Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 
Wydarzenia
VI Wiosenne Spotkania Archiwalne

VI Wiosenne Spotkania Archiwalne; Toruń, 21-22 kwietnia 2016 r.

W dniach 21-22 kwietnia 2016 r. odbyły się VI Wiosenne Spotkania Archiwalne - cykliczna konferencja organizowana przez pracowników Zakładu Zarządzania Dokumentacją i Informacji Archiwalnej Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. Tematem tegorocznej edycji było Zarządzanie dokumentacją w badaniach naukowych, dydaktyce i praktyce, a obrady wyjątkowo odbywały się w sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

 

Więcej…
 
Konferencja poświęcona prof. Ludwikowi Kolankowskiemu

Konferencja 'LUDWIK KOLANKOWSKI. HISTORYK MONARCHII JAGIELLOŃSKIEJ, ORGANIZATOR ŻYCIA NAUKOWEGO, POLITYK'; Toruń, 21 kwietnia 2016 r.Instytut Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu wraz z toruńskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego wspólnie zorganizowali w dniu 21 kwietnia 2016 roku konferencję naukową poświęconą Profesorowi Ludwikowi Kolankowskiemu: Ludwik Kolankowski. Historyk monarchii jagiellońskiej, organizator życia naukowego, polityk.

W sesji wzięli udział badacze z Krakowa, Łodzi, Warszawy i z naszego Instytutu. Organizatorzy nie stawiali sobie za cel całościowego ukazania życia i dorobku Profesora - chcieli pochylić się jedynie nad kilkoma wybranymi aspektami.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonali: prof. Wiesław Sieradzan, Prodziekan Wydziału Nauk Historycznych UMK, prof. Krzysztof Mikulski, Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego i prof. Waldemar Rozynkowski, Dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. W trakcie dwuczęściowych obrad przedstawiono siedem referatów:

 

Więcej…
 
Zeev Mosevitzky o swojej służbie w marynarce wojennej i nie tylko
Wizyta Zeev'a Mosevitzky'ego (z lewej) w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK; Toruń, 13 kwietnia 2016 r.
Wystąpienie Zeev'a Mosevitzky'ego 'Moje doświadczenie ze służby w marynarce wojennej'; Toruń, 13 kwietnia 2016 r.

Staraniem prof. Jarosława Kłaczkowa z Zakładu Historii XX wieku Instytutu Historii i Archiwistyki UMK i studentów z Wojskoznawczego Koła Naukowego, w dniu 13 kwietnia 2016 roku w naszym Instytucie doszło do spotkania z Zeev'em Mosevitzky'm, który wygłosił odczyt Moje doświadczenie ze służby w marynarce wojennej.

Zeev Mosevitzky urodził się w Polsce, do której opuszczenia został zmuszony w roku 1962 i wraz ze swoją matką trafił przez Austrię i Włochy do Izraela. Tam, jak każdy obywatel tego państwa, przeszedł trzyletnią służbę wojskową (36 miesięcy, natomiast kobiety służą 20 miesięcy) i zdobył specjalność nurka. Po przejściu do rezerwy pływał na statkach handlowych, by po ślubie na stałe zejść na ląd i zająć się m.in. produkcją t-shirtów. W dość nietypowy sposób został tajnym agentem policji rozpracowującym handel narkotykami, a następnie pracował w policji już jawnie (prewencja czy siły policyjne w strefie nadgranicznej). Na emeryturze został z kolei przewodnikiem turystycznym...

Oprócz tego nasz Gość na spotkaniu opowiedział sporo ciekawostek na temat izraelskiej armii: o francuskich okrętach, które podobno nigdy nie pływały pod banderą Izraela, o formacjach złożonych z ortodoksyjnych Żydów, o służbie czynnej i rezerwie, o początkach wojny Jom Kippur... Niesamowity talent gawędziarski Zeev'a Mosevitzky'ego sprawił, że dwugodzinne spotkanie z Nim minęło błyskawicznie.

 
Dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych w IHiA UMK

Gen. bryg. Wojciech Grabowski (po lewej) w IHiA UMK; Toruń, 7 kwietnia 2016 r.W czwartek 7 kwietnia 2016 r. gościliśmy w naszym Instytucie generała brygady Wojciecha Grabowskiego, szefa Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy. Generał spotkał się z prof. Waldemarem Rozynkowskim i dr. hab. Maciejem Krotofilem, z którymi rozmawiał o możliwościach nawiązania współpracy między Centrum a Instytutem Historii i Archiwistyki UMK. Omówiono m.in. propozycję cyklu wykładów otwartych dla naszych studentów, które byłyby poświęcone historii NATO.

Jak podaje wikipedia, Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy to ośrodek szkoleniowy NATO podległy Dowództwu ds. Transformacji w Norfolk, utworzony w 2004 roku (...); ma za zadanie szkolenie oficerów z krajów wchodzących w skład NATO oraz współdziałających w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju, a także upowszechnianie najnowszych technologii i rozwiązań w zakresie działań na szczeblu taktycznym. Centrum organizuje wykłady, seminaria, konferencje i ćwiczenia dla oficerów.

