Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 
Wydarzenia
Spotkanie rady programowej czasopisma 'Klio'

W miniony piątek, 8 maja 2015 roku, odbyło się spotkanie rady programowej Klio. Czasopisma poświęconego dziejom Polski i powszechnym. Periodyk wydawany jest przez Instytut Historii i Archiwistyki UMK od 2001 roku, obecnie ukazuje się co kwartał a teksty publikowane w czasopiśmie na podstawie oceny Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymują 8 punktów.

Więcej…
 
'Tożsamość. Przeszłość-teraźniejszość-przyszłość'

Plakat konferencji 'Tożsamość. Przeszłość-teraźniejszość-przyszłość'; Toruń, 11-12 maja 2015 r.W dniach 11 i 12 maja 2015 roku przy Instytucie Historii i Archiwistyki UMK oraz Wydziale Nauk Pedagogicznych UMK odbyła się I Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa: Tożsamość. Przeszłość-teraźniejszość-przyszłość. W obradach - programowo przygotowanych przez studentów Koła Naukowego Historyków Pamięci - uczestniczyli wykładowcy, doktoranci i studenci z kilku ośrodków akademickich w Polsce. Interdyscyplinarny charakter konferencji stanowił płaszczyznę, na której wyniki badań nad wpływem tożsamości kulturowej na społeczeństwo zaprezentowali przedstawiciele dyscyplin nauk humanistycznych.

Więcej…
 
XXIII Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów w Toruniu zakończony

XXIII Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów - inauguracja; Toruń, 21-25 kwietnia 2015 r.Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów to największa konferencja historyczna w ciągu roku, przygotowana z myślą o studentach i doktorantach. Tegoroczna XXIII edycja zorganizowana została przez Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod hasłem W drodze ku przyszłości i odbyła się w dniach 21–25 kwietnia br. Uroczyste otwarcie konferencji nastąpiło 21 kwietnia w Auli Collegium Humanisticum o godzinie 18.00. Wykład inauguracyjny pt. Procesy o czary we wczesnonowożytnej Europie – zarys problematyki wygłosił prof. Jacek Wijaczka, wybitny specjalista w zakresie historii polowań na czarownice i procesów o czary. Zaraz potem odbył się bankiet powitalny z okazji otwarcia konferencji.

W trakcie XXIII OZHS ponad 300 uczestników z 25 ośrodków uniwersyteckich z Polski i zagranicy obradowało w 21 panelach tematycznych. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu wystawił najliczniejszą reprezentację prelegentów. Swoje referaty z naszego ośrodka  przygotowało aż 47 uczestników. Obrady w panelach i dyskusje po referatach moderowali pracownicy naukowi Instytutu Historii i Archiwistyki UMK bądź doktoranci.

Więcej…
 
WNH UMK zawiera, IHiA UMK realizuje - podpisanie umów patronackich

Zawarcie umowy patronackiej między Wydziałem Nauk Historycznych UMK a Płockim Uniwersytetem Ludowym - Toruń, 27.03.2015 r.W dniach 26 i 27 marca 2015 r. Wydział Nauk Historycznych UMK zawarł dwie umowy patronackie ze szkołami ponadgimnazjalnymi. Ze strony Wydziału głównym realizatorem tych umów będzie Instytut Historii i Archiwistyki. W czwartek, 26 marca podpisano umowę patronacką z Zespołem Szkół Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego z Iławy. Obie strony zobowiązały się współdziałania w przedsięwzięciach edukacyjnych, mających na celu propagowanie nauk humanistycznych i podnoszenie efektów kształcenia w tym zakresie.

W piątek, 27 marca, podobną umowę podpisano ze Stowarzyszeniem Płocki Uniwersytet Ludowy im. W. Witosa, organem prowadzącym siedem szkół ponadgimnazjalnych w: Płocku, Gostyninie, Kutnie, Sierpcu, Ciechanowie, Lipnie i Wołominie. Ponieważ licea te to szkoły mundurowe, strony umowy zobowiązały się do wspierania wspólnych przedsięwzięć związanych z edukacją uczniów oraz kształceniem studentów prowadzonego przez IHiA UMK kierunku studiów wojskoznawstwo.

 

dr hab. Maciej Krotofil

Galeria zdjęć z podpisania umowy z PUL na naszym profilu na FB.

