CO POZA STUDIAMI?

Toruń jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych i kojarzonych miast w Polsce. Zawdzięcza to swojej długiej historii, strategicznej lokalizacji, zachowanym zabytkom,a przede wszystkim wyrazistym postaciom, które wpływały na powstanie historycznego i współczesnego wizerunku miasta. Najważniejszymi znakami rozpoznawczymi Torunia są:
  • Mikołaj Kopernik - rodowity torunianin, osobowość renesansowa, najsłynniejszy naukowiec w dziejach Polski, twórca astronomicznego przewrotu opartego o teorię heliocentryczną.
  • Gotyk toruński - Toruń posiada po Krakowie największą w Polsce liczbę zachowanych, autentycznych zabytków gotyckich i najlepiej zachowany zespół gotyckiej architektury mieszkalnej w Europie Północnej. Układ przestrzenny toruńskiej starówki, w tym siatka ulic, został zachowany w stanie zbliżonym do pierwotnego, czyli średniowiecznego. Najważniejsze zabytki gotyckie miasta (ratusz i kościoły) reprezentują sobą arcydzieła ludzkiego geniuszu twórczego.
  • Wiślana panorama Torunia - urok i harmonia widoku Torunia od strony Wisły sprawiają, że rzeczna panorama miasta jest jednym z jego symboli i znaków rozpoznawczych. Od 2007 roku wiślana panorama Torunia znajduje się na liście 7 Cudów Polski.
  • Pierniki toruńskie - najsłynniejszy produkt wytwarzany od stuleci w Toruniu i jeden z najsłynniejszych polskich produktów spożywczych.
Toruń to także miasto festiwali, przeglądów filmowych, wydarzeń artystycznych i rozrywkowych. To tu w Klubie Studeckim Od Nowa swoją działalność rozpoczynały takie zespoły jak Republika i Kobranocka. Z naszego miasta pochodzą także członkowie zespołu SOFA czy RazDwaTrzy. Co roku organizowany jest TOFIFEST (Toruński Festiwal Filmowy), festiwal Teatralny KONTAKT, Festiwal Teatrów Ulicznych, Festiwal Światła SKYWAY. Swoją bogatą ofertą może pochwalić się INSTYTUT B61 - jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce, popularyzujące w oryginalny sposób naukę i sztukę.
 


Projekt serwisu: Przemysław Krysiński, krys@umk.pl. Wydział Nauk Historycznych UMK