadził badania naukowe, był autorem wielokrotnie wznawianej książki Współczesna koncepcja wychowania plastycznego, Warszawa: PWN, 1975 oraz licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych. Był współtwórcą Galerii i Ośrodka Twórczości Plastycznej Dziecka w Toruniu. Za swoją działalność na rzecz rozwoju kultury i edukacji artystycznej otrzymał odznaczenia i medale.

W osobie Profesora straciliśmy nauczyciela, artystę niezłomnie walczącego o rozwój edukacji artystycznej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 16 grudnia 2017 roku. Msza Św. odprawiona zostanie o godz. 10.00 w kościele Wniebowzięcia NMP przy ul. Panny Marii 2 w Toruniu. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się po mszy na Cmentarzu przy ulicy Wybickiego 78-80 w Toruniu.


13 grudnia 2017 roku zmarł nasz wybitny absolwent – Yach Paszkiewicz

Yach Paszkiewicz – artysta, absolwent i były wykładowca Wydziału Sztuk Pięknych UMK, był pionierem polskich wideoklipów. Pierwsze projekty realizował już w latach osiemdziesiątych. Przez kolejne dekady był nie tylko wyjątkowo aktywnym twórcą ale także inspirował wielu młodych artystów podejmujących działania w tej dziedzinie sztuki.

W latach 90. Yach zdobył wielką renomę w polskim przemyśle muzycznym i współpracował z wszystkimi wielkimi gwiazdami rodzimej estrady tamtych lat.

Dwukrotnie nagradzany najbardziej prestiżową nagrodą polskiego środowiska muzycznego – zdobył Fryderyki za wideoklip do piosenki zespołu Big Cyc Kumple Janosika (2000 r.) oraz Macieja Maleńczuka i Wojciecha Waglewskiego Koledzy (2008 r.).

W 1989 roku razem z Magdą Kunicką zorganizował pierwszą edycję Yach Film Festival, jedynego w Polsce festiwalu teledysków. Paszkiewicz stworzył pierwszą animowaną czołówkę Teleexpresu, a także wspierał Jerzego Owsiaka przy tworzeniu oprawy graficznej festiwali w Jarocinie.

Można podkreślić, że Yach Paszkiewicz odniósł znaczący wpływ na kształtowanie się popkultury w Polsce.


Liliana Piskorska - Pole w którym jestem zakopana

14 grudnia 2017 r. w Studenckiej Galerii "S" przy ul. Mickiewicza 121, rozpocznie się projekt Pole w którym jestem zakopana Liliany Piskorskiej. Zamknięcie nastąpi 18 stycznia 2018 r. i będzie to oficjalne podsumowanie wystawy. Artystka zamknie swój miesięczny eksperyment i jego transformację. Inspiracją do wystawy była twórczość amerykańskiej artystki kubańskiego pochodzenia Anny Mendiety, jej seria działań performatywnych Ślady. Wystawa Liliany Piskorskiej będzie dużą realizacją wielomedialną, która będzie się zmieniać w czasie trwania wystawy.

Więcej informacji o autorce i wystawie na stronie Zakładu Plastyki Intermedialnej.


Wystawa z okazji czterech rocznic

14.12.2018 (czwartek), o godz. 13:00, w Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK odbędzie się Wystawa z okazji czterech rocznic „i…”. Wystawa opowiada o nierozerwalnym związku życia z twórczością i obejmuje:

- Projekt Galerii Nad Wisłą- jej lokacja i remont – rozpoczęcie 35 lat temu
- Spotkania twórcze w cyklu Sztuka w domu – rozpoczęcie 30 lat temu
- Działalność Fundacji Praktyk Artystycznych „i…” – rozpoczęcie 25 lat temu
- Strefę Kultywacji Artystycznej PLANTA w Biskupicach – ustanowienie 10 lat temu

Czas trwania wystawy: 14.12 – 12.01.2018 r.


Prof. Jadwiga Łukaszewicz nowym Prezesem PKN ICOMOS

Podczas Walnego Zgromadzenia Członków PKN ICOMOS, 5 grudnia 2017 na Zamku Królewskim w Warszawie wybrano nowe władze. Prezesem Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS na kadencję 2017-2020 została wybrana prof. Jadwiga Łukaszewicz, wieloletni pracownik Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Polski Komitet Narodowy ICOMOS zrzesza ponad 220 wybitnych polskich specjalistów z zakresu ochrony dziedzictwa i konserwacji zabytków. Celem organizacji jest popularyzacja polskich osiągnięć w dziedzinie ochrony zabytków poza granicami kraju oraz przeniesienie na grunt Polski najlepszych doświadczeń zagranicznych

ICOMOS (International Council on Monuments and Sites - Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków) to pozarządowa organizacja o zasięgu międzynarodowym, afiliowana przy UNESCO. Rozpoczęła działalność w 1965 r. w Warszawie. Siedziba sekretariatu międzynarodowego ICOMOS znajduje się w Paryżu. Instytucja zrzesza około 10 800 członków z ponad 110 krajów świata: wybitnych ekspertów w zakresie konserwacji i ochrony dziedzictwa, historyków, historyków sztuki, architektury, urbanistyki, archeologów, biologów, chemików, geografów, antropologów i prawników.

Do głównych zadań ICOMOS należy rozpowszechnianie metod ochrony dziedzictwa kulturowego i konserwacji zabytków, wspieranie nowych badań dotyczących teorii i technologii służących przetrwaniu historycznego dziedzictwa: budowli i zespołów architektonicznych, założeń urbanistycznych i historycznych miast, założeń pałacowo-ogrodowych i rezydencjonalnych oraz miejsc archeologicznych i krajobrazu kulturowego. Ważną formą działalności jest opiniowanie obiektów kandydujących do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego oraz monitorowanie miast, miejsc i obiektów polskich znajdujących się na Liście.

Prof. dr hab. Jadwiga W. Łukaszewicz stopnie doktora (1987 r.) i doktora habilitowanego (2002 r.) uzyskała na Wydziale Sztuk Pięknych w dyscyplinie nauk o sztuce w zakresie konserwacji i restauracji zabytków. Od 2015 roku posiada tytuł profesora. W latach 2000-14 była kierownikiem Zakładu Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych. Zajmuje się przyczynami i mechanizmami korozji zabytków, nowymi materiałami i metodami konserwacji budowli, detali architektonicznych i rzeźb wykonanych z naturalnych i sztucznych kamieni. Badania naukowe realizowała w ramach funduszy KBN, NCN, we współpracy z jednostkami naukowymi w Niemczech, Belgii, Włoszech, Portugalii oraz w ramach europejskich programów Kultura 2000, 6PR UE, 7PR UE, a w programie Horyzont 2020 w projekcie IPERION odpowiada za zagadnienia związane z konserwacją zabytków kamiennych. Wyniki swych badań przedstawiła w ponad 80 artykułach w czasopismach naukowych oraz w prawie 80 referatach na konferencjach naukowych w kraju i zagranicą (m.in. w Bułgarii, Niemczech, Włoszech, Francji, Belgii, Szwecji, Łotwie, USA). Była autorem, współautorem i redaktorem 6 książek. Prowadziła badania konserwatorskie i opracowała programy prac konserwatorskich ok. 100 zabytków kamiennych i architektonicznych, przy takich dziełach jak toruński ratusz, ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu, katedry w Kołobrzegu, Koszalinie, elewacje kościoła św. Jerzego w Dzierżoniowie. Prowadziła samodzielnie lub była członkiem zespołów konserwatorskich realizujących prace przy wielu cennych obiektów zabytkowych m.in. kaplicy Najświętszego Sakramentu, ołtarzach w katedrze w Płocku, portalach w katedrze w Gnieźnie, epitafiach w katedrze św. Janów w Toruniu.


Jednorazowe stypendium dziekańskie

Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych ogłasza konkurs na jednorazowe stypendium dziekańskie dla młodych naukowców (do 35 roku życia). Wniosek o przyznanie stypendium dziekańskiego i wynikające z wniosku dokumenty należy składać w dziekanacie WSP (ul. Sienkiewicza 30/32, p. 107, pani Beata Suty) w terminie do 15 grudnia 2017 roku. Wszelkie niezbędne informacje oraz wniosek można pobrać  tutaj.


Nagroda dla Tomasza Barczyka

18 listopada 2017 roku w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze odbyło się posiedzenie Jury XIV Międzynarodowego Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka. Jedną z trzech głównych nagród – Nagrodę Prezydenta Miasta Jelenia Góra przyznano Tomaszowi Barczykowi za pracę wykonaną w technice linorytu i drzeworytu Inside the vehicle. Na wystawie głównej eksponowana będzie również jego druga praca w tej samej technice – Alone in Home. Uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej połączone z wręczeniem nagród odbędzie się 26 stycznia 2018 roku.

Artysta w tym roku zdobył również nagrodę równorzędną na 46. Pomorskiej Grafice Roku w Gdańsku, a także wyróżnienie na VII Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu i Małej Formy Graficznej w Boguszowie-Gorcach.