 
Sławomir Cenckiewicz w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK

'Płk Ryszard Kukliński – bohater czy zdrajca?' – wykład dr. hab. Sławomira Cenckiewicza w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK - Toruń, 18.03.2015 r.18 marca w Auli Collegium Humanisticum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbył się kolejny wykład z cyklu wykładów kontrowersyjnych O tym się nie mówi… Tym razem gościem spotkania był dr hab. Sławomir Cenckiewicz – badacz najnowszej historii Polski, który wygłosił prelekcję pt. Płk Ryszard Kukliński – bohater czy zdrajca?. Spotkanie zostało zorganizowane przez Koło Naukowe Historii Niemiec oraz Instytut Historii i Archiwistyki UMK

Więcej…
 
Spotkanie autorskie z T. Borawską i H. Rietzem

Spotkanie autorskie z Teresą Borawską i Henrykiem Rietzem - Toruń, 17.03.2015 r.We wtorek, 17 marca 2015 roku, w samo południe, rozpoczęło się drugie spotkanie autorskie zorganizowane wspólnie przez Instytut Historii i Archiwistyki UMK i Bibliotekę Humanistyczną UMK. Tym razem zaproszonymi gośćmi byli autorzy książki Mikołaj Kopernik i jego świat, Teresa Borawska i Henryk Rietz.

Uczestnicy poznali genezę powstania książki, która nie jest biografią Kopernika, ale ma pomóc w ukazaniu jego otoczenia w różnorodnych aspektach, np. znajomi i przyjaciele, czasy mu współczesne, obowiązki kanoników katedralnych we Fromborku czy dzieje jego księgozbioru. W drugiej części spotkania słuchacze dowiedzieli się, dlaczego można mieć wątpliwości co prawidłowej identyfikacji szczątków wydobytych spod posadzki fromborskiej katedry, które zostały uznane za szczątki Mikołaja Kopernika.

Galeria zdjęć na naszym profilu FB.

 
'Stolica świata...', czyli spotkanie autorskie z prof. K. Maliszewskim

Spotkanie autorskie z prof. Kazimierzem Maliszewskim; Toruń, 28.01.2015 r.

W środowe przedpołudnie 28 stycznia 2015 r. w Bibliotece Humanistycznej odbyło się (zorganizowane przez Koło Miłośników Historii Anglosaskiej "Wesoła Kompania") spotkanie autorskie z prof. Kazimierzem Maliszewskim - wykładowcą IHiA UMK.

Profesor przedstawił słuchaczom okoliczności powstania swojej najnowszej książki Stolica Świata. Studia z dziejów życia kulturalnego i umysłowego Londynu w XVIII wieku.

Więcej…
 
Część pisemna etapu okręgowego XLI Olimpiady Historycznej - Toruń, 10.01.2015 r.

Część pisemna etapu okręgowego XLI Olimpiady Historycznej - Toruń, 10 stycznia 2015 r.W sobotę 10 stycznia 2015 r. w Collegium Humanisticum UMK odbyły się eliminacje pisemne w ramach etapu okręgowego XLI Olimpiady Historycznej. Wzięli w nich udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.

Kiedy uczestnicy zmagali się z tematami przygotowanymi przez Organizatorów, ich opiekunowie mieli okazję wysłuchać wykładu prof. Jarosława Dumanowskiego pt. Kuchnia, jedzenie i smak. Historia prawdziwa. W trakcie tego spotkania uhonorowano również nauczycieli z naszego regionu, szczególnie zasłużonych w przygotowywanie uczestników kolejnych edycji Olimpiady Historycznej.

Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia na naszym profilu FB: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.690646231056102.1073741837.135685796552151&type=1

 
Ewolucja myśli politycznej obozu piłsudczykowskiego 1926-1954

Ewolucja myśli politycznej obozu piłsudczykowskiego 1926-1954 - plakat; Toruń, 26 stycznia 2015 r.Dnia 26 stycznia 2015 roku w Sali Rady Wydziału odbyła się debata panelowa: Ewolucja myśli politycznej obozu piłsudczykowskiego (1926-1954). W obradach - zorganizowanych przez członków Koła Naukowego Historyków Pamięci - wzięli udział kompetentni badacze dziejów obozu sanacyjnego: dr hab. Arkadiusz Adamczyk (prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach) oraz dr hab. Marek Sioma - pracownik Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Niestety w związku z chorobą udział w wydarzeniu odwołał prof. dr hab. Mariusz Wołos.
Dyskusję otworzył Dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki, prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski. Obrady miała charakter panelowy - paneliści zabrali głos w siedmiu kwestiach:

Więcej…
 
Niemiecki oficer, który pomógł Władysławowi Szpilmanowi

Dyskusja 'Splątane losy… Wilm Hosenfeld i Władysław Szpilman' - Toruń, 9 grudnia 2014 r.We wtorkowe przedpołudnie, 9 grudnia 2014 roku, rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie zorganizowane przez Instytut Historii i Archiwistyki UMK oraz Fundację Konrada Adenauera w Polsce, a poświęcone książce Staram się ratować każdego. Życie niemieckiego oficera w listach i dziennikach: Splątane losy… Wilm Hosenfeld i Władysław Szpilman.

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 9 z 13

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla templates vps hosting Valid XHTML and CSS. Projekt serwisu: Przemysław Krysiński. Administracja: IHiA UMK.