Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 
Wydarzenia
Nowe Miasto Toruń. 750 lat od fundacji miasta

Konferencja 'Nowe Miasto Toruń. 750 lat od fundacji miasta' - Toruń, 24 listopada 2014 r.

Nowe Miasto Toruń. 750 lat od fundacji miasta to tytuł książki, a zarazem konferencji, która odbyła się 24 listopada 2014 roku w naszym Instytucie i stanowiła swoistą prezentację oraz promocję tej publikacji.

W trakcie konferencji miało również miejsce wręczenie Profesorowi Andrzejowi Tomczakowi "Złotego Astrolabium" - honorowego wyróżnienia Towarzystwa Miłośników Torunia.

Więcej…
 
Jezuici wczoraj i dziś

Konferencja 'Jezuici wczoraj i dziś. 200 lat od odrodzenia Towarzystwa Jezusowego (1814-2014)' - Toruń, 20 listopada 2014 r.20 listopada 2014 r. w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK odbyła się jednodniowa konferencja Jezuici wczoraj i dziś. 200 lat od odrodzenia Towarzystwa Jezusowego (1814-2014) organizowana przez nasz Instytut i toruńskich Księży Jezuitów. Zgromadzeni słuchacze zapoznali się z wystąpieniami prelegentów, którzy ukazali aspekty działalności jezuitów w Polsce i na świecie na przestrzeni wieków aż po lata 80. XX wieku:

 

Więcej…
 
'O tym się nie mówi...' - kolejny wykład wygłosiła dr Franziska Zaugg

Wykład Franziski Zaugg 'Perfekcyjni wojownicy Himmlera? Muzułmańscy Albańczycy w Waffen-SS' - Toruń, 18 listopada 2014 r.

We wtorkowe przedpołudnie, 18 listopada 2014 r., w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK gościła dr Franziska Zaugg z Uniwersytetu w Bernie. Dr F. Zaugg przyjechała do Torunia na zaproszenie Studenckiego Koła Naukowego Historii Niemiec, by w ramach cyklu O tym się nie mówi... zaprezentować wykład Perfekcyjni wojownicy Himmlera? Muzułmańscy Albańczycy w Waffen-SS.

Więcej…
 
Konferencja poświęcona Profesorowi Jerzemu Wojtowiczowi

Profesor Jerzy WojtowiczPracownicy Zakładu Metodologii Historii i Wiedzy o Kulturze naszego Instytutu wraz z Zakładem Dziejów Pomorza IH PAN zorganizowali 22 października 2014 r. konferencję poświęconą osobie Profesora Jerzego Wojtowicza - Jerzy Wojtowicz (1924-1996) - historyk gospodarki, kultury i społeczeństwa doby nowożytnej.

Tego samego dnia w Bibliotece Głównej UMK otwarto wystawę poświęconą Profesorowi.

Więcej…
 
Modernizacja-Polskość-Trwanie - migawki z konferencji

Konferencja Modernizacja-Polskość-Trwanie - Toruń, 16-17 października 2014 r.

Modernizacja-Polskość-Trwanie. Społeczne, kulturowe i polityczne aspekty aktywności Polaków na przełomie XIX i XX w. - pod takim hasłem odbywała się w dniach 16-17 października 2014 roku międzynarodowa konferencja zorganizowana przez Instytut Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu oraz Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Więcej…
 
Wykład prof. G. Jasińskiego zainaugurował nowy rok akademicki w IHiA UMK

dr hab. Grzegorz Jasiński, prof. UWMWe wtorek, 14 października 2014 r., odbył się wykład inaugurujący rozpoczęcie roku akademickiego 2014 / 2015 w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK. Swój odczyt Wydarzenia wojenne 1914 roku w Prusach Wschodnich w perspektywie "urzędowych wspomnień" wygłosił dr hab. Grzegorz Jasiński, prof. UWM z Olsztyna.

Profesor przedstawił zgromadzonym kilka zagadnień związanych z genezą tytułowych urzędowych wspomnień mieszkańców Prus Wschodnich z okresu walk niemiecko-rosyjskich w 1914 roku. Były to relacje, które powstały w odpowiedzi na wezwanie władz pruskich z 1915 r., a więc kiedy wspomnienia były jeszcze świeże.

