XLII Olimpiada Historyczna

Harmonogram XLII Olimpiady Historycznej 2015/2016

1. Do dnia 14 września 2015 r.: zapoznanie uczniów z założeniami Olimpiady Historycznej (szczegółowych informacji udzielają sekretarze Komitetów Okręgowych OH: adresy i numery telefonów dostępne na stronie internetowej www.olimpiadahistoryczna.pl) oraz podanie tematów pracy badawczej na eliminacje pisemne I etapu Olimpiady.
  2. Do dnia 4 października 2015 r.: zawiadomienie właściwego Komitetu Okręgowego przez komisje szkolne (międzyszkolne) o przystąpieniu do Olimpiady.
  3. Do dnia 9 października 2015 r.: etap szkolny (zawody I stopnia) – eliminacje ustne.
  4. Do dnia 4 listopada 2015 r.: uczniowie zakwalifikowani do eliminacji pisemnych przygotowują prace badawcze; komisje szkolne przesyłają do właściwego Komitetu Okręgowego Olimpiady zakodowane prace badawcze uczniów oraz protokoły z eliminacji.
  5. Do dnia 4 grudnia 2015 r.: Komitety Okręgowe informują szkoły o uczniach zakwalifikowanych do eliminacji II stopnia (zawody okręgowe) oraz o miejscu i terminie zawodów.
  6. Etap okręgowy (zawody II stopnia) :
    • 9 stycznia 2016 r.: eliminacje pisemne
    • 14-15 stycznia 2016 r.: eliminacje ustne
  7. Do dnia 25 stycznia 2016 r.: przesłanie protokołów z eliminacji okręgowych oraz zestawienia statystycznego (liczba uczestników eliminacji szkolnych i okręgowych) do Komitetu Głównego wraz z pracami pisemnymi i ankietami uczniów zakwalifikowanych do finału (3 pierwsze osoby) oraz uczniów dodatkowo typowanych do finału.
  8. Do dnia 15 lutego 2016 r.: zawiadomienie uczniów zakwalifikowanych do finału o miejscu i terminie eliminacji III stopnia.
  9. Etap centralny (zawody III stopnia): 1-3 kwietnia 2016 r.

Tematy prac pisemnych I etapu XLII Olimpiady Historycznej

1. Specjalność: Starożytność
    • Otia post negotia. Czas wolny i rozrywki w świecie rzymskim.
  2. Specjalność: Średniowiecze
    • Rola wypraw krzyżowych w dziejach średniowiecznej Europy.
  3. Specjalność: Epoka nowożytna
    • Miejsce Rosji w polityce europejskiej XVII i XVIII w..
  4. Specjalność: Historia XIX w.
    • Bałkany w polityce państw europejskich od 1815 do 1914 r..
  5. Specjalność: Historia XX w.
    • Polityka zagraniczna II Rzeczpospolitej – sukcesy i porażki
  6. Specjalność: Historia parlamentaryzmu w Polsce
    • Konstytucja 3 Maja - rola i znaczenie na tle innych konstytucji XVIII wieku.
  7. Specjalność: Historia regionu
    • Czas Solidarności. Ludzie i wydarzenia lat 1980-1981 w moim regionie.

Informacje sekretarza Komitetu Okręgowego XLII OH w Toruniu

Wgląd do prac etapu szkolnego:

wtorek, 8 grudnia 2015 r., w godzinach 10.00 – 11.00 oraz 15.00-16.00
Collegium Humanisticum UMK, budynek "C", I piętro, pokój C 1.38
lub po umówieniu telefonicznym: 510 709 552

Eliminacje Okręgowe odbędą się na Wydziale Nauk Historycznych UMK
(Collegium Humanisticum UMK, ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń):

• Eliminacje pisemne - odbędą się 9 stycznia 2016 r. (sobota) o godzinie 10.00
  • Eliminacje ustne - odbędą się 15 stycznia 2016 r. (piątek) od godziny 9.00

W czasie trwania etapu pisemnego nauczycieli zapraszamy do Sali Rady Wydziału Nauk Historycznych UMK im. Profesora Karola Górskiego (C 0.39), na wykład dr. Tomasza Cerana z Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku, Delegatura w Bydgoszczy Zbrodnia pomorska 1939.
Po wykładzie nauczycielom zostaną zaprezentowane edukacyjne gry planszowe wydane przez IPN.

Uczniowie zakwalifikowani niezwłocznie proszeni są o przesłanie pocztą tradycyjną na adres Komitetu Okręgowego (ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń) listę lektur - według wzoru.

Lista lektur powinna być wydrukowana na kartce formatu A4; powinna zawierać następujące informacje rozmieszczone przejrzyście na całej stronie:

• Imię i nazwisko ucznia oraz nazwa i adres szkoły (w lewym górnym rogu)
  • Wybieram epokę: ...
  • Listę przeczytanych lektur – imię nazwisko aktora, tytuł, rok i miejsce wydania książki.

WSZYSCY ZAKWALIFIKOWANI UCZNIOWIE PRZYSYŁAJĄ LISTY LEKTUR
(listy przesłane wraz z pracami z etapu szkolnego nie spełniały wymagań estetycznych)

Wyniki etapu okręgowego zamieszczone zostaną w czasie określonym w terminarzu XLII OH analogicznie na stronie IHiA UMK (w zakładce "Nauczyciele" lub bezpośrednio pod adresem http://www.historia.umk.pl/oh).

Poprawiony: Środa, 10 Luty 2016 13:00