O polsko - francuskich letnich ćwiczeniach terenowych

Na przełomie czerwca i lipca 2017, po raz czwarty (od 2014 roku) odbyły się międzynarodowe, polsko-francuskie ćwiczenia terenowe studentów konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej w Dobrowie (woj. zachodniopomorskie). Prócz studentów z naszego Wydziału uczestniczą w nich corocznie studentki konserwacji-restauracji dziedzictwa z École de Condé w Paryżu.  czytaj dalej.


Studenci konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej w Norwegii

W sierpniu 2017 roku, podobnie jak w roku poprzednim, w ramach współpracy podjętej z Institutt for arkeologi, konservering og historie Universitetet i Oslo studenci konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej uczestniczyli w Summer School Conservation of Theater Sceneries odbywającym się w Halden, w Norwegii. W latach 2016 i 2017 wzięło w nich udział łącznie 8 studentek konserwacji naszego Wydziału, obok studentów z uczelni w Oslo i Technische Hochschule Köln, Restaurierung und Konservierung von Kunst- und Kulturgut.  czytaj dalej.


Kolejny sukces naszego rzeźbiarza, projekt Sebastiana Mikołajczaka zrealizowany przez Irlandzki Bank Centralny!

W czwartek, 30 listopada 2017 r., Irlandzki Bank Centralny wydał kolekcjonerską monetę podczas specjalnej inauguracji w Dublinie. Moneta została zaprojektowana przez Sebastiana Mikołajczaka, którego prace wybrano w drodze konkursu.

Srebrna moneta o wartości 15 € jest poświęcona twórczości Jonathana Swifta - jednego z najpopularniejszych irlandzkich pisarzy, w ten sposób została uczczona 350. rocznica jego urodzin w 1667 roku. Uroczystość odbyła się w katedrze św. Patryka w Dublinie, gdzie pochowano szczątki Swifta, po jego śmierci w 1745 roku.

Informację o emisji można znaleźć na stronie IBC, natomiast tutaj zamieszczamy kilka zdjęć monety.


Szanowni wykładowcy, studenci, pracownicy Wydziału Sztuk Pięknych!

W Wiedniu eksponowana jest obecnie wystawa dzieł Rafaela. Pani Dziekan zainicjowała organizację wyjazdu dającego możliwość zapoznania się z ekspozycją prac jednego z najsłynniejszych artystów włoskiego renesansu. Odwiedziny Rafaela w Wiedniu mogłyby się odbyć w dniach od 5 do 7 stycznia 2017r. Wyjazd jest w fazie organizacyjnej, dlatego proszę o zgłaszanie się chętnych do Piotra Bireckiego na adres japi@umk.pl. Po ustaleniu liczby chętnych nastąpi oszacowanie kosztów wyjazdu (transport, dwa noclegi), prześlemy informację zwrotną o ich wysokości, a po akceptacji zorganizujemy wyjazd do cesarskiego miasta. Oczywiście poza Albertiną będzie czas na zwiedzanie innych obiektów. Zgłoszenia będą przyjmowane do 8 grudnia. Sprawa pilna.

O wystawie:  www.albertina.at/en/raphael.


XVIII Toruński Festiwal Nauki i Sztuki - 20-24 kwietnia 2018 r.

W związku z rozpoczęciem przygotowań do XVIII Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki zachęcamy pracowników Wydziału Sztuk Pięknych do udziału w tej corocznej imprezie. Informujemy, że w tym roku preferowane są zgłoszenia wypełniane i przesyłane poprzez Internet wprost do bazy danych. Formularz dostępny jest na stronie: www.festiwal.torun.pl/zgloszenie/. Dla osób, które wolą zgłosić imprezę drogą tradycyjną załączamy formularz.

Tematem wiodącym XVIII edycji festiwalu jest CZAS I PRZESTRZEŃ.

Zgłoszenia należy przesyłać do dnia 5 grudnia na adres koordynatora wydziałowego dr Dominiki Łowkajtis: djast@umk.pl.


Podwójny Jubileusz na Wydziale Sztuk Pięknych

W piątek (17.11.2017) obchodziliśmy Jubileusz 80. urodzin prof. Józefa Poklewskiego oraz 90. urodzin prof. Zygmunta Kruszelnickiego. Uroczyste spotkanie odbyło się w Bibliotece Wydziałowej. Szanowni Jubilaci przyjęli życzenia od Kolegium dziekańskiego z P. dziekan prof. Elżbietą Basiul na czele. Wydarzenie uświetnili liczni goście - przyjaciele i współpracownicy Profesorów. Spotkaniu towarzyszyła życzliwa atmosfera przepełniona wspomnieniami i anegdotami.  czytaj dalej.


Sukcesy studentów projektowania graficznego

Miło nam poinformować o sukcesach Jakuba Sobczaka i Pawła Gojowego, studentów grafiki na specjalności - projektowanie graficzne, prowadzonej w Zakładzie Projektowania Graficznego, Graficy zostali laureatami prestiżowego, Międzynarodowego Festiwalu Plakatu Studenckiego „SkopjePoster” w Macedonii. Hasłem Jubileuszowej edycji SkopjePoster była "wirtualna rzeczywistość". Na konkurs napłynęło kilka tysięcy zgłoszeń z 68 krajów świata. Jury, w składzie: Reza Abedini (Iran - przewodniczący Jury), Lex Drewinski (Polska), Lech Majewski (Polska), Sven Soric i Hrvoje Spudic (“This Town Needs Posters” - Chorwacja) i Laze Tripkov (Macedonia), po czterech etapach selekcji najlepszych projektów zdecydowało o przyznaniu Nagrody Głównej ex aequo Jakubowi Sobczakowi (studentowi III roku w pracowni projektowania graficznego prowadzonej przez dr hab Joannę Frydrychowicz-Janiak oraz dr hab. Nikodema Pręgowskiego) oraz Darii Grekovej (Rosja). Paweł Gojowy (student IV roku w tej samej pracowni) znalazł się w gronie sześciorga laureatów wyróżnień specjalnych. Dodatkowo w finale, wśród plakatów pokazanych na wystawie głównej konkursu, znalazła się praca kolejnej naszej studentki: Aleksandry Szymańskiej - studentki IV roku grafiki na specjalności projektowanie graficzne w pracowni projektowania graficznego prowadzonej przez prof. Witolda Michorzewskiego oraz dr Piotra Florianowicza).

Więcej informacji:  skopjeposter.com/winners-10-skpf.

W ostatnich dniach dotarła do nas także wiadomość o kwalifikacji studentów - Karoliny Berdych i Pawła Gojowego na 3. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Lublinie. Na konkurs napłynęło prawie 4000 plakatów z całego świata, z których na wystawie głównej zobaczymy nieco ponad 200 projektów. Toruń na Biennale, obok studentów, będą reprezentować także wykładowcy z Zakładu Projektowania Graficznego - profesor Witold Michorzewski oraz dr hab. Nikodem Pręgowski. Otwarcie 3. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Lublinie planowane jest na 1. grudnia 2017 w Centrum Spotkania Kultury w Lublinie. Podczas ceremonii, obok nagród regulaminowych, tradycyjnie zostanie wręczona nagroda Dziekana Wydziału Sztuk Pięknych UMK.


Sławomir Grabowy – Grafika/Rysunek raz jeszcze

Do 15 grudnia w Galerii Zakładu Grafiki można oglądać prace znakomitego gdańskiego grafika Sławomira Grabowego. Artysta oprócz tradycyjnych technik graficznych wypracował własny sposób „operowania dłutem”. Warto zobaczyć!.

Wernisaż wystawy, uświetniony obecnością autora, odbył się 16 listopada 2017 r. Zapraszamy do obejrzenia  zdjęć.


Wizyta delegacji z Chin w pracowniach konserwatorskich naszego Wydziału

W dniach 14-15 listopada 2017 r. nasz Wydział odwiedziła grupa pięciorga przedstawicieli z największego na świecie Narodowego Muzeum Chin w Pekinie. Zespół pod kierownictwem profesora Pan Lu, dyrektora działu konserwacji tego muzeum, zwiedził pracownie konserwatorskie Wydziału zbierając doświadczenia w celu otwarcia, w niedalekiej przyszłości, pierwszej w Chinach pracowni poświęconej konserwacji malarstwa olejnego na płótnie. W trakcie wizyty w poszczególnych Zakładach i podczas prezentacji konserwowanych obiektów, pojawiły się liczne pytania i specjalistyczne dyskusje. Goście na spotkaniu podsumowującym z kolegium dziekańskim podkreślili profesjonalizm i znaną w Azji tradycję toruńskiej szkoły konserwacji oraz wyrazili chęć skorzystania z jej osiągnięć i dalszej owocnej współpracy.


