O MNIE
BADANIA
PUBLIKACJE
DYDAKTYKA
KONTAKT

Najważniejszym obszarem badawczym, który eksploruję, jest kształtowanie zasobu archiwalnego, a więc selekcja materiałów archiwalnych i nadzór nad narastającym zasobem archiwalnym. Ważne dla mnie jest zarówno poznanie zmieniających się na przestrzeni dziejów mechanizmów formowania zasobów archiwów, jak i poszukiwanie uogólnień często odwołujących się do tych wiekowych doświadczeń.

Obecnie mniej uwagi poświęcam badaniom polskiej kancelarii po 1945 r., choć ta problematyka była przeze mnie podejmowana już od czasu studiów magisterskich. Tego zakresu dotyczyła moja prac magisterska i rozprawa doktorska. Jeśli dziś podejmuję prace badawcze w tym zakresie, to tylko poszukując mechanizmów usprawnienia pracy polskich powojennych biur.

Uważam, że polska archiwistyka potrzebuje bibliografii. Już w latach 90. XX w. byłem członkiem zespołu pracującego nad bibliografią archiwistyki za lata 1971-2000. Ponad 6 lat (2003-2009) regularnie przygotowywałem przeglądy piśmiennictwa archiwistycznego dla kwartalnika "Archiwista Polski". Do niedawna, wraz z innymi członkami redakcji rocznika "Archiwa - Kancelarie - Zbiory", przygotowywałem materiały do bibliografii archiwistyki polskiej, publikowane na łamach tego periodyku.

Ostatnio zespół pracujący nad bibliografią retrospektywną polskiej archiwstyki został w części reaktywowany przez prof. Halinę Robótkę i przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych wznowił prace. Mam nadzieję, że niebawem bibliografia archiwistyki polskiej do końca XX w. ukaże się w wersji tradycyjnej i elektornicznej. Mam nadzieję nieco się do tego przyczynić.

ARCHEION

ARCHIWISTA POLSKI

ARCHIWA-KANCELARIE-ZBIORY

BIBLIOTEKA ZARZĄDCY DOKUMENTACJI

BUMK

KPBC

rUM@K


Copyright by Robert Degen