XIX Ordines Militares. Colloquia Torunensia Historica

Plakat XIX konferencji z cyklu 'Ordines Militares. Colloquia Torunensia Historica'; Toruń, 20-23 września 2017 r.W dniach 21-23 września 2017 r. odbyła się w Toruniu XIX konferencja z cyklu "Ordines Militares. Colloquia Torunensia Historica" organizowana przy współpracy Instytutu Historii i Archiwistyki Wydziału Nauk Historycznych UMK, Towarzystwa Naukowego w Toruniu i Uniwersytetu w Hamburgu (Universität Hamburg) oraz przy finansowym wsparciu Gminy Miasta Toruń. Honorowy patronat nad konferencją objął Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Temat konferencji brzmiał The Military Orders in the Regional Ecclesiastical Structures (dioceses, parishes, other religious institutions) / Zakony rycerskie w regionalnych strukturach kościelnych (diecezje, parafie, inne instytucje duchowne).

Organizatorami konferencji byli: prof. dr hab. Roman Czaja i dr Krzysztof Kwiatkowski z Instytutu Historii i Archiwistyki WNH UMK oraz prof. dr Jürgen Sarnowsky z Instytutu Historii Uniwersytetu w Hamburgu (Historisches Seminar, Universität Hamburg).

W czasie dwudniowych obrad zaprezentowano 18 referatów dotyczących zagadnień relacji między zakonami rycerskimi działającymi w różnych regionach średniowiecznego świata łacińskiego i wczesnonowożytnej Europy a instytucjami i strukturami kościelnymi. W konferencji wzięło udział 19 referentek i referentów z 10 krajów (Cypr, Estonia, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Słowenia, Węgry, Włochy, USA), jak również liczni dyskutanci. Obrady odbywały się w Hotelu Uniwersyteckim UMK (21 września) oraz w siedzibie Towarzystwa Naukowego w Toruniu (22 września).

Program konferencji (pdf)