Wystawa AD ASTRA z Białoruskiej ASP w ZPAP w Toruniu

Zapraszamy 23 listopada 2017 r., godz. 17.00, do Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków w Toruniu (ul. Św. Ducha 8), na wernisaż wystawy ośmiu profesorów i pracowników dydaktycznych z Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku. plakat

Prezentacja prac jest wynikiem międzynarodowej wymiany wystaw, w której uczestniczą profesorowie i młodsi pracownicy Zakładu Rysunku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.


Konferencja z cyklu Zabytki toruńskie młodszego pokolenia

Oddział Toruński Stowarzyszenia Historyków Sztuki zaprasza na kolejną konferencję z cyklu Zabytki toruńskie młodszego pokolenia: Toruńska Architektura Sakralna po 1945 roku. Spotkanie rozpocznie się 25 listopada 2017 r. (sobota), o godz. 10.00, w Bibliotece Diecezjalnej, Pl. ks. Frelichowskiego 1. plakat, program konferencji


Koło Naukowe Historyków Sztuki Średniowiecza po raz czwarty w finale konkursu StRuNa

W tegorocznej edycji konkursu Studenckiego Ruchu Naukowego StRuNa, organizowanego przez Fundację Fundusz Pomocy Studentom pod patronatem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, Koło Naukowe Historyków Sztuki Średniowiecza rywalizowało z innymi organizacjami studenckimi w dwóch kategoriach: Projekt Roku oraz Koło Naukowe Roku. W pierwszej kategorii Koło znalazło się w finałowej trzydziestce (jako jedna z dwóch zakwalifikowanych do finału organizacji z UMK) i prezentowało projekt W cieniu katedr domeny Kapetyngów - Reims, Laon i Soissons w średniowieczu przed jury konkursu 18 listopada, w trakcie 1. Interdyscyplinarnego Kongresu Akademickiego Ruchu Naukowego IKONA2017. W kategorii Koło Naukowe Roku 2017 nasi studenci zdobyli II nagrodę.

Jest to już czwarte wyróżnienie Koła Naukowego Historyków Sztuki Średniowiecza w konkursie StRuNa (do wcześniejszych sukcesów należą: wyróżnienie w kategorii Koło Naukowe Roku 2013, główna nagroda w kategorii Koło Naukowe Roku 2014 oraz wyróżnienie w kategorii Wyprawa Roku 2016). Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 19 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie.

Organizację reprezentowali członkowie Zarządu Koła: Wiktor Binnebesel, Katarzyna Sinoracka oraz Olga Słoma.


XI Festiwal Performance "Koło Czasu"

Festiwal Performance Koło Czasu jest jedyną cykliczną imprezą artystyczną w Toruniu, która w całości poświęcona jest działaniom o charakterze performatywnym i wideo performance. Jest to festiwal cykliczny, organizowany od 2007 roku, będący przede wszystkim spotkaniem młodych twórców – absolwentów i studentów polskich uczelni artystycznych. Zapraszani są także artyści uznani w tej dyscyplinie sztuki, aby młodzi mieli szansę na konfrontację w swoich własnych poszukiwaniach, także studenci z Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Założycielem festiwalu Koło Czasu jest Marian Stępak, profesor na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Idea tej imprezy powstała przy bliskiej współpracy Przemysława Obarskiego, ówczesnego asystenta w Zakładzie Plastyki Intermedialnej. Od 2010 roku Festiwal Performance odbywa się gościnnie w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, które użycza na ten cel swoje przestrzenie. Część działań przeprowadzonych jest w przestrzeni otwartej, na przykład w przyległym do CSW Bulwarze Sztuki lub w tkance miasta – zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zaproszonych artystów i kuratorów. Od tego czasu impreza koordynowana jest przy udziale pracowników merytorycznych CSW, ostatnio przy ścisłej współpracy kuratorskiej z Mateuszem Kozieradzkim i Renatą Sargalską.

Sztuka performance jest mało popularna w Toruniu i regionie, więc warto propagować twórczość artystów z tej dyscypliny, tym bardziej, że jest dyscyplina bardzo energicznie rozwijająca się i to wielowątkowo wśród młodych twórców. Jednym z wątków polega na celowym włączaniu odbiorców do interakcji. To niezwykle ważne w sytuacji, kiedy ciągle jest duża bariera pomiędzy artystą i odbiorcą w odniesieniu do aktualnych propozycji artystycznych, przede wszystkim takich, które są działaniami plastycznymi. Interakcje z publicznością mogą nastąpić w każdej sytuacji, bowiem performance to sztuka, która nie lubi zbyt dopracowanych scenariuszy. Do Torunia przyjeżdżają artyści z całej Polski, wśród nich są też artyści związani ze środowiskiem toruńskim, absolwenci i studenci UMK. Od 2012 roku Koło Czasu jest festiwalem o charakterze międzynarodowym. W tegorocznej, jedenastej edycji, weźmie udział ponad dwudziestu twórców performance z Polski, Ukrainy, Irlandii, Szkocji i Czech. Festiwalowi będą towarzyszyć dwie wystawy towarzyszące – w Galerii ZPAP Nurt ekspozycja autorstwa ukraińskiego artysty Wolodymyra Topiy’a, natomiast w galerii Nad Wisłą poplenerowa wystawa grupy studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Plener odbył się we wrześniu 2017 roku we Lwowie.

XI Festiwal Performance „Koło Czasu”, CSW, Toruń, 24 – 26 listopada 2017 r.

24.11.2017 w godz. 16.00 – 20.00
25.11.2017 w godz. 13.00 – 20.00
26.11.2017 w godz. 12.00 – 16.00

24.11.2017, godz. 15.00 – otwarcie wystawy towarzyszącej, Galeria ZPAP Nurt, ul. Ducha Św. 8, Volodymyr Topiy – Gloria Finis

25.11.2017, godz. 11.00 – otwarcie wystawy towarzyszącej, galeria |Nad Wisłą, ul. Przybyszewskiego 6, poplenerowa wystawa prac studentów Tożsamość / Interwencja, Lwów 2017.


Wystawa poplenerowa interdyscyplinarnego pleneru studentów WSzP UMK Tożsamość / Interwencja, Lwów 2017

W dniach 14 – 19 września 2017 roku odbył się we Lwowie interdyscyplinarny plener studentów. Wzięli w nim udział studenci z dwóch kierunków z Wydziału Sztuk Pięknych UMK – Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna oraz Edukacja Artystyczna. Każdy z uczestników miał odnieść się do jednego z dwóch problemów – tożsamość lub interwencja, traktując swoje rozwiązania plastyczne w sposób dowolny pod względem formalnym. Studenci wykonali na miejscu kilka działań o charakterze performatywnym i obiektowo – instalacyjnych interwencji artystycznych w tkance miasta. Były też osoby, które zapoczątkowały we Lwowie swoje prace, kontynuowane następnie w swoich miejscach zamieszkania. Wystawa poplenerowa w galerii Nad Wisłą będzie pokazem dokumentacji z działań we Lwowie i obiektów powstałych po wyjeździe z tego miasta.

Podczas pobytu we Lwowie studenci odbyli również dwie wizyty w Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki, zwiedzając tam pracownie na Wydziałach Malarstwa, Grafiki i Rzeźby oraz czynne w tym czasie wystawy galerii akademickiej. W programie pleneru było również zwiedzanie najważniejszych zabytków miasta, Lwowskiej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowego, Pałacu Potockich i Cmentarza Łyczakowskiego.

Uczestnicy pleneru: Mateusz Bautembach; Magda Górska; Kasper Hein; Szymon Jankowski; Alicja Kochanowicz; Sylwia Simson; Alina Śmietana.

Opiekun pleneru – prof. Marian Stępak.

Wernisaż odbędzie się 25 listopada 2017 r. o godz. 11.00 w Galerii Nad Wisłą przy ul. Przybyszewskiego 6. Wystawa potrwa do 15 grudnia.


Wystawa pracowników i doktorantów Zakładu Rysunku WSP w Brześciu na Białorusi

W dniach 01 - 17.12.2017 r. w Galerii Brzeskiego Obwodowego Centrum Społeczno-Kulturalnego będzie można zobaczyć drugą odsłonę prezentacji pracowników Zakładu Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Tym razem wystawa została poszerzona o udział kilku doktorantów Studiów Doktoranckich w zakresie sztuk pięknych z naszego Wydziału. Relacja fotograficzna z tej wystawy wkrótce.  plakat


Uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy w Zakładzie Grafiki

W ramach projektu promocji w Zakładzie Grafiki naszego Wydziału, 07.11.2017 r. odbyły się pokazy grafiki warsztatowej dla uczniów klas maturalnych Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy.  czytaj dalej


Foto-relacja w wystawy Bartka Frączka w Galerii Forum

W Galerii Forum można oglądać wystawę malarstwa. Autorem obrazów jest Bartek Frączek, pracownik Wydziału Sztuki AJD w Częstochowie na stanowisku adiunkta. Od roku 2016 pełni funkcję dyrektora Instytutu Sztuk Pięknych.