 
Profesor Valdas Rakutis poprowadzi zajęcia na wojskoznawstwie

Od prawej: prof. Valdas Rakutis, prof. Waldemar Rozynkowski, dr hab. Maciej Krotofil; Toruń, 18 marca 2016 r.Po raz pierwszy od dłuższego czasu zajęcia w naszym Instytucie będzie prowadził tzw. profesor wizytujący. W semestrze letnim 2015/2016 zajęcia z przedmiotu Sztuka wojenna XIX wieku dla studentów stacjonarnego kierunku wojskoznawstwo poprowadzi prof. Valdas Rakutis z Kowna (na zdjęciu z prawej).

Profesor Valdas Rakutis zajmuje się historią wojskowości i krajów Europy Wschodniej; wykładał na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie, współpracuje z Litewską Akademią Wojskową im. gen. Jonasa Žemaitisa, jest doradcą Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Litwy.

 
Umowa z CSAiU, o legionach rzymskich w Trewirze i siłach zbrojnych RP

Przekazanie umowy o współpracy między WNH UMK a CSAiU; Toruń, 17 marca 2016 r.Czwartek 17 marca 2016 roku był w naszym Instytucie bogaty w wydarzenia: konferencja, gościnny wykład, umowa o współpracy, oficjalne otwarcie wystawy...

W trakcie inauguracji konferencji Siły zbrojne RP odbyło się uroczyste przekazanie umowy o współpracy między Wydziałem Nauk Historycznych UMK (reprezentowanym przez Dziekana prof. Jacka Gzellę) a Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu (reprezentowanym przez Zastępcę Komendanta ppłk. Remigiusza Zielińskiego). Odbyło się to w obecności Dyrektora IHiA UMK prof. Waldemara Rozynkowskiego i Szefa Sekcji Wychowania CSAiU mjr. Ireneusza Bandury.

Dzięki tej umowie studenci Wydziału Nauk Historycznych UMK - w szczególności kierunku wojskoznawstwo - będą mogli korzystać w trakcie zajęć z infrastruktury Centrum, jak również z zasobów jego biblioteki. Wydział i Centrum będą starały się organizować wspólne przedsięwzięcia, np. konferencje naukowe czy wystawy.

Więcej…
 
Goście z LO im. Ks. Janusza St. Pasierba w Pelplinie

Wizyta przedstawicieli Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Janusza St. Pasierba z Pelplina w IHiA UMK; Toruń, 15 marca 2016 r.We wtorek 15 marca 2016 roku Dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki UMK gościł przedstawicieli Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Janusza St. Pasierba z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie - p. Marię Jakubek, p. Krzysztofa Ruczyńskiego, p. Bogdana Wiśniewskiego i p. Annę Zielińską.

W trakcie spotkania rozmawiano o nawiązaniu współpracy między Liceum a naszym Instytutem, w tym o ewentualnym zawarciu umowy patronackiej.

Strona Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Janusza St. Pasierba w Pelplinie.

 
O współpracy КВІ КУ ім. Б. Грінченка z IHiA UMK i o 'Spotkaniach polsko-ukraińskich'

O współpracy КВІ КУ ім. Б. Грінченка z IHiA UMK i o 'Spotkaniach polsko-ukraińskich'; Toruń, 10 marca 2016 r.W czwartek 10 marca 2016 roku w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK miało miejsce podpisanie listu intencyjnego o zamiarze podjęcia współpracy w dziedzinach oświaty i nauki między naszym Instytutem a Katedrą Historii Powszechnej Kijowskiego Uniwersytetu im. B. Hrinczenki. List podpisali zwierzchnicy obu jednostek: prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski i prof. dr hab. Ihor Sribniak.

W wydarzeniu tym wzięli również udział dr Wasyl Jabłonski i dr Ołeksandra Kołomijec z Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych przy Prezydencie Ukrainy oraz zastępca dyrektora IHiA UMK dr hab. Maciej Krotofil.

Więcej…
 
Obchody 695. rocznicy procesu polsko-krzyżackiego o zwrot Pomorza Gdańskiego w Inowrocławiu

Obchody 695 rocznicy procesu polsko-krzyżackiego o zwrot Pomorza Gdańskiego w Inowrocławiu; Inowrocław, 11 lutego 2016 r.W czwartek 11 lutego 2016 roku w Inowrocławiu odbyły się obchody 695. rocznicy procesu polsko-krzyżackiego o zwrot Pomorza Gdańskiego. W uroczystościach wzięli udział m. in. przedstawiciele Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. Jednym z punktów tego wydarzenia była konferencja popularno-naukowa mająca przybliżyć tło historyczne procesu.

Więcej…
 
Polityka zagraniczna II RP - akademicka debata panelowa

Akademicka debata panelowa 'Spory o polską politykę zagraniczną w okresie II Rzeczypospolitej'; Toruń, 26 stycznia 2016 r.We wtorek 26 stycznia 2016 r. odbyła się akademicka debata panelowa Spory o polską politykę zagraniczną w okresie II Rzeczypospolitej, w której uczestniczyło trzech zaproszonych panelistów: prof. Marek Kornat (UKSW/PAN), prof. Mariusz Wołos (UP im. KEN/PAN) i dr Patryk Tomaszewski (UMK).

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 6 z 13

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla templates vps hosting Valid XHTML and CSS. Projekt serwisu: Przemysław Krysiński. Administracja: IHiA UMK.