Studi polacco – italiani di Toruń / Toruńskie studia polsko-włoskie

Data wpisu: 1 stycznia 2012

Zasady recenzowania tekstów zgłoszonych do publikacji

w Studi polacco-italiani di Toruń

 

1. Teksty zgłoszone do publikacji oceniane są przez dwóch niezależnych recenzentów, niezatrudnionych w Wydawnictwie i niebędących członkami Redakcji Studi polacco-italiani di Toruń / Toruńskich studiów polsko-włoskich.

 

2. Recenzje sporządzane są w trybie anonimowym, tzn. autorzy i recenzenci nie znają nawzajem swoich tożsamości (tzw. „double-blinde review proces”).

 

3. Recenzent składa deklarację o niewystępowaniu konfliktu interesów z autorami tekstów zgłoszonych do publikacji (otrzymuje listę autorów, nie wie jednak, czyj tekst będzie recenzował). Za konflikt interesów uważa się zachodzące między recenzentem a autorem:

a.   bezpośrednie relacje osobiste (pokrewieństwo, związki prawne, konflikt),
b.   relacje podległości zawodowej,
c.   bezpośrednia współpraca naukowa w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających przygotowanie recenzji.

 

4. Recenzja ma formę pisemną i zawiera jednoznaczny wniosek co do dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia.

 

5. Zasady kwalifikowania lub odrzucania publikacji i formularz recenzencki publikowane są w Studi polacco-italiani di Toruń / Toruńskich studiach polsko-włoskich (na stronie internetowej czasopisma).

 

6. Recenzje negatywne są udostępniane do wiadomości autorom recenzowanego opracowania po usunięciu danych identyfikujących recenzenta.

 

7. Co najmniej raz do roku w czasopiśmie lub na stronie internetowej czasopisma podawana jest do publicznej wiadomości lista recenzentów.

Formularz recenzji stosowany w Studi polacco – italiani di Toruń / Toruńskie studia polsko-włoskie – wzór do pobrania pl / it