Więcej o autorze i recenzję Anny Wysockiej przeczytaj na stronie Galerii Forum, natomiast tutaj można obejrzeć kilka zdjęć z wernisażu.


Warsztaty z podstaw Unity3D

W imieniu zespołu Laboratorium Cyfrowego Humanistyki Uniwersytetu Warszawskiego serdecznie zapraszamy na warsztat z podstaw Unity3D.  zaproszenie

Chociaż silnik Unity3D kojarzy się przede wszystkim z tworzeniem gier wideo, to na warsztatach przyjrzymy się możliwościom jego wykorzystania do tworzenia obiektów multimedialnych (np. wizualizacji, animacji). W związku z tym na zajęcia szczególnie (ale nie tylko!) zapraszamy osoby, które pracują z modelami 3D obiektów zabytkowych, realizując projekty związane z archeologią, historią, historią sztuki lub konserwacją.

Zajęcia odbędą się 9 grudnia 2017 roku (sobota) w godzinach 10.00-18.00 w siedzibie LaCH UW. Wszystkie potrzebne informacje dotyczące programu zajęć, płatności oraz rekrutacji znaleźć można pod adresem: lach.edu.pl/blog/warsztaty/podstawy-unity3d/.


Wystawa prac Sławomira Grabowego w Galerii Zakładu Grafiki

Zakład Grafiki serdecznie zaprasza - 16 listopada 2017r. /czwartek/, o godz. 12.00, do Galerii Zakładu Grafiki na wernisaż wystawy Grafika i Rysunek Sławomira Grabowego.  czytaj dalej


Zaproszenie do udziału w konferencji

Prosimy o zapoznanie się z załączonym zaproszeniem do uczestnictwa w międzynarodowej konferencji Literatura a rzeźba, organizowanej w ramach międzyuczelnianego projektu badawczego Literatura – Konteksty. Konferencja odbędzie się w dniach 14–15 kwietnia 2018 roku w Warszawie.  karta zgłoszeniowa


Wystawa indywidualna Ewy Bińczyk w Galerii CJNJ w Warszawie

Zapraszamy 13 listopada 2017 roku o godz. 19. do Centrum Informacji im. Jana Nowaka Jeziorańskiego w Warszawie, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy GRAFIKA Ewy Bińczyk.  plakat

Fragment recenzji z katalogu Ewa Bińczyk GRAFIKA / RYSUNEK / MALARSTWO, Toruń 2012 r.:

„Ewa Bińczyk tworzy swoje grafiki w technikach metalowych, w których wypowiada się cyklami, między innymi Idole i Gry. Poetyka tych grafik polega na wrażliwym i symbolicznym opisie świata. Kreska, plama, linia - wrażliwa i delikatna, ciężka, ekspresyjna – to elementy za pomocą których wyraża swój stosunek do otaczającej ją rzeczywistości postrzeganej i odczuwanej. W swoich pracach tworzy fantastyczne postacie nadając im przeróżne formy, ubierając i dekorując w najrozmaitsze przedmioty. Futro, sierść, rozwiane włosy, fantastyczne zwierzęta, ogień, deszcz, krew, to elementy, które określają każdą z tych figur, nadając im znaczenie tajemniczości, magii i dostojeństwa. Są to symbole, które zamieszkują naszą podświadomość na prawach archetypów i na które możemy natrafić zawsze i wszędzie, w każdej epoce dziejów”.

Prof. Bogumiła Pręgowska

Ewa Bińczyk urodziła się w 1977 roku w Szczecinku. Jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – specjalność grafika warsztatowa w pracowni prof. Bogumiły Pręgowskiej. Doktorat z zakresu sztuk plastycznych na UMK - w 2014 roku. Pracuje w Zakładzie Kształcenia Artystycznego Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu, gdzie prowadzi zajęcia z anatomii plastycznej i rysunku. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą (Belgia, Chiny, Czechy, Holandia, Niemcy, Słowacja, Szkocja).


Propozycja pracy dla konserwatora dzieł sztuki

Pracownia Konserwacji i Rewaloryzacji Obiektów Zabytkowych Renova ogłasza nabór na stanowisko konserwatora dzieł sztuki.

Szczegóły w załączonej ofercie: pobierz


Wystawa rysunków studentów KiR w Operze Nova w Bydgoszczy

4 listopada 2017 roku w Operze Nova w Bydgoszczy zostały zaprezentowane prace rysunkowe studentów Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki z Wydziału Sztuk Pięknych, które powstały pod kierunkiem dr Ewy Bińczyk i prof. Michała Trägera z Zakładu Kształcenia Artystycznego. Wystawa zatytułowana Anatomia człowieka, towarzyszyła dyplomatorium Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum i była zapowiedzią kolejnej, większej wystawy, która odbędzie się w grudniu 2017 roku w Bydgoszczy.

Kilka zdjęć z wystawy: obejrzyj


ARKADIA. Ogród i kolekcja księżnej Heleny Radziwiłłowej

8 listopada 2017 r. o godz. 16.00, zapraszamy na popularno-naukowy wykład organizowany przez Wydział Sztuk Pięknych dla szkół i osób zainteresowanych, który odbędzie się na Wydziale Teologii w Aula Magna, I piętro. Wykład poprowadzi mgr Małgorzata Wawrzak.  plakat

Zapraszamy do zapoznania się z zapowiedzią wykładu.


Nagroda w konkursie na najlepsze monografie naukowe

Dr hab. Piotr Birecki otrzymał pierwszą nagrodę Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Rzeczypospolitej w konkursie na najlepsze monografie naukowe na temat Reformacji i jej spuścizny. Konkurs ten ogłoszono w 2015 roku w związku z 500. rocznicą wystąpienia ks. dr Marcina Lutra. Jury, pod przewodnictwem bp. Jerzego Samca, w którego skład powołano naukowców m.in. z Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i Uniwersytetu Wrocławskiego doceniło monografię Ewangelickie budownictwo kościelne w Prusach Zachodnich. Relacje między państwem a Kościołem ewangelicko-unijnym. Książka ukazała się w Wydawnictwie UMK. Laureat otrzymał stosowny dyplom uznania oraz nagrodę pieniężną w dniu 26 października 2017 r. roku w Warszawie, w siedzibie biskupa Kościoła.


Nominacje profesorskie dla dwojga pedagogów Wydziału Sztuk Pięknych

Prof. Justyna Olszewska–Świetlik oraz prof. Marian Stępak 26 października 2017 r., otrzymali z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy nominacje profesorskie. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Zapraszamy do obejrzenia  zdjęć.

Biogramy nominowanych zostały umieszczone na  stronie głównej UMK.


Komunikat Wydziałowej Komisji Wydawniczej

Komisja Wydawnicza przyjmuje propozycje publikacji, które będą realizowane w ramach limitu Wydziału w Wydawnictwie Naukowym UMK w roku 2018. Zgłoszenia na  formularzach prosimy przesyłać do sekretarza komisji na adres:  teresa.lekawa-wyslouch@umk.pl do dnia 15 listopada 2017 r.


Wystawa pracowników Zakładu Malarstwa w Serbii

27 października 2017 r. w Galerii "Bałkańskie Mosty" oraz w Muzeum Narodowym w Kragujevac w Serbii, otwarta została wystawa zorganizowana w ramach projektu PENTAPOLIS, który zrzesza pięciu artystów pracujących w Zakładzie Malarstwa WSP UMK w Toruniu: Anna Wysocka-Bogacka, Anna Wójcicka, Justyna Grzebieniowska, Iwona Szpak-Pawłowska, Piotr Zaporowicz.  plakat


Wystawa wykładowców Zakładu Rysunku w Mińsku

W sali wystawowej Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych otwarto w czwartek wystawę IN TERRA, na której są prezentowane prace pedagogów Zakładu Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych. Więcej informacji na stronach  dzieje.pl oraz  www.facebook.com/instytutpolski.wminsku/


Konferencja Formiści - Bunt/Zdrój – Jung Idysz. W stulecie polskiej awangardy. 7-9 listopada 2017 r.

W imieniu organizatorów zapraszamy, w dniach 7-9 listopada 2017 r., na VII Konferencję Sztuki Nowoczesnej w Toruniu, zatytułowaną Formiści – Bunt/Zdrój – Jung Idysz. W stulecie polskiej awangardy. Miejsce obrad: Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu" w Toruniu.  plakat,  program konferencji


Nagrody i wyróżnienia dla toruńskich Grafików na 46. edycji Pomorskiej Grafiki Roku.

