English | 日本語AKTUALNOŚCI
22 maja 2018 r. w Żorach odsłonięto pomnik Bronisława Piłsudskiego, działacza, etnografa i wybitnego badacza kultury Ajnów. Relacja z uroczystości poniżej w materiale Aktualności TVP3 Katowice.
ZAPROSZENIE

26 maja 2018 r. (sobota) o godz. 18.00 w Akademickim Klubie "Od Nowa" odbędzie się spektakl zatytułowany Historia Tarō Urashimy. Przedstawienie w wykonaniu studentów II roku japonistyki, a wyreżyserowane przez panią Chie Fukai z Zakładu Japonistyki, zostanie wystawione w języku japońskim z podpisami po polsku.
Wstęp wolny. Zapraszamy!

  


24 maja 2018 r. w Collegium Maius gościła dr Renata Iwicka z Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ, która w ramach "Spotkań z Azją" przedstawiła prezentację zatytułowaną Jak się nie dać zjeść w pięknym mieście Heian? Poradnik antydemoniczny. Szczegóły na stronie wydarzenia i na plakcie.

  


W dniach 29.11-01.12.2018 r. w Collegium Humanisticum odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Japanologist's Playground @Copernicus2018, która uświetni 10-lecie japonistyki na naszym Uniwersytecie. Szczegóły na stronie internetowej wydarzenia.
30 marca 2018 r. w godz. 15.00-18.00 w Collegium Humanisticum, w sali AB.1.14, odbyła się Śródroczna Prezentacja Prac Magisterskich dla studentów drugiego roku japonistyki, rocznik 2018. Prelegenci przedstawili po japońsku główne założenia swojej dysertacji i odpowiadali na pytania publiczności. Zobacz szczegóły PROGRAMU oraz ABSTRAKTY WYSTĄPIEŃ .
Plan zajęć w semestrze letnim 2017/18Dyżury kadry Zakładu Japonistyki w semestrze letnim 2017/18Zapraszamy do lektury najnowszych numerów Analecta Nipponica 6/2016, a także Silva Iaponicarum Fasc. 50/51 (Winter 2016/Spring 2017)!


12 czerwca 2017 r. na Wydziale Filologicznym w Katedrze Kulturoznawstwa gościł prof. Krzysztof Loska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, znawca kina japońskiego. Profesor wygłosił interesujący wykład pt. Japońskie kino posttraumatyczne. Szczegóły wydarzenia na plakacie.

  


Dr Małgorzata Sobczyk z naszego Zakładu gościła 1 czerwca 2017 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku, gdzie wygłosiła wykład pt. Rok obrzędowy na japońskiej wsi.


Wzorem ubiegłego roku Zakład Japonistyki pragnie serdecznie zaprosić na spektakl w języku japońskim pt. Amaterasu no nisshoku (Zaćmienie Amaterasu), który w reżyserii pani mgr Chie Fukai zostanie wystawiony 4 czerwca 2017 r. o godz. 17.30 w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" przez studentów drugiego roku japonistyki. Wstęp na przedstawienie jest wolny.

  


23-24 marca 2017 r. w Collegium Maius UMK odbyła się konferencja Orient w Literaturze - Literatura w Oriencie: Granice i pogranicza. Była to czwarta edycja międzynarodowej konferencji poświęconej literaturom orientalnym i recepcji Orientu w literaturze, którą współorganizował Zakład Japonistyki.


7 marca 2017 r. (wtorek) w godz. 9.30-11.30 w Zakładzie Japonistyki, w Collegium Humanisticum, gościł Jego Ekscelencja Ambasador Japonii w Polsce, Matsutomi Shigeo. Pan Ambasador wygłosił w Auli (sala AB.1.22) wykład w języku angielskim pt. Direction of Japan's diplomacy oraz spotkał się z kadrą Zakładu. W samo południe Pan Ambasador spotkał się również z Rektorem UMK, Prof. Andrzejem Tretynem.

 3 marca 2017 r. w godz. 9.30-13.30 w Collegium Humanisticum, w sali AB.1.14, odbyła się Śródroczna Prezentacja Prac Magisterskich dla studentów drugiego roku japonistyki, rocznik 2017. Prelegenci przedstawili po japońsku główne założenia swojej dysertacji i odpowiadali na pytania publiczności. Zobacz szczegóły PROGRAMU oraz ABSTRAKTY WYSTĄPIEŃ .
Plan zajęć w semestrze letnim 2016/17 (wersja z dn. 21.02.2016)
29 listopada 2016 na łamach "Asahi Shinbun" ukazał się artykuł poświęcony warsztatom kaligrafii dla studentów japonistyki UMK, który zorganizowało w październiku br. tokijskie AIACC. Można go przeczytać tutaj.18 i 20 października 2016 r. w Collegium Humanisticum UMK odbędą się V Warsztaty Kaligrafii dla studentów japonistyki organizowane przez AIACC (Association for International Advancement of Calligraphy Culture) z Tokio. Tegoroczna edycja jest poświęcona tematowi Sukina kotoba, kakugen (Ulubione słowa i aforyzmy).


10 czerwca 2016 r. o godz. 19.30 w Akademickim Klubie "Od Nowa" odbył się spektakl zatytułowany Księżniczka Kaguya. Przedstawienie w wykonaniu studentów II roku japonistyki, a wyreżyserowane przez panią Chie Fukai z Zakładu Japonistyki, zostało wystawione w języku japońskim z podpisami po polsku. Gratulujemy wspaniałego widowiska!

  


9-10 czerwca 2016 r.
w Collegium Humanisticum UMK odbyło się Sympozjum upamiętniające 130 rocznicę urodzin mistrza pióra Tanizakiego Jun'ichirō. Konferencja została zorganizowana przez Zakład Japonistyki we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Badań Japonistycznych. PROGRAM

   


Japonistyczne Koło Naukowe "Hoshi", działające przy Zakładzie Japonistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zorganizowało dla studentów i pracowników blok wykładów pt. W cieniu kwitnących wiśni, które odbywały się się w Collegium Humanisticum UMK kolejno w dniach 11, 18 i 25 maja 2016 r. Szczegóły na plakacie i stronie koła.


19 maja 2016 r. Zakład Japonistyki gościł prorektora Uniwersytetu Kōbe, Prof. Inoue Noriyukiego, który spotkał się z władzami naszej Uczelni, Wydziału oraz pracownikami i studentami Zakładu. Prof. Inoue, z wykształcenia jurysta, przedstawił również prezentację na temat narracji bajkowych w reklamach z perspektywy japońskiego prawa.

 
Wcześniejsze informacje, minione wydarzenia naukowe i kulturalne
               Zobacz szczegóły >>>

 

SŁOWO NA POWITANIE


Fot. A. Romański

Witamy na stronie najmłodszej w Polsce japonistyki uniwersyteckiej, która choć działa na Wydziale Filologicznym, w pewnym sensie wypączkowała z toruńskiej fizyki. Kadra nauczycieli nie jest jeszcze tak liczna jak na pozostałych japonistykach, ale wciąż się rozwija, a wśród nauczycieli są zarówno osoby z bardzo dużym doświadczeniem w nauczaniu akademickim, jak i młodzi, pełni zapału japoniści.

Prof. dr hab.
Krzysztof Stefański
kierownik Zakładu Japonistyki

STUDENCI

Kwartalnik studentów japonistyki
NAZE NIHONGAKKA nr 1

  Statystyki          Ostatnia aktualizacja: