Obraz-algorytm

Algorytmy sortowania. Opis i demonstracja


Ważne definicje: Algorytmy sortowania:

Porównanie algorytmów

Instrukcja użytkownika

Informacja o programie

obraz-pytanie

Problem

Problem sortowania można zdefiniować następująco:
  • Danymi wejściowymi jest ciąg n liczb.
  • Wynikiem jest taka ich permutacja (czyli zmiana kolejności), że tworzą one ciąg rosnący (niemalejący).
Zadaniem algorytmu sortowania jest takie przestawienie elementów danego ciągu, aby były one uporządkowane rosnąco (niemalejąco).
obraz-opis

Opis

Sortowanie jest jednym z najczęściej rozwiązywanych problemów informatycznych. Według różnych autorów, komputery spędzają od 25 do 80 procent czasu na porządkowaniu informacji. Porządek wśród elementów ułatwia i przyspiesza wykonywanie innych operacji (np. przeszukiwania).

Sortowanie jest też przykładem problemu, który może być rozwiązany na wiele sposobów, a ich efektywność jest istotnie różna. Za efektywność algorytmów sortujących przyjmuje się liczbę porównań wykonywanych między elementami danych. Zwykle jest ona podawana jako zależność od liczby elementów do uporządkowania.

obraz-idea

Rozwiązania

W tej części programu są opisane wybrane algorytmy sortowania. Każdy z odnośników prowadzi do opisu jednego z algorytmów, oraz demonstracji jego działania. Opisane są następujące algorytmy: Możliwe jest również bezpośrednie porównanie efektywności dwóch wybranych algorytmów, działających jednocześnie, na identycznych danych.

Strona główna Sortowanie bąbelkowe Sortowanie przez wstawianie Sortowanie przez binarne wstawianie Sortowanie przez wybór Sortowanie przez scalanie Sortowanie przez scalanie - rozszerzone Sortowanie szybkie Sortowanie stogowe Sortowanie stogowe rozszerzone Porównanie algorytmów