20 października 2017 r., o godz. 17:00, w siedzibie Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Galerii Punkt wręczono nagrody laureatom 46. Pomorskiej Grafiki Roku. Jury konkursu w składzie: prof. Agnieszka Cieślińska-Kawecka (ASP Warszawa), prof. Witold Warzywoda (ASP Łódź) oraz Sławomir Grabowy, laureat poprzednich edycji konkursu, zdecydowało że Nagrodę Główną - Pomorska Grafika Roku za rok 2016 otrzyma Daria Murawska - ubiegłoroczna absolwentka Kierunku Grafika specjalność Grafika Warsztatowa /Pracownia Wklęsłodruku/.  czytaj dalej


Obrona rozprawy doktorskiej

7 listopada 2017 r. o godz. 9.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Sali Tymona Niesiołowskiego w budynku Wydziału Sztuk Pięknych przy ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Jarosława Wowaka.  zawiadomienie


Kategoria A+ - doceniono osiągnięcia Wydziału Sztuk Pięknych

MNiSW opublikowało wyniki parametryzacji za lata 2013-2017. Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika uzyskał kategorię A+, jako jeden z dwóch wydziałów na UMK ale jedyna jednostka w Grupie Wspólnej Oceny TA1PK.

Serdecznie gratulujemy wszystkim pracownikom, których jakość osiągnięć naukowych i artystycznych świadczy o najwyższym poziomie prowadzonych na Wydziale badań i twórczości.

Dziękujemy koordynatorom ankiet za wysiłek systematycznego sprawozdawania osiągnięć, oraz pracownikom administracyjnym za skuteczną interpretację ministerialnych przepisów i sprawozdanie działalności Wydziału w sposób najlepiej odpowiadający kryteriom MNiSW. Kategoria A+ jest efektem wspólnego wysiłku wszystkich pracowników podjętego na rzecz Wydziału.

Władze Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu

Więcej informacji:  Wyniki kompleksowej oceny jakości,  Wykaz kategorii naukowych jednostek naukowych,  Wykaz jednostek zaliczonych do Grupy Wspólnej Oceny TA1PK


Gniazdo / Nest - fotorelacja z wystawy pracowników Zakładu Plastyki Inermedialnej w Wiedniu

26 września 2017 r. o godz. 18.30 w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu odbył się wernisaż wystawy Gniazdo / Nest - Polska sztuka współczesna wobec "Granic", w której wzięli udział artyści z Zakładu Plastyki Intermedialnej WSzP UMK oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na stronie Zakładu Plastyki Intermedialnej:  przejdź.


Przedłużono rekrutację uzupełniającą na studia w ramach projektu ERASMUS+

Do końca października został przedłużony nabór na Erasmusa-a. Listę wolnych miejsc można znaleźć  tutaj.

Dokumenty proszę składać u wydziałowego pełnomocnika ds mobilności Dr Franciszka Skibińskiego, pokój 324 (Sienkiewicza 30/32). Dyżury: poniedziałek 17.30-18.00, wtorek 10.00-11.00

Więcej informacji na stronie  www.umk.pl/wspolpraca/erasmus_plus/studenci-studia/rekrutacja/.


I nagroda za poster naukowy oraz publikacja artykułu w czasopiśmie z listy A.

Prezentacja dr Dominiki Łowkajtis zajęła I miejsce w konkursie na najlepszy poster, pt. Wyobraźnia twórcza uczniów w wieku 7 – 18 lat zaprezentowany na XXVI Ogólnopolskiej Konferencji Psychologii Rozwojowej z tematem przewodnim Potencjał rozwojowy w biegu życia: w kierunku samorealizacji, zorganizowanej przez Instytut Psychologii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Polskie Stowarzyszenie Psychologii Rozwoju Człowieka, która odbyła się 1-3 czerwca 2017 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. zobacz nagrodzony poster

Komisja w składzie: prof. UZ dr hab. Ludwika Wojciechowska (przewodnicząca), dr hab. Dorota Czyżowska, prof. UWM dr hab. Beata Krzywosz-Rynkiewicz oceniała tematykę posteru, adekwatność stosowanych metod statystycznych, sposób prezentacji wyników oraz graficzne opracowanie plakatu.

W uzasadnieniu przyznania nagrody dr Dominice Łowkajtis wskazano na podjęcie ciekawego tematu w perspektywie rozwojowej, wartościowe połączenie metod jakościowych i ilościowych; ogromną grupę badanych – 1522 osoby oraz interesującą i estetyczną formę przekazu.

Artykuł autorstwa dr Dominiki Jastrzębskiej i prof. Wiesławy Limont Not Only Jumps, Slumps, but also Mini Plateau. Creative Potential Assessed by the Test for Creative Thinking-Drawing Production. A Cross-Sectional Study of Polish Students Aged from 7 to 18 został opublikowany w czasopiśmie Creativity Research Journal (volume 29, 2017 – Issue 3).


Międzynarodowa Konferencja Świat z perspektywy sztuki, sztuka w perspektywie świata. Wyzwania współczesnej edukacji artystycznej.

W dniach 19-20 października 2017 r., w Muzeum Okręgowym i CSW "Znaki Czasu" w Toruniu, odbędzie się konferencja zorganizowana przez Zakład Edukacji Artystycznej Wydziału Sztuk Pięknych: Świat z perspektywy sztuki, sztuka w perspektywie świata. Wyzwania współczesnej edukacji artystycznej. plakat

Celem konferencji jest zaktywizowanie i zintegrowanie środowiska osób zajmujących się edukacją artystyczną oraz umożliwienie wymiany poglądów, idei, koncepcji związanych z szeroko rozumianą edukacją artystyczną. Organizatorzy kierują ją do teoretyków, artystów, edukatorów, nauczycieli, zajmujących się problemami edukacji artystycznej w sposób formalny i nieformalny, we wszystkich rodzajach szkół i instytucjach pozaszkolnych, pracujących z różnymi grupami wiekowymi.

Prosimy o zapoznanie się z programem szczegółowym konferencji.

Opiekę naukową spotkania sprawuje dr hab. Marcin Jaworski przy współpracy z dr Bernadetą Didkowską i mgr Joanną Cieślikowską.

Współorganizatorzy konferencji: Pomorskie Towarzystwo Muzyczne w Toruniu, Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, Galeria i Ośridek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Stowarzyszenie Przyjaciół Wydziału Sztuk Pięknych UMK, Zespół Szkół Muzycznych w Toruniu.


Kolejne sukcesy w Zakładzie Grafiki

Gratulacje dla naszych koleżanek: dr hab. Agaty Dworzak-Subocz i dr hab. Izabelli Retkowskiej, które znalazły się wśród 45 artystów z całego świata na 12 edycji International Digital Miniprint Exhibition Ottawa.


Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2017

Miło nam poinformować, że Wydział Sztuk Pięknych uzyskał Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2017. Nagroda w kategorii uczelnie wyższe przyznana została m.in. za koncepcję Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego.

Inicjatorem nagrody jest Centrum Inteligentnego Rozwoju. Partnerem medialnym wyróżnienia jest sekcja Rzecz o Innowacjach. Partnerem merytorycznym nagrody jest Śląskie Centrum Etyki Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju działające przy Politechnice Śląskiej.

Nagrody zostaną wręczone podczas II Forum Inteligentnego Rozwoju (irforum.pl), które odbędzie się 23-24 października w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce k. Rzeszowa (G2A Arena).

II Forum Inteligentnego Rozwoju zaplanowane zostało jako innowacyjna płaszczyzną styku trzech kluczowych filarów polskiej perspektywy inteligentnych specjalizacji: biznesu, samorządu i nauki. Wydarzenie skupia liderów rozwoju i inwestycji, którzy nadają kierunek polskiej innowacyjnej gospodarce. W ramach II Forum Inteligentnego Rozwoju odbędzie się ponad 20 konferencji. Eksperci debatować będą o problemach, wyzwaniach i perspektywach dla polskiego biznesu, samorządu i szkolnictwa wyższego. Celem II Forum Inteligentnego Rozwoju jest wypracowanie wspólnych wniosków, platformy współpracy i synergii między trzema gałęziami, na których opiera się polska innowacyjna gospodarka.


Kolekcja - wystawa rzeźby Alicji Majewskiej

13 października 2017 r. w Galerii CKiS Wieża Ciśnień w Koninie, o godz. 18.00, odbędzie się wernisaż wystawy rzeźby Alicji Majewskiej, prodziekana Wydziału Sztuk Pięknych. plakat

Przytaczamy fragment recenzji Rafała Boettner-Łubowskiego Alicja Majewska: Dyskretny symbolizm rzeźby:

(...)o szczególnej wartości rzeźbiarskiej twórczości Alicji Majewskiej decyduje fakt, że w jej sztuce to, co osobiste przeobraża się w to, co uniwersalne i symboliczne zarazem. Owa dogłębna i wewnętrznie spójna integracja pierwiastków osobistych i uniwersalnych powoduje, że sztuka ta staje się czymś znacznie więcej, niż tylko subiektywnym wyznaniem autorki. W przypadku praktyki twórczej toruńskiej rzeźbiarki osobista geneza jej poszukiwań kreuje wiarygodną autentyczność powstających dzieł, natomiast emanujący z nich wieloznaczny symbolizm otwiera przed odbiorcami przestrzenie, które mogą być również obszarem ich własnych emocji i przeżyć. Na podobnej zasadzie w twórczości Alicji Majewskiej spójnie stapiają się w jedno inne, wydawałoby się antytetyczne jakości, takie jak: intuicja i pierwiastki intelektualnej kalkulacji, czy też zakorzenienie w tym, co współczesne i codzienne oraz adekwatne symulowanie "archeologicznych" czy "muzealnych" strategii ekspozycji artefaktów rzeźbiarskich.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie www.ckis.konin.pl/wystawa-alicja-majewska-kolekcja/.