Ucieczki władz i ludności cywilnej wobec zbliżających się wojsk rosyjskich, rabunki pozostawionego mienia przez Rosjan ale i miejscową tłuszczę, obraz Rosjan w oczach mieszkańców nie zawsze zgodny z wyobrażeniami, tropienie szpiegów wśród najbliższych sąsiadów czy szerzenie się plotek i powstawanie legend (dlaczego wycofujący się Rosjanie nie zniszczyli Olsztyna?) - między innymi o tym opowiedział nasz Gość. Wykład był ciekawym przyczynkiem do badań nad źródłami pamiętnikarskimi i wpływem wielkiej historii na losy poszczególnych jednostek.

 
Międzynarodowa konferencja 'Ponadnarodowa „milicja” Himmlera...'

Konferencja 'Ponadnarodowa milicja Himmlera: Lokalna współpraca z oddziałami SS i policji w kontekście II wojny światowej' W dniach 28–30 maja 2014 r. odbyła się międzynarodowa konferencja pt. Ponadnarodowa „milicja” Himmlera: Lokalna współpraca z oddziałami SS i policji w kontekście II wojny światowej w przestrzeni europejskiej, zorganizowana przez trzy europejskie ośrodki uniwersyteckie – Instytut Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu, Imre Kart?sz Kolleg w Jenie oraz UCD Centre for War Studies w Dublinie.

W trwających trzy dni obradach udział wzięli znawcy powyższej tematyki z aż piętnastu krajów świata: Polski, Niemiec, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii, Danii, Ukrainy, Litwy, Francji, Rumunii, Grecji, Stanów Zjednoczonych, Izraela i Singapuru.

Konferencja została objęta patronatem honorowym Prezydenta Miasta Torunia – Michała Zaleskiego. Obrady odbywały się w Hotelu Uniwersyteckim w trzech językach – polskim, niemieckim i angielskim. Wszyscy uczestnicy obrad mieli możliwość skorzystania z tłumaczenia symultanicznego.

Więcej…
 
V Wiosenne Spotkania Archiwalne

V Wiosenne Spotkania Archiwalne - Toruń, 29-30 maja 2014 r.

W dniach 29-30 maja 2014 r. odbyła się piąta już konferencja z cyklu Wiosenne Spotkania Archiwalne organizowana co roku przez Zakład Zarządzania Dokumentacją i Informacji Archiwalnej z naszego Instytutu. Tematem przewodnim spotkania było: Dziś i jutro dokumentacji elektronicznej w instytucji. Partnerem konferencji było Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji a swoim patronatem objął ją Prezydent Miasta Torunia.

Więcej…
 
Historia na UMK na 5. pozycji w kraju w rankingu 'Perspektyw'

Miło nam poinformować, że w rankingu kierunków studiów 2014 Perspektyw, kierunek historia (wraz z kierunkami pokrewnymi) na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu zajął 5. miejsce w swojej grupie!

Szczegóły na stronie perspektywy.pl.

 
Staropolscy studenci poza krajem ojczystym - wykład prof. Mariana Chachaja

O tożsamości staropolskich studentów i podróżników w obcych krajach - gościnny wykład prof. Mariana Chachaja

W środę, 20 maja 2014 r., w naszym Instytucie z gościnnym wykładem pt. O tożsamości staropolskich studentów i podróżników w obcych krajach wystąpił dr hab. Marian Chachaj, prof. UMCS z Lublina.

Profesor jest znanym i cenionym badaczem zagadnień związanych z wojażami mieszkańców Królestwa Polskiego na zagraniczne uczelnie w okresie nowożytnym. Spod jego pióra wyszły książki Zagraniczna edukacja Radziwiłłów od początku XVI do połowy XVII w. i Związki kulturalne Sieny i Polski do końca XVIII w. (Staropolscy studenci i podróżnicy w Sienie. Sieneńczycy i ich dzieła w Polsce).

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 10 z 13

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla templates vps hosting Valid XHTML and CSS. Projekt serwisu: Przemysław Krysiński. Administracja: IHiA UMK.