V Prawnicze Kolokwium Polsko-Włoskie w Wenecji

Data wpisu: 2 września 2014

W dniach 19-22 czerwca 2014 r. odbyło się w Wenecji V Prawnicze Kolokwium Polsko-Włoskie organizatorami którego były uniwersytety LUISS Guido Carli z Rzymu, UMK w Toruniu ,Uniwersytet Ca’ Foscari  i Studium Generale Marcianum w Wenecji. Ideą wiodącą kolokwiów odbywających się od 12 lat na przemian w Rzymie i w Toruniu są istotne przekształcenia ustrojowe dokonujące się aktualnie w obu krajach. Tym razem kolokwium weneckie poświęcone było reformom parlamentów obu krajów w okresie po Traktacie z Lizbony, polizbońskiej polityce  publicznej i przekształceniom formy rządów w Polsce i we Włoszech. W kolokwium ze strony polskiej reprezentowanych było pięć uniwersytetów (UMK, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Gdański, UAM i KUL w Lublinie), a ze strony włoskiej dziewięć (LUISS Roma, Uniwersytet w Fogii, Uniwersytecki Instytut Europejski we Florencji, Uniwersytet we Florencji, Uniwersytet Molise, Uniwersytet Ca’ Foscari w Wenecji, Uniwersytet w Perugii, Uniwersytet w Sienie, Uniwersytet „Tor Vergata” Roma). Przedstawiono 19 referatów w tym 9 polskich i 10 komunikatów naukowych. Przewodniczącym delegacji polskiej był prof. dr hab. Zbigniew Witkowski a włoskiej prof. dr Gian C. De Martin, pomysłodawcy i realizatorzy idei kolokwium. Spotkanie odbywało się w ślicznej scenerii weneckiej w odrestaurowanym pałacu Studium Generale Marcianum w sąsiedztwie słynnej Bazyliki Santa Maria della Salute nad Canale Grande, vis a vis Pałacu Dożów.
W delegacji polskiej wzięła udział b. premier RP i b. ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej prof. Hanna Suchocka z UAM w Poznaniu , od początku uczestnicząca w realizacji idei tego kolokwium. Spotkanie stało się dobrą okazją do wymiany wiedzy, informacji i doświadczeń doktryny  Polski i Włoch w sprawach realizacji idei europejskiej na polu działania najważniejszych instytucji ustrojowych obu krajów. Idea kolokwium stała się do tego stopnia atrakcyjna dla jego uczestników, że uczelnie biorące w nim udział niemalże ustawiły się w kolejce zgłaszając gotowość goszczenia kolokwium w przyszłości. I tak gospodarzem VI Kolokwium w 2016 r. będzie Uniwersytet Gdański, a VII Kolokwium w 2018 r. – Uniwersytet we Florencji.

MS.