RELACJE 2

Wystawy z cyklu RELACJE odbywają się po zakończeniu dydaktyki po semestrach – zimowym i letnim w każdym roku akademickim. Podstawowym założeniem RELACJI jest, aby wykładowcy z Zakładu Plastyki Intermedialnej UMK zaproponowali wyróżniających się studentów do kolejnego z pokazów. Według idei kuratora cyklu udział w poszczególnych jego częściach jest dobrowolny. RELACJE są promocją wyróżniających się studentów i możliwością dla nich prezentacji swoich prac razem ze swoimi pedagogami. Pozytywnie budowane RELACJE na płaszczyźnie Student - Pedagog niewątpliwie sprzyjają rozwijaniu się aktywnych postaw twórczych, ale również wpływają na dydaktykę. Wykładowcy, jako kreatorzy sztuki współczesnej, zarazem odpowiedzialni za artystyczne kształtowanie młodych ludzi mają do spełnienia ważne role, jedną z nich jest wprowadzanie młodych adeptów sztuki w samodzielny obszar twórczości. Motywem przewodnim drugiej odsłony RELACJI są teoretyczne rozważania na temat sztuki autorstwa prof. Jana Berdyszaka - wybitnego artysty, pedagoga i przyjaciela Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Prof. Jan Berdyszak niestrudzenie promował swoich wyróżniających się studentów na różnego rodzaju festiwalach, przeglądach twórczości, w galeriach i w innych miejscach sztuki.

Do drugiej edycji RELACJI zgłosiło się czterech dydaktyków, którzy zaproponowali sześcioro studentów ze specjalności multimedia i fotografia na kierunku Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna i ze specjalności intermedia i multimedia na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Wyjątkiem są - zaproponowana przez dr hab. Witolda Jurkiewicza studentka I roku Sztuki Mediów, będąca przed wyborem specjalności oraz Jakub Wawrzak, doktorant Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Miejsce wystawy – Galeria ZPAP Nurt, Toruń, ul. Ducha Świętego 8.

Wernisaż – 13.10.2017, godz. 18:00, wystawa czynna do 22 października 2017 r.

Uczestnicy wystawy:

Dr hab. Anna Kola / Joanna Osińska / Jakub Wawrzak;
dr hab. Witold Jurkiewicz / Martyna Wenda;
dr Tomasz Wlaźlak / Olga Grybowicz;
prof. Marian Stępak / Magda Górska / Kasper Hein.

Kurator wystawy – prof. Marian Stępak


Człowiek pogryzł psa - wystawa indywidualna dr hab. Marka Zajko z Zakładu Grafiki

Zapraszamy na wernisaż 12. 10. 2017 r. o godz. 18.00, do Galerii Akcent, Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu (ul. Wybickiego 38/40). plakat i folder

Marek Zajko urodził się 28.10.1972 r. w Białymstoku. W latach 1993 - 1998 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z grafiki w 1998 roku w Pracowni Wklęsłodruku Prof. Mirosława Piotrowskiego. Od 1998 roku pracownik Zakładu Grafiki / Pracowni Wklęsłodruku, początkowo na stanowisku asystenta, od 2017 r. profesora nadzwyczajnego. Od 2015 r. pełni funkcję kierownika Zakładu Grafiki.

Twórczość w zakresie grafiki warsztatowej /wklęsłodruk/ i rysunku Prezentował prace na 36 wystawach indywidualnych. Brał udział w ponad 90 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Laureat nagród i wyróżnień w konkursach graficznych.

Więcej informacji o autorze:
marek_zajko.republika.pl,  www.grafika.umk.pl,  icondata.triennial.cracow.pl.


Zakład Grafiki gratuluje

Gratulacje dla Jakuba Wawrzaka - naszego nowego wykładowcy w Pracowni Grafiki Multimedialnej - za zdobycie 10 wyróżnień w konkursie International Photography Awards 2017, IPA Headquarters, USA.

Jakub Wawrzak urodził się w 1989 roku w Toruniu. W roku 2011 ukończył studia licencjackie na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, specjalność Intermedia. Pracę artystyczną zrealizował pod kierunkiem dr Doroty Chilińskiej. W roku 2013 uzyskał, z wyróżnieniem, dyplom magistra sztuki, za pracę wykonaną w pracowni prof. Witolda Chmielewskiego.

Obecnie jest uczestnikiem Studiów doktoranckich w zakresie sztuk pięknych. Jego działalność artystyczna związana jest głównie z filmem, fotografią, animacją, realizacjami interdyscyplinarnymi oraz grafiką użytkową.

Od 2017 roku pracuje na stanowisku asystenta w Zakładzie Grafiki WSZP UMK w Toruniu, Pracownia Grafiki Multimedialnej.

Wyróżnione prace: 1, 2, 3, 4, 5.


Wystawa indywidualna laureatki Nagrody im. prof. Edmunda Piotrowicza

Zakład Grafiki gorąco zaprasza 13 października 2017 r., godz. 19.00, do Galerii Dom Muz w Toruniu, ul. Podmurna 1, na wernisaż wystawy Eweliny Kołakowskiej - Ciało/chaos pragnień i gniewów. plakat Autorka prac jest laureatką Nagrody dydaktycznej Zakładu Grafiki im. prof. Edmunda Piotrowicza za wyjątkowe osiągnięcia artystyczne w roku akademickim 2016/ 2017. Nagroda została oficjalnie wręczona w czerwcu 2017 r. podczas otwarcia wystawy końcoworocznej – Wizytówka w Galerii Dworzec Zachodni w Toruniu, Akademickie Centrum Kultury „Od Nowa”.

Ewelina Kołakowska jest aktualnie studentką V roku Kierunku Grafika, specjalności Grafika Warsztatowa w Pracowni Wklęsłodruku Zakładu Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych, prowadzonej przez prof. Bogumiłę Pręgowską i dr hab. Marka Zajko, prof. UMK. W tym roku Zakład Grafiki WSZP UMK w Toruniu dzięki uprzejmości Dyrekcji Miejskiej Instytucji Kultury Dom Muz uhonoruje laureatkę dodatkową nagrodą, – jaką będzie wystawa indywidualna w Galerii Domu Muz w Toruniu. Ekspozycja będzie czynna do 03.11.2017 r.

Zapraszamy do zapoznanie się z tekstem autorskim oraz portfolio autorki.


Ogłoszenie konkursu malarskiego o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch 2017

W konkursie mogą uczestniczyć absolwenci (do dziesięciu lat po dyplomie studiów magisterskich) oraz studenci polskich uczelni artystycznych z uprawnieniami szkoły wyższej (pierwszy i drugi rok studiów drugiego stopnia).

Kandydatów do Grand Prix mogą zgłaszać Akademie Sztuk Pięknych i inne uczelnie wyższe kształcące w&mbsp;dziedzinie malarstwa oraz Stowarzyszenia i Zrzeszenia Twórców. Możliwe są także zgłoszenia indywidualne.

Więcej informacji na stronie eibisch.pl.


Oferta pracy - konserwator zabytków

Pracownia Konserwacji Muzeum Okręgowego w Sandomierzu pilnie przyjmie do pracy osobę na stanowisko konserwatora zabytków o profilu konserwacja i restauracja malarstwa, rzeźby drewnianej. Dokument ze szczegółowymi informacjami można pobrać tutaj.


Look East – wystawa pracowników Wydziału Sztuk Pięknych w Charkowie

Od 10 października do 11 listopada 2017 r., w Akademii Sztuk i Designu w Charkowie (Ukraina) potrwa wystawa prac młodych pracowników, zrealizowana w ramach projektu artystycznego LOOK EAST. Udział w przedsięwzięciu wzięło 13 artystów, kuratorem jest dr Aleksandra Sojak - Borodo. plakat

Wystawa jest wydarzeniem związanym z Festiwalem Designu oraz konferencją zorganizowaną przez ukraińską Akademię. Do Charkowa wyjechała trzyosobowa delegacja z Panią Dziekan prof. Elżbietą Basiul. Program wizyty przewiduje udział w konferencji, prezentację wydziału, wystawę młodych twórców i oczywiście rozmowy przygotowujące do przyszłych wspólnych projektów.

