UMK - strona główna Wydział Sztuk Pięknych - strona główna
Polski English
WYDARZENIA I KOMUNIKATY
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA DLA TORUŃSKICH GRAFIKÓW NA 46. EDYCJI POMORSKIEJ GRAFIKI ROKU.

20 października 2017 r., o godz. 17:00, w siedzibie Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Galerii Punkt wręczono nagrody laureatom 46. Pomorskiej Grafiki Roku. Jury konkursu w składzie: prof. Agnieszka Cieślińska-Kawecka (ASP Warszawa), prof. Witold Warzywoda (ASP Łódź) oraz Sławomir Grabowy, laureat poprzednich edycji konkursu, zdecydowało że Nagrodę Główną - Pomorska Grafika Roku za rok 2016 otrzyma Daria Murawska - ubiegłoroczna absolwentka Kierunku Grafika specjalność Grafika Warsztatowa /Pracownia Wklęsłodruku/.

Toruńskim grafikom przyznano również 2 regulaminowe Wyróżnienia Honorowe. Otrzymali je: Oksana Budna ubiegłoroczna absolwentka, /obecnie doktorantka/, Kierunku Grafika specjalność Grafika Warsztatowa /Pracownia Wklęsłodruku/, oraz Marek Zajko, wykładowca z Zakładu Grafiki. Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Dziekana Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu prof. dr hab. Elżbietę Basiul otrzymał Tomasz Barczyk wykładowca z Zakładu Grafiki.

Wszystkim serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów!

Oficjalne wyniki konkursu /protokół Jury:

Nagroda I - Daria Murawska, Brodnica, godło "DARZOF", intaglio
Nagroda II - Dariusz Syrkowski, Gdańsk, godło "X", linoryt
Nagroda III - Barbara Kasperczyk-Gorlak, Gdańsk, godło "obca", technika własna.

Przyznano także 3 wyróżnienia honorowe:

Oksana Budna, Toruń, "OBK90", za zestaw prac
Marek Zajko, Toruń, "Black"
Łukasz Butowski, Gdańsk, "12345".

Specjalne nagrody ufundowane zostały również przez Rektora ASP w Gdańsku dr. hab. Krzysztofa Polkowskiego (otrzymała ją Magdalena Hanysz-Stefańska, godło "MH3", linoryt) i Dziekana Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu prof. dr hab. Elżbietę Basiul (dla Tomasza Barczyka, godło "EXTREME" - za zestaw prac, linoryt).

Gala rozdania nagród była też okazją do zorganizowania wernisażu wystawy pokonkursowej, która poza Galerią „Punkt” będzie prezentowana też w Toruniu i Warszawie. Nagrodzone prace tej i poprzedniej edycji doczekały się też albumu okolicznościowego. Nagrodę - Pomorska Grafika Roku - przyznało Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki już po raz 46. Jest to jedno z najstarszych wyróżnień artystycznych wręczanych w Gdańsku. Od ubiegłego roku udział w konkursie mogą brać artyści nie tylko z województwa pomorskiego, ale też pomorsko-zachodniego i kujawsko-pomorskiego.

foto: Dominik Paszliński, Jerzy Gajewicz, Oksana Budna, Kamila Michałowska, Tomasz Barczyk.