'O tym się nie mówi...' z prof. E. C. Królem

Prof. Eugeniusz Cezary Król z małżonką w IHiA UMK; Toruń, 23 listopada 2017 r.W czwartek 23 listopada 2017 roku w naszym Instytucie gościł prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król, który tego samego dnia wygłosił, w ramach cyklu "O tym się nie mówi...", wykład Fenomen "biblii nienawiści" - wokół polskiej edycji "Mein Kampf". Wykład poprzedziło spotkanie Profesora (który przybył do Torunia wraz z małżonką) z dr. hab. Maciejem Krotofilem i mgr Alicją Bartnicką, prezesem Koła Naukowego Badaczy Białych Plam.

Prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król - historyk i politolog, tłumacz niemieckiej literatury historycznej. W kręgu jego zainteresowań badawczych znajduje się historia najnowsza i współczesna Niemiec, stosunki polsko-niemieckie w XX wieku, systemy polityczne i przywództwo totalitarne w XX wieku, indoktrynacja i propaganda totalna w XX wieku, a także film jako źródło do dziejów najnowszych i współczesnych.

W latach 1999-2000 był profesorem gościnnym na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji. Od 2002 do 2006 roku był dyrektorem Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Berlinie, z kolei w latach 2012-2016 był dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych PAN. Jest także profesorem Collegium Civitas.

Prof. Eugeniusz Cezary Król jest autorem wielu prac naukowych, spośród których na uwagę zasługują przede wszystkim publikacje książkowe:

- Propaganda i indoktrynacja narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945. Studium organizacji, treści, metod i technik masowego oddziaływania (Warszawa 1999, praca została uhonorowana nagrodą „Klio” w roku 1999 i nagrodą im. Jana Długosza w 2000 roku);

- Polska i Polacy w propagandzie narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945 (Warszawa 2006, praca została wyróżniona w 2006 roku nagrodą „Klio” oraz nagrodą im. Joachima Lelewela Wydziału I Nauk Społecznych PAN w 2008 r.);

- Polska kultura w 1956 roku. Nadzieje – złudzenia – dziedzictwo (Warszawa 2007);

- wspólnie z Danutą Jackiewicz album dwujęzyczny W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie 1939-1945 (wersja polsko-niemiecka, Warszawa 2009, wyróżniony dyplomem honorowym Towarzystwa Miłośników Historii za najlepsze Varsaviana za rok 2008/2009);

- Rok 1956 w Polsce i jego rezonans w Europie (Warszawa 2009, współredakcja Joanna Szymoniczek); wersja niemieckojęzyczna Das Jahr 1956 in Polen und seine Resonanz in Europa (Warschau 2010, współredakcja Joanna Szymoniczek).

- Dzienniki Josepha Goebbelsa, wybór fragmentów, tłumaczenie, obszerny wstęp, przypisy, t. 1-3, (Warszawa 2013-2014).