Humanista Roku 2017
Wojewódzki Konkurs 'Humanista Roku 2017'; Toruń, 12 maja 2017 r.
Wojewódzki Konkurs 'Humanista Roku 2017' - od lewej: Waldemar Rozynkowski, dyrektor IHiA UMK, Joanna Ardanowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Lubiczu Górnym, Brygida Bogdanowicz-Kopeć, dyrektor Dyrektor ZEASP w Lubiczu Górnym, Maria Mazurkiewicz, kujawsko-pomorska wicekurator oświaty; Toruń, 12 maja 2017 r.

W piątek 12 maja 2017 r. w gmachu Collegium Humanisticum UMK odbyła się piąta edycja Wojewódzkiego Konkursu Humanista Roku - tegoroczne motto to Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce. Wzięło w nim udział 104 uczniów klas trzecich gimnazjów z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Uczestnicy mieli 70 minut na rozwiązanie 18-stronicowego testu. Po części konkursowej - podczas przerwy - uczniowie i ich opiekunowie wysłuchali prelekcji dr hab. Sylwii Grochowiny „Toruński Holokaust”. Losy żydówek z podobozu KL Stutthof o nazwie Baukommando Weichsel. Po wykładzie ogłoszono wyniki - chyba dla wszystkich były one zaskoczeniem: dwa pierwsze miejsca, jedno drugie i - zamiast miejsca trzeciego - cztery wyróżnienia.

Humanista Roku to wspólne przedsięwzięcie Zespołu Szkół nr 1 im. Tadeusza Kościuszki Gimnazjum nr 1 w Lubiczu Górnym i Instytutu Historii i Archiwistyki UMK, a patronują mu Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty w Bydgoszczy i Wójt Gminy Lubicz. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowania naukami humanistycznymi, ze szczególnym uwzględnieniem historii, wiedzy o społeczeństwie, języku polskim, religioznawstwie, sztuce, promowanie osiągnięć uczniów, nauczycieli i szkoły, rozpowszechnianie wiedzy o kulturze, świadome korzystanie ze środków masowego przekazu.

Zdjęcia z konkursu na profilu FB IHiA UMK i Zespołu Szkół nr 1 w Lubiczu Górnym.