Na temat projektu tak napisała Prodziekan naszego Wydziału – dr hab. Alicja Majewska, prof. UMK:

Istotą projektu LOOK EAST jest nieustanna chęć budowania przestrzeni do dialogu. Ważne jest, że ideę sformułowali artyści młodzi, których doświadczenie życiowe nie sięga czasów, w których twarda polityka dzieliła świat na wschód i zachód. Wykorzystują sztukę do odtwarzania tego co kulturowo ważne dla wspólnych historycznie miejsc i wydarzeń, tworzą współczesne narracje w oparciu o to co nas łączy, a nie dzieli. Wystawa to trzynaście historii opowiedzianych przez twórców z aktualnej perspektywy z wrażliwością na to co osobiste, a także kulturowo fascynujące.

Spotkanie w Charkowie w kontekście sztuki, której autorami są polscy artyści jest także powodem by powiedzieć LOOK WEST i zaprosić ukraińskich twórców do kolejnego wspólnego projektu.


Wystawa prac artystów z Getyngi

W imieniu Zakładu Malarstwa zapraszamy 6 października 2017, na godz. 17.00, do Galerii Akademicka Przestrzeń Sztuki przy Wydziale Matematyki i Informatyki (Chopina 12/18) , na wernisaż wystawy prac Claudii Binder i Haralda Kijewskiego z Galerie Art Supplement w Getyndze. Wystawa potrwa do 03. 11. 2017 r.


Nagroda dla prof. Mirosława Pawłowskiego z Zakładu Grafiki WSZP UMK

Prof. Mirosław Pawłowski z Zakładu Grafiki WSZP UMK w Toruniu /Pracownia Serigrafii/ zdobył Drugą Nagrodę w prestiżowym konkursie International Contemporary Engraving Biennale/Międzynarodowe Biennale Grafiki Współczesnej, Lasi, Romania 2017.  plakat

Prof. Mirosław Pawłowski otrzymał nagrodę za pracę CAMOUFLAGE – SCAN, wykonaną w technice sitodruku. W konkursie brało udział 460 artystów - grafików z całego świata.

Nagrody przyznane na International Contemporary Engraving Biennale/Międzynarodowe Biennale Grafiki Współczesnej, Lasi, Romania 2017 (20.09 - 31.12. 2017):

1st Prize – Tomasz Kukawski, Poland, PRINT’S BOX II – JOY AND CHASM, linocut/embossing,
2nd Prize – Miroslaw Pawlowski, Poland, CAMOUFLAGE – SCAN, silkscreen,
3rd Prize - Florin Stoiciu, Romania, MASK 4, drypoint,
4. Special Award - Vlado Goreski, Republic of Macedonia, LEVIATHAN VII, lithography.


Rekrutacja uzupełniająca na studia w ramach projektu ERASMUS+

Rekrutacja uzupełniająca na studia w ramach programu ERASMUS+ na rok 2017/2018 (semestr letni) trwa do 10.10.2017 r.

Dokumenty proszę składać u wydziałowego pełnomocnika ds mobilności Dr Franciszka Skibińskiego, pokój 324 (Sienkiewicza 30/32). Dyżury: poniedziałek 17.30-18.00, wtorek 10.00-11.00

Dokumenty do pobrania:  wykaz dokumentów,  lista miejsc,  kryteria oceny wniosków.


Wystawa prac prof. Mirosława Piotrowskiego

Zakład Grafiki gorąco zaprasza na wystawę MIROSŁAW PIOTROWSKI / 1942-2002: Grafika Marynistyczna, która odbędzie się 4 października 2017 r. (środa), o godz. 19.00, w Galerii Dworzec Zachodni w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki OD NOWA przy ul. Gagarina 37a w Toruniu.

We wrześniu 2017 r. mnęło 15 rocznica śmieci Profesora Mirosława Piotrowskiego, absolwenta i wieloletniego pracownika Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Zakładzie Grafiki / Pracownia Wklęsłodruku.

Profesor był mistrzem w dziedzinie tradycyjnej grafiki artystycznej, specjalizującym się w trudnych technikach metalowych, takich jak akwaforta i akwatinta. Mirosław Piotrowski był artystą rozpoznawanym w kraju i zagranicą, a także wspaniałym pedagogiem, który wykształcił wielu adeptów sztuki graficznej. Prezentowana wystawa umożliwia zapoznanie się z twórczością i zarazem doskonałym warsztatem Profesora. Ekspozycja stanowi projekcję dzieł graficznych koncentrujących się na bliskiej Mistrzowi, tematyce związanej z morzem.

Cykl morski reprezentuje kilkanaście prac graficznych wykonanych w szlachetnych technikach metalowych. W każdej z prac kryje się inna historia, opowiadająca o indywidualnych losach jednostki ludzkiej. Jednocześnie pracom Mistrza towarzyszy nutka erotyzmu, ekspresja, a także kompozycja sfer abstrakcyjnych i rzeczywistych.


Godziny dziekańskie 4 października 2017 r.

W związku z immatrykulacją studentów I roku Wydziału Sztuk Pięknych, 4 października 2017 r. (środa), od godz. 12.00 zostają ogłoszone godziny dziekańskie dla wszystkich studentów.


Plany zajęć dla kierunków stacjonarnych na semestr zimowy 2017/2018

Prosimy o zapoznanie się z planami zajęć dla kierunków stacjonarnych na semestr zimowy 2017/2018. Z uwagi na dokonywane jeszcze korekty, prosimy o regularne sprawdzanie aktualizacji planów.


Inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018 na Wydziale Sztuk Pięknych

Uczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018 odbędzie się 2 października 2017 r., o godz. 11.00 w Auli UMK

Immatrykulacja studentów I roku Wydziału Sztuk Pięknych UMK odbędzie się 4 października 2017 r. (środa) o godz. 13.30 w klubie studenckim w Od Nowie, ul. Gagarina 37a w Toruniu.

Prosimy o zapoznanie się z  harmonogramem Immatrykulacji oraz informacjami dla studentów i doktorantów I roku studiów.


Najlepsza Absolwentka Wydziału Najlepszą Absolwentką Uniwersytetu

Wyłoniono najlepszą Absolwentkę naszego Uniwersytetu. Została nią mgr Julia Szczerbińska, najlepsza absolwentka naszego Wydziału roku akademickiego 2016-17, kierunku Konserwacja i Restauracja Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej oraz Chemii Ogólnej na poziome licencjatu. Stypendystka DAAD (2011), studiowała rok chemię i konserwację w Wyższej Szkole Chemicznej i Technologicznej w Pradze (2012/13).

Jej multidyscyplinarne podejście łączące działania konserwatorko - artystyczne z naukami ścisłymi były rozwijane w ramach stażów w LANBOZ MNK Kraków oraz Pracowni Analiz Muzeum w Prado. Praca licencjacka Membrany w konserwacji obrazów na podłożu płóciennym pozwoliła na publikację wyników w prestiżowym, czasopiśmie branżowym Journal of Membrane Science (IF=6,03), nagrodzoną Stypendium JM Rektora za wysoko punktowaną pracę naukową. Rozlicznych talentów konserwatorki i chemika dopełnia profesjonalna gra na saksofonie, poświadczona dyplomem szkoły muzycznej II stopnia. Absolwentce gratulujemy!


Grand Prix dla Jakuba Wawrzaka podczas XXX Dni Fotografii w Świdnicy

15 września podczas Święta Fotografii w Świdnicy doktorant Wydziału Sztuk Pięknych - Jakub Wawrzak odebrał nagrodę Grand Prix w ramach XXIII Konkursu Fotografii „Zestaw – Świdnica 2017”.

Więcej informacji na stronach:  swidnica24.pl oraz www.sok.com.pl.


Stypendia Ministra Kultury i Sztuki

Informujemy, że wnioski o stypendium ministra były przyjmowane do dnia 12 września 2017 r. Obecnie trwa ich weryfikacja. Informacje dla studentów składających wnioski, zostaną przekazane na stronie  usosweb.umk.pl. Zapraszamy również do zapoznania się ze stroną:  www.umk.pl/studenci/stypendia-i-kredyty/ministra/ oraz www.umk.pl/doktoranci/stypendia_i_kredyty/ministra/.


Gniazdo / Nest - wystawa w Wiedniu pracowników Zakładu Plastyki Intermedialnej WSzP oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

26 września 2017 r. o godz. 18.30 w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu odbędzie się wernisaż wystawy Gniazdo / Nest - Polska sztuka współczesna wobec "Granic".  plakat

W wystawie wezmą udział artyści z Zakładu Plastyki Intermedialnej WSzP UMK oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Krzysztof Białowicz, Dorota Chilińska, Martyna Jastrzębska, Katarzyna Józefowicz, Grzegorz Klaman, Anna Kola, Diana Rönnberg, Kordian Rönnberg, Arkadiusz Soroka, Marian Stępak, Tomasz Wlaźlak, Iwona Zając. Kuratorkami wystawy są Dorota Chilińska oraz Katarzyna Lewandowska. Wykład pt. Artistic practice and value. Polish contemporary art wygłosi Roman Nieczyporowski.

Zapraszmy do zapoznania się z tekstem o wystawie autorstwa Katarzyny Lewandowskiej.

Wystawa potrwa do 15 października 2017 r.


Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla mgr Marii Rudy

Pani mgr Maria Rudy, konserwator dzieł sztuki i pracownik Wydziału Sztuk Pięknych UMK otrzymała medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Hereditas Saeculorum za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków. Kapituła konkursu Dziedzictwo wieków doceniła działalność dydaktyczną na rzecz ochrony dziedzictwa Pani mgr Marii Rudy jako nauczyciela akademickiego i wysoko oceniła praktyczną stronę Jej działalności jako konserwatora zabytków, w roli wykonawcy, kierownika prac, autora projektów oraz wieloletniego rzeczoznawcy Ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego. Podkreślono również Jej aktywność na polu propagowania właściwych postaw w konserwacji zabytków adresowaną nie tylko do studentów, ale też do właścicieli obiektów zabytkowych.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w sobotę (9 września) w Teatrze Letnim w Ciechocinku w ramach wojewódzkiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2017.

Więcej informacji na stronie  Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


Stypendia artystyczne w Toruniu na rok 2018

29 września 2017 r. upływa termin naboru wniosków w ramach konkursu na stypendia miasta Torunia w dziedzinie kultury na 2018 r. Konkurs adresowany jest do osób, które nie ukończyły 35. roku życia i zajmują się twórczością artystyczną lub upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury. Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie  www.torun.pl/pl/stypendia-kulturalne-na-2018-rok.


Wystawa artystów-konserwatorów dzieł sztuki w Sandomierzu

W dniu 23 lipca 2017 r. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zaprezentowało jubileuszową wystawę uczestników plenerów artystów - konserwatorów dzieł sztuki pochodzących z trzech polskich uczelni wyższych (ASP Kraków, UMK Toruń, ASP Warszawa). Pięcioletnia współpraca z Domem Pracy Twórczej Alicja w Sandomierzu zaowocowała powstaniem wielu dzieł plastycznych o zróżnicowanej tematyce i technice. Wystawa ukazuje prace będące wrażliwą reakcją członków pleneru na bogactwo przyrodnicze i artystyczne sandomierskiej ziemi, jak i samego miasta.  czytaj dalej


Konkurs na projekt rzeźby – termin 15 września 2017 r.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest organizatorem konkursu na projekt rzeźby, poświęconej pamięci Stanisława Pyjasa. Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy konkursowej, tj. opracowania przedstawiającego koncepcję projektową rzeźby upamiętniającej postać Stanisława Pyjasa zlokalizowanej przy ul. Oleandry i Alei 3-go Maja w Krakowie.

Został przedłużony termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie do 15 września 2017 r.

Nagrodami przewidzianymi do przyznania w konkursie są:

  • I nagroda w wysokości 25.000,00 zł
  • II nagroda w wysokości 15.000,00 zł
  • III nagroda w wysokości 10.000,00 zł

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej CRP w Orońsku.


Obrona rozprawy doktorskiej

18 września 2017 r. o godz. 10.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" przy ul. Wały Generała Sikorskiego 13 w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Martyny Rzepeckiej.  zawiadomienie


II nabór na kierunki ODK oraz Krytyka Artystyczna

Został uruchomiony II nabór na kierunki: Ochrona Dóbr Kultury (w tym specjalności: Konserwatorstwo i Muzealnictwo) oraz Krytyka Artystyczna. Termin składania dokumentów: do 16 września 2017 r. Szczegóły dotyczące zasad kwalifikacji znajdują się na stronie UMK.

Dla kandydatów na II stopień Ochrony Dóbr Kultury (w tym specjalności: Konserwatorstwo, Krytyka Artystyczna, Muzealnictwo), nabór przedłużono do 16 września


II nabór na kierunki Malarstwo oraz Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki

Od 11 sierpnia 2017 r. kandydaci zainteresowani II naborem na kierunkach Malarstwo oraz Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki mogą rejestrować się w systemie  IRK. Więcej informaci w zakładce  Kandydaci - Rekrutacja.


Prace remontowe w Dziekanacie

Informujemy, że od dnia 31 lipca do 20 sierpnia 2017 r. w Dziekanacie Wydziału Sztuk Pięknych będą przebiegały prace remontowe. W związku z powyższym, na czas remontu prosimy kontaktować się z Dziekanatem wyłącznie pod numerem telefonu: 56 611 38 02. W sprawach pilnych zapraszamy do pokoju nr 112A lub prosimy o kontakt mailowy.


Obrony rozpraw doktorskich

Zapraszamy na publiczne obrony rozpraw doktorskich:

8 września 2017 r. o godz. 11.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych przy ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu,, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Stanisława Kośmińskiego.  zawiadomienie

8 września 2017 r. o godz. 13.30 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Galerii Dworzec Zachodni, Od Nowa UMK przy ul. Gagarina 37a w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Liliany Piskorskiej.  zawiadomienie


Obrona rozprawy doktorskiej

12 lipca 2017 r. o godz. 11.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK przy ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Katarzyny Malejki.  zawiadomienie


Pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu ZAKŁÓCENIA

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie ogłasza pierwszą edycję ogólnopolskiego konkursu ZAKŁÓCENIA / temat tegorocznej edycji – UMWELT. W dosłownym tłumaczeniu /niem./znaczy tyle co środowisko, otoczenie. Słowo to zostało zaadaptowane przez niemieckiego biologa Jakoba von Uexkull, określa zwierzęcy punkt widzenia danego gatunku. Każdy organizm ma swoje uwarunkowania ekologiczne i styl życia. Umwelty różnią się co stanowi o ich indywidualności i wyjątkowości historii. Z semiotycznego punktu widzenia to rodzaj egoistycznego świata. Na skutek badań nad zwierzętami, jasnym stało się, że nie możemy odczuwać tego co odczuwają zwierzęta. W pełni nie możemy pojąć psa nie będąc psem. Jedyne na co nas stać to próba wyjścia poza nasz wąski Umwelt i wejście w jego świat za pomocą siły wyobraźni. Wychodzenie poza granice naszej percepcji może stać się kluczem i odkrywczym narzędziem na polu sztuki, nauki i wielu innych działań. Czy możemy sobie w pełni wyobrazić jak to jest być robakiem niczym Franz Kafka w Przemianach? Porzucić antropocentryzm, uruchomić najsilniejsze pokłady empatii by na polu swej imaginacji wcielić się w nawet najbardziej odpychające stworzenie, skrajnie różną sytuację, obce nam środowisko. Zwierzęta to nie surogat człowieka, małpa to nie uproszczony człowiek, i nni ludzie to nie nasze odpowiedniki. To odrębne światy, niedostępne Umwelty.

Zapraszamy studentów oraz absolwentów (do pięciu lat po ukończeniu studiów) uczelni artystycznych. Przedmiotem konkursu są prace z zakresu sztuk wizualnych /malarstwo, rysunek, grafika, fotografia, komiks, rzeźba, instalacja, obiekt, video, performance lub dokumentacja i opis, projekty intermedialne, multimedialne, teksty /literackie lub krytyczne/ oraz projekty społeczne i edukacyjne /dokumentacja wydarzeń już zrealizowanych lub projekty działań dotyczących tematu wraz ze scenariuszami/.

Kierownik / kurator konkursu: Małgorzata Wielek-Mandrela

Nad poziomem konkursu będzie czuwało jury w składzie: Rafał Borcz (Akademia Sztuk Pięknych, Kraków), Henryk Gostyński (Akademia Sztuk Pięknych, Warszawa), Julia Kurek (Akademia Sztuki, Szczecin), Robert Kuśmirowski (Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin), Łukasz Murzyn (Uniwersytet Pedagogiczny, Kraków), Marta Smolińska (Uniwersytet Artystyczny, Poznań), Jakub Starzyński (Koło Naukowe UP, Kraków), Małgorzata Wielek-M (Uniwersytet Pedagogiczny, Kraków).

Wszelkie informacje o konkursie można znaleźć na zaklocenia.wixsite.com/zaklocenia oraz www.facebook.com/zaklocenia.umvelt/.


Obrona rozprawy doktorskiej

21 września 2017 r. o godz. 11.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK przy ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Pawła Otwinowskiego.  zawiadomienie


Wystawy końcoworoczne na Wydziale Sztuk Pięknych

W Galerii Dworzec Zachodni w Od Nowie trwa wystawa Wizytówka, na której można oglądać wyróżnione prace studentów kierunków artystycznych. Od 21 czerwca natomiast, w budynkach Wydziału Sztuk Pięknych, będą trwały przeglądy pozostałych prac końcoworocznych na kierunkach: Architektura Wnętrz, Grafika, Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki, Malarstwo, Rzeźba, Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna, które będzie można oglądać w dwóch edycjach - czerwcowej (21 czerwca - 29 czerwca 2017 r.) i październikowej (11 września - 3 października 2017 r.).

Szczegółowe informacje można znaleźć na plakacie.




Starsze wydarzenia - archiwum: rok akademicki 2016/2017   2015/2016   2014/2015   2013/2014