English | 日本語AKTUALNOŚCI

Urlopy pracowników Zakładu Japonistyki w roku akademickim 2017


W najblizszy poniedziałek 12 czerwca 2017 r. na Wydziale Filologicznym w Katedrze Kulturoznawstwa będzie gościł prof. Krzysztof Loska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, znawca kina japońskiego. Serdecznie zapraszamy na jego wykład zatytułowany Japońskie kino posttraumatyczne. Szczegóły wydarzenia na plakacie.

           


Serdecznie zapraszamy na spotkanie z dr Małgorzatą Sobczyk z naszego Zakładu, która 1 czerwca 2017 r. o godz. 18.00 wygłosi w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku wykład pt. Rok obrzędowy na japońskiej wsi. Więcej szczegółów na stronie wydarzenia tutaj.


Wzorem ubiegłego roku Zakład Japonistyki pragnie serdecznie zaprosić na spektakl w języku japońskim pt. Amaterasu no nisshoku (Zaćmienie Amaterasu), który w reżyserii pani mgr Chie Fukai zostanie wystawiony 4 czerwca 2017 r. o godz. 17.30 w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" przez studentów drugiego roku japonistyki. Wstęp na przedstawienie jest wolny.

           


23-24 marca 2017 r. w Collegium Maius UMK odbyła się konferencja Orient w Literaturze - Literatura w Oriencie: Granice i pogranicza. Była to czwarta edycja międzynarodowej konferencji poświęconej literaturom orientalnym i recepcji Orientu w literaturze, którą współorganizował Zakład Japonistyki.


7 marca 2017 r. (wtorek) w godz. 9.30-11.30 w Zakładzie Japonistyki, w Collegium Humanisticum, gościł Jego Ekscelencja Ambasador Japonii w Polsce, Matsutomi Shigeo. Pan Ambasador wygłosił w Auli (sala AB.1.22) wykład w języku angielskim pt. Direction of Japan's diplomacy oraz spotkał się z kadrą Zakładu. W samo południe Pan Ambasador spotkał się również z Rektorem UMK, Prof. Andrzejem Tretynem.

 3 marca 2017 r. w godz. 9.30-13.30 w Collegium Humanisticum, w sali AB.1.14, odbyła się Śródrocza Prezentacja Prac Magisterskich dla studentów drugiego roku japonistyki, rocznik 2017. Prelegenci przedstawili po japońsku główne założenia swojej dysertacji i odpowiadali na pytania publiczności. Zobacz szczegóły PROGRAMU oraz ABSTRAKTY WYSTĄPIEŃ .
Plan zajęć w semestrze letnim 2016/17 (wersja z dn. 21.02.2016)
29 listopada 2016 na łamach "Asahi Shinbun" ukazał się artykuł poświęcony warsztatom kaligrafii dla studentów japonistyki UMK, który zorganizowało w październiku br. tokijskie AIACC. Można go przeczytać tutaj.18 i 20 października 2016 r. w Collegium Humanisticum UMK odbędą się V Warsztaty Kaligrafii dla studentów japonistyki organizowane przez AIACC (Association for International Advancement of Calligraphy Culture) z Tokio. Tegoroczna edycja jest poświęcona tematowi Sukina kotoba, kakugen (Ulubione słowa i aforyzmy).


10 czerwca 2016 r. o godz. 19.30 w Akademickim Klubie "Od Nowa" odbył się spektakl zatytułowany Księżniczka Kaguya. Przedstawienie w wykonaniu studentów II roku japonistyki, a wyreżyserowane przez panią Chie Fukai z Zakładu Japonistyki, zostało wystawione w języku japońskim z podpisami po polsku. Gratulujemy wspaniałego widowiska!

         


9-10 czerwca 2016 r.
w Collegium Humanisticum UMK odbyło się Sympozjum upamiętniające 130 rocznicę urodzin mistrza pióra Tanizakiego Jun'ichirō.
Konferencja została zorganizowana przez Zakład Japonistyki we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Badań Japonistycznych. PROGRAM


         

Japonistyczne Koło Naukowe "Hoshi", działające przy Zakładzie Japonistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zorganizowało dla studentów i pracowników blok wykładów pt. W cieniu kwitnących wiśni, które odbywały się się w Collegium Humanisticum UMK kolejno w dniach 11, 18 i 25 maja 2016 r. Szczegóły na plakacie i stronie koła.


19 maja 2016 r. Zakład Japonistyki gościł prorektora Uniwersytetu Kōbe, Prof. Inoue Noriyukiego, który spotkał się z władzami naszej Uczelni, Wydziału oraz pracownikami i studentami Zakładu. Prof. Inoue, z wykształcenia jurysta, przedstawił również prezentację na temat narracji bajkowych w reklamach z perspektywy japońskiego prawa.

        
Wcześniejsze informacje, minione wydarzenia naukowe i kulturalne
                   Zobacz szczegóły >>>

 

SŁOWO NA POWITANIE


Fot. A. Romański

Witamy na stronie najmłodszej w Polsce japonistyki uniwersyteckiej, która choć działa na Wydziale Filologicznym, w pewnym sensie wypączkowała z toruńskiej fizyki. Kadra nauczycieli nie jest jeszcze tak liczna jak na pozostałych japonistykach, ale wciąż się rozwija, a wśród nauczycieli są zarówno osoby z bardzo dużym doświadczeniem w nauczaniu akademickim, jak i młodzi, pełni zapału japoniści.

Prof. dr hab.
Krzysztof Stefański
kierownik Zakładu Japonistyki

STUDENCI

Kwartalnik studentów japonistyki
NAZE NIHONGAKKA nr 1

  Statystyki          Ostatnia aktualizacja: