UMK - strona główna Wydział Sztuk Pięknych - strona główna
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Polski English
INSTYTUT ZABYTKOZNAWSTWA I KONSERWATORSTWA
Istotnym uzupełnieniem oferty Instytutu w zakresie kształcenia przyszłych kadr sprawujących opiekę nad zabytkami oraz do pracy w muzeach są:

studia niestacjonarne na kierunku Ochrona Dóbr Kultury ze specjalnością: konserwatorstwo

podyplomowe: Studia podyplomowe w zakresie ochrony i zarządzania kolekcją muzealną oraz Studia podyplomowe w zakresie problematyki zabytkoznawczej i konserwatorskiej architektury historycznej.

Instytut podejmuje badania naukowe bezpośrednio związane z rozwojem takich dziedzin jak sztuki plastyczne w dyscyplinie konserwacji i restauracji dzieł sztuki oraz w dziedzinie nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o sztuce. Oferując w tych dziedzinach studia doktoranckie. Osiągnięcia ośrodka toruńskiego w zakresie ochrony i konserwacji zabytków przyczyniły się do powstania określenia polska szkoła konserwacji zabytków.

Do podstawowych zadań Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa należą:

  • kształcenie wyspecjalizowanej kadry w zakresie teoretycznej ochrony i opieki nad zabytkami oraz praktycznej konserwacji i restauracji dzieł sztuki,

  • prowadzenie badań w ramach opracowywania nowych technologii i technik konserwatorskich (materiałów i metod konserwacji), profilaktyki konserwatorskiej oraz w zakresie historii architektury i budownictwa, historii i teorii konserwacji zabytków, historii wyposażenia budowli sakralnych i świeckich, historii kolekcji i teorii muzeów,

  • realizacja zadań w zakresie badań i konserwacji dzieł sztuki (inwentaryzacji, dokumentacji, analizy techniki i technologii wykonania zabytków, tworzenie projektów konserwatorskich, praktyczna realizacja różnorodnych projektów konserwatorskich i restauratorskich).

Instytut prowadzi szeroką współpracę międzynarodową ukierunkowaną na badanie i zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego. Szczególnie bliska współpraca łączy Instytut z ośrodkami naukowymi w Niemczech, Czechach, Słowacji, Chorwacji, Macedonii, Litwie, Ukrainie, Włoszech, a także z Japonią i Egiptem.
Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Poprzednia strona