Wydział Nauk Historycznych rozpoczął swoją działalność 1 IX 1993 r., i jest kontynuatorem dorobku pokoleń badaczy z byłego Wydziału Humanistycznego UMK oraz z przedwojennych uniwersytetów w Wilnie i Lwowie. Obecnie Wydział Nauk Historycznych UMK jest największym w Polsce Północnej wydziałem historycznym, w skład którego wchodzi aż pięć jednostek: Instytut Archeologii, Instytut Historii i Archiwistyki, Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii, Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej oraz Katedra Historii Sztuki i Kultury. W roku akademickim 2014/2015 na wszystkich ośmiu kierunkach (archeologia, archiwistyka i zarządzanie dokumentacją, etnologia - antropologia kulturowa, historia, historia sztuki, studia bałtyckie, wojskoznawstwo, zarządzanie informacją i bibliologia), studiach doktoranckich i podyplomowych studiuje prawie 2000 studentów.

O sile i pozycji Wydziału Nauk Historycznych UMK świadczy posiadanie przez tę jednostkę od wielu lat najwyższych kategorii naukowych, certyfikatów Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej. Na Wydziale pracuje obecnie aż 140 pracowników naukowo-dydaktycznych, w tym 25 profesorów z tytułem naukowym i 42 doktorów habilitowanych. Wspomaga ich 64 doktorów i 10 magistrów. Wydział od lat posiada także swoją misję zagraniczną. Najpierw była to Die Polnische Historische Mission am Max-Planck-Institut für Geschichte w Getyndze, a obecnie Polska Misja Historyczna przy Uniwersytecie Juliusza Maksymiliana w Würzburgu (Niemcy).

Każdego roku pracownicy naukowo-dydaktyczni WNH publikują kilkadziesiąt książek i wiele innych prac naukowych oraz prowadzą badania w ośrodkach zagranicznych, przede wszystkim w Niemczech, Austrii, Francji, Norwegii i Rosji. Ponadto niektóre placówki zagraniczne Polskiej Akademii Nauk były lub są prowadzone przez pracowników WNH UMK. Nasza jednostka jest corocznie organizatorem wielu prestiżowych, krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych, a naukowcy z zagranicy są zapraszani do wygłoszenia wykładów gościnnych dla studentów i pracowników WNH. W gronie kadry naukowo-dydaktycznej posiadamy również profesorów z zagranicy i ofertę dydaktyczną w językach obcych.

W chwili obecnej, po wybudowaniu Collegium Humanisticum,  jednostki WNH posiadają doskonałą, najlepszą w Polsce Północnej bazę dydaktyczną. W nowocześnie zaprojektowanym przez warszawską pracownię Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o. budynku kadra naukowa Wydziału, a przede wszystkim studenci znajdują doskonałe warunki do odbywania zajęć, studiowania literatury naukowej i posilenia się w punkcie gastronomicznym. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane, bardzo dobrze wyposażone, z pełnym dostępem do sieci Internet. Równie imponująco należy ocenić nową bibliotekę Collegium Humanisticum, w której znajduje się niezmiernie cenny księgozbiór, bogaty w źródła i literaturę polską i zagraniczną



Projekt serwisu: Przemysław Krysiński, krys@umk.pl. Wydział Nauk Historycznych UMK