Projekt przygotowany przez zespół naukowców z Katedry Prawa Konstytucyjnego został zakwalifikowany do dofinansowania przez Radę Ambasadorów Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w ramach tzw. grantów standardowych.
Projekt pt. „Security in V4 constitutions and political practices” został opracowany przez: dr hab. Agnieszkę Bień-Kacałę, prof. UMK; prof. Zbigniewa Witkowskiego oraz dr. Macieja Serowańca.
Głównym celem projektu jest stworzenie jednolitego i kompleksowego podejścia w zakresie rozwiązywania kryzysów w obszarze V4 oraz ustalenie kierunków reform regulacji prawnych w sferze bezpieczeństwa. Analiza regulacji konstytucyjnych państw Grupy Wyszehradzkiej odnoszących się do różnych kategorii bezpieczeństwa pozwoli na ocenę zdolności państw V4 do reakcji w obliczy narastających konfliktów w Europie Środkowo-Wschodniej.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest koordynatorem przedsięwzięcia, natomiast jego kierownikiem naukowym jest dr hab. A. Bień-Kacała, prof. UMK. Partnerami projektu są Uniwersytet Karola w Pradze, Uniwersytet Palackého w Ołomuńcu, Uniwersytet Komenského w Bratysławie, Pécsi Tudományegyetem oraz Pázmány Péter Katolikus Egyetem w Budapeszcie. W ramach realizacji projektu planowane jest wydanie monografii „Bezpieczeństwo w konstytucjach i praktyce ustrojowej państw Grupy Wyszehradzkiej” z udziałem przedstawicieli czołowych polskich ośrodków naukowych oraz uczonych z Czech, Słowacji i Węgier. Pod koniec kwietnia przyszłego roku wnioskodawcy planują zorganizować także dwudniową konferencję międzynarodową z udziałem wszystkich wykonawców grantu, podczas której zaprezentowane zostaną rezultaty przeprowadzonych badań.
Realizacja grantu stanowić będzie kontynuację dotychczasowej owocnej współpracy pomiędzy Katedrą Prawa Konstytucyjnego UMK a czeskimi ośrodkami naukowymi, która ponad 30 lat temu została zainicjowana przez obecnego Kierownika Katedry – prof. Zbigniewa Witkowskiego. W tym czasie obie strony podjęły szereg wspólnych inicjatyw o charakterze naukowym: m.in. cykliczne „Prawnicze seminaria polsko-czeskie” organizowane na przemian w Polsce i Czechach. Projekt badawczy będzie także podstawą do podjęcia szerszej współpracy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z partnerami reprezentującymi słowackie i węgierskie ośrodki naukowe.
Ostateczna lista projektów objętych dofinansowaniem została ogłoszona w dniu 12 czerwca. Łącznie o dofinansowanie ubiegały się 104 projekty (w tym 25 z Polski).
Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (International Visegrad Fund – IVF) powstał na mocy podpisanego w 2000 r. przez premierów rządów państw V4 Statutu i jest jedyną zinstytucjonalizowaną formą współpracy wyszehradzkiej. Ma status organizacji międzynarodowej, której Sekretariat znajduje się w Bratysławie. Pracami Funduszu kierują mianowani na 3-letnią kadencję Dyrektor Wykonawczy i jego zastępca. Natomiast nadzór nad działaniami IVF należy do kompetencji państw członkowskich, które pełnią roczną rotacyjną prezydencję, niezależnie od przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Statutowymi organami Funduszu są: Rada Ambasadorów (składająca się z ambasadorów państw wyszehradzkich akredytowanych w kraju pełniącym przewodnictwo w IVF), a także Konferencja Ministrów Spraw Zagranicznych V4. Istnieje również specjalne stanowisko ds. Public Relations. Do głównych zadań Funduszu należą: budowa wspólnej tożsamości narodów wyszehradzkich, intensyfikacja kontaktów pomiędzy społeczeństwami, a także wspieranie współpracy kulturalnej, naukowej, edukacyjnej, artystycznej i turystycznej oraz wymiany młodzieży. IVF prowadzi programy grantowe (tzw. granty małe, standardowe i strategiczne), programy stypendialne, programy adresowane do środowiska artystycznego oraz program grantów uniwersyteckich. W 2012 r. powstał specjalny program z myślą o współpracy z państwami Partnerstwa Wschodniego tzw. V4EaP (Visegrad for Eastern Partnership).