Pan Cogito o Bogu

Wtorek, 30 stycznia 2018 10:27

Konferencja "Pan Cogito o Bogu" organizowana z racji obchodzonego „Roku Herberta", stawia sobie za cel przybliżenie wszelkich motywów religijnych zarówno w życiu poety, jak i w jego poezji, dramatach, esejach, listach oraz w rysunkach i szkicach. Zapraszamy do zgłaszania propozycji referatów (czas wystąpienia: 20 min.) podejmujących zagadnienia nie tylko kwestii jego rozumienia Boga, religijności człowieka, ale także tajemnicy stworzenia, związków moralności i religii, chrześcijańskiego dziedzictwa.

Przedstawiamy tylko niektóre obszary badawcze związane z twórczością i życiem Zbigniewa Herberta:
– refleksje religijne między biegunami „cogito" i „credo"
– nieufność wobec abstrakcyjnego myślenia (w tym związki z filozofią i z profesorem Henrykiem Elzenbergiem)
– wrażliwość na sensualną urodę świata
– pytania o sens / bezsens cierpienia
– pielgrzymki do miejsc kultu religijnego
– doświadczenie sacrum
– liturgia w poezji
– formy modlitewne (nawiązanie do psalmów, litanii, brewiarzy)
– poszukiwanie religijności w malarstwie (szczególnie wśród włoskich mistrzów)
– wątki niechrześcijańskie
– religia w życiu poety (tu. m.in. wątki religijne w korespondencji).

Pobierz:
- Pan Cogitu o Bogu (docx)

Jesteśmy aktywni!

Fundacja PRO FUTURO THEOLOGIAE

JĘZYKI OBCE

Pracownia Dokumentacji i Badań Alternatywnych Ruchów Religijnych i Parareligijnych

Centrum Powiadamiania

Wydział Teologiczny
ul. Gagarina 37
87-100 TORUŃ

• Tel: +48 (56) 611-49-90
  • Tel: +48 (56) 611-49-94