XLI Olimpiada Historyczna

Harmonogram XLI Olimpiady Historycznej 2014/2015

1. Do dnia 15 września 2014 r.: zapoznanie uczniów z założeniami Olimpiady Historycznej (szczegółowych informacji udzielają sekretarze Komitetów Okręgowych OH: adresy i numery telefonów dostępne na stronie internetowej www.olimpiadahistoryczna.pl; Okręg Toruń: dr Małgorzata Strzelecka Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ; 510709552).
    Opublikowanie na stronie www.olimpiadahistoryczna.pl tematów pracy badawczej na eliminacje pisemne I etapu Olimpiady.
  2. Do dnia 5 października 2014 r.: powołanie w szkołach Szkolnych lub Międzyszkolnych Komisji Olimpiady Historycznej.
    Zawiadomienie (najlepiej pocztą elektroniczną) właściwego Komitetu Okręgowego przez Szkolne lub Międzyszkolne Komisje o przystąpieniu do Olimpiady.
  3. Do dnia 10 października 2014 r.: etap szkolny (zawody I stopnia) – eliminacje ustne.
  4. Do dnia 5 listopada 2014 r.: uczniowie zakwalifikowani do eliminacji pisemnych przygotowują pracę badawczą i przekazują ją Szkolnej lub Międzyszkolnej Komisji.
  5. Do dnia 6 listopada 2014 r.: Szkolne i Międzyszkolne Komisje przesyłają do właściwego Komitetu Okręgowego Olimpiady:
    • zakodowane prace badawcze uczniów
    • klucz do rozkodowania prac (w zaklejonej kopercie)
    • protokoły z eliminacji I stopnia wypełnione na formularzu pobranym ze strony www.olimpiadahistoryczna.pl/formularze.
  6. Do dnia 3 grudnia 2014 r.: Komitet Okręgowy w Toruniu informuje szkoły o wynikach eliminacji pisemnych (na stronie IHiA w zakładce "Nauczyciele") oraz o miejscu i terminie zawodów II stopnia (etap okręgowy).
  7. Do dnia 24 grudnia 2014 r.: Komitety Okręgowe przesyłają do Komitetu Głównego zbiorcze sprawozdanie z przebiegu eliminacji I stopnia.
  8. Etap okręgowy (zawody II stopnia) :
    • 10 stycznia 2015 r.: eliminacje pisemne
    • 15-16 stycznia 2015 r.: eliminacje ustne
  9. Do dnia 26 stycznia 2015 r.: uczniowie zakwalifikowani do zawodów III stopnia i dodatkowi kandydaci do eliminacji centralnych przekazują właściwemu Komitetowi Okręgowemu wypełnione ankiety osobowe (formularz: www.olimpiadahistoryczna.pl/formularze).
    Komitety Okręgowe przesyłają do Komitetu Głównego:
    • sprawozdanie z organizacji eliminacji okręgowych,
    • prace pisemne i ankiety osobowe uczniów zakwalifikowanych do zawodów III stopnia oraz dodatkowych kandydatów do eliminacji centralnych.
  10. Do dnia 16 lutego 2015 r.: analiza porównawcza prac pisemnych z etapu okręgowego i ustalenie przez Komitet Główny progu punktowego dopuszczającego dodatkowych kandydatów do zawodów III stopnia. Zawiadomienie dodatkowych kandydatów o ostatecznych wynikach kwalifikacji.
    Zawiadomienie wszystkich uczniów zakwalifikowanych do finału o miejscu i terminie zawodów III stopnia
  11. Etap centralny (zawody III stopnia): 10 – 12 kwietnia 2015 r.

Tematy prac pisemnych I etapu XLI Olimpiady Historycznej

1. Specjalność: Starożytność
    • Narodziny cywilizacji w Egipcie i Mezopotamii - próba porównania.
  2. Specjalność: Średniowiecze
    • Bizancjum w średniowieczu - między islamem a Zachodem.
  3. Specjalność: Epoka nowożytna
    • Rządy sejmikowe w Rzeczypospolitej - geneza, rozwój, ocena zjawiska.
  4. Specjalność: Historia XIX w.
    • Źródła i skutki europejskiej ekspansji kolonialnej w XIX wieku.
  5. Specjalność: Historia XX w.
    • Ukraina i Ukraińcy w polityce europejskiej w XX wieku.
  6. Specjalność: Historia parlamentaryzmu w Polsce
    • Przywileje szlacheckie a rozwój parlamentaryzmu polskiego od XIV do XVI wieku.
  7. Specjalność: Historia regionu
    • Grupy etniczne i wyznaniowe w moim regionie na przestrzeni wieków.

Informacje sekretarza Komitetu Okręgowego XLI OH w Toruniu

Wgląd do prac etapu szkolnego:

poniedziałek, 8 grudnia 2014 r., w godzinach 13.00 – 18.00
Collegium Humanisticum UMK, budynek "C", I piętro, pokój C 1.38
lub w innym terminie uzgodnionym telefonicznie: 510 709 552

Eliminacje Okręgowe odbędą się na Wydziale Nauk Historycznych UMK
(Collegium Humanisticum UMK, ul. Władysława Bojarskiego 1, 87 – 100 Toruń):

• Eliminacje pisemne - odbędą się 10 stycznia 2015 r. (sobota) o godzinie 10.00
  • Eliminacje ustne - odbędą się 16 stycznia 2015 r. (piątek) o godzinie 9.00

W czasie trwania etapu pisemnego nauczycieli zapraszamy do Sali Rady Wydziału Nauk Historycznych UMK im. Profesora Karola Górskiego (C 0.39), na wykład prof. dr. hab. Jarosława Dumanowskiego Kuchnia, jedzenie i smak. Historia prawdziwa.

Do dnia 20 grudnia 2014 r. na adres mailowy sekretarza Komitetu Okręgowego ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ) należy przesłać listę lektur uczniów zakwalifikowanych do etapu okręgowego, dla każdego ucznia odrębną listę - według wzoru.

Lista lektur powinna być umieszczona w załączniku listu, na karcie formatu A4; powinna zawierać następujące informacje rozmieszczone przejrzyście na całej stronie:

• Imię i