Oferta interdyscyplinarnego, bezpłatnego, rocznego, weekendowego kursu


Idź do treści

Menu główne:




Charakterystyka kursu


Kurs obejmuje interdyscyplinarne kształcenie w formie zajęć fakultatywnych, które prowadzone będą w cyklu weekendowym, co dwa tygodnie, po dwa moduły zajęć w każdym semestrze. Każdy moduł obejmuje 50 godzin (10 godz. wykładów kursowych, 40 godz. ćwiczeń laboratoryjnych, prowadzonych w 6-osobowych grupach)

Moduł 1:
Aktualne metody badań kwasów nukleinowych i białek. Nowoczesne techniki izolacji/analizy kwasów nukleinowych i białek, wykorzystanie niskocząsteczkowego RNA w biologii molekularnej i medycynie, zastosowanie technik umożliwiających identyfikację, oznaczanie i badanie aktywności transkrypcyjnej genów, oznaczanie GMO w przemyśle, rolnictwie i ochronie środowiska, strategie oczyszczania białek i metody uzyskiwania przeciwciał, sprzęgania ich z markerami oraz wykorzystania w analizie antygenów białkowych

Moduł 2:
Hodowla in vitro komórek/tkanek roślinnych i zwierzęcych. Rośliny transgeniczne i komórki macierzyste. Prowadzenie kultur tkankowych roślinnych i hodowli komórek zwierzęcych, wykorzystanie hodowli tkankowych i komórkowych w badaniach z dziedziny fizjologii, biochemii, biologii molekularnej, farmakologii i toksykologii oraz nowoczesnej biotechnologii. Klonowanie i hodowla na skalę przemysłową roślin ozdobnych (hodowla nowych odmian), przywracanie gatunków chronionych do naturalnych środowisk, pozyskiwanie cennych metabolitów roślinnych do produkcji leków i kosmetyków, tworzenie roślin transgenicznych

Moduł 3:
Rekombinacja in vitro, ekspresja i fałdowanie białek na potrzeby przemysłu i medycyny. Techniki genetyki molekularnej umożliwiające tworzenie organizmów transgenicznych o pożądanych cechach, wykorzystywanych do celów biotechnologicznych (produkcja białek terapeutycznych) i badań nad etiologią procesów chorobowych człowieka. Metody renaturacji oraz oczyszczania rekombinowanych białek potencjalnie użytecznych w przemyśle, rolnictwie, farmacji i medycynie, techniki ekspresji rekombinowanych białek w prokariotycznych systemach ekspresyjnych. Hodowle komórek bakteryjnych, oczyszczania rekombinowanych enzymów i ewaluacji ich aktywności biologicznej

Moduł 4:
Nowoczesne metody bioobrazowania. Techniki obserwacji i analizy obrazów mikroskopowych (mikroskopia świetlna, fluorescencyjna, konfokalna, transmisyjna mikroskopia elektronowa) stosowane w badaniach nad lokalizacją i dystrybucją makromolekuł w żywych i utrwalonych komórkach zwierzęcych, roślinnych i ludzkich. Techniki immunodetekcji, hybrydyzacji in situ i in vivo molekuł na poziomie komórkowym i subkomórkowym. Technika mikroiniekcji - wprowadzanie makromolekuł do komórek. Metody nanotechnologii (kropki kwantowe) w funkcjonalnym obrazowaniu procesów komórkowych i ich zastosowanie w diagnostyce, medycynie, farmacji i biotechnologii. W każdej edycji kursu zaplanowano przeprowadzenie konwersatoriów i wykładów monograficznych w ilości 55 godz. (Mikrobiologia z wirusologią, Dwuhybrydowy system ekspresji u drożdży, Ochrona patentowa, Bioinformatyka, Bioetyka, Kinazy białkowe, Diagnostyka medyczna, Immunologia, Organizmy modyfikowane genetycznie (GMO), Krystalografia białek, Regulatorowe niskocząsteczkowe RNA)



Kurs jest nieodpłatny. Każdy uczestnik kursu zostanie wyposażony w bezpłatne materiały dydaktyczne (podręczniki i instrukcje do ćwiczeń)



Plan zajęć

Zajęcia będą odbywać się w systemie weekendowym (sobota, niedziela) co 2 tygodnie. W semestrze zimowym i letnim przewiduje się po 8 zjazdów.

Szczegółowy plan zajęć na rok akademicki 2009/2010.

Szczegółowy plan zajęć na rok akademicki 2010/2011.

Szczegółowy plan zajęć na rok akademicki 2010/2011 - semestr letni.



Warunki zaliczenia i uzyskania świadectwa potwierdzającego ukończenie kursu.
Obowiązkiem każdego uczestnika jest udział w zaplanowanych zajęciach dydaktycznych z zachowaniem co najmniej 85% frekwencji oraz rozwiązanie określonego problemu badawczego i przedstawienie proponowanych rozwiązań w formie manuskryptu, który zostanie oceniony przez prowadzących zajęcia. Tematy problemów badawczych zostaną podane na początku kursu. Po uzyskaniu pozytywnej oceny uczestnicy kursu otrzymają świadectwa potwierdzające ukończenie kursu.




Powrót do treści | Wróć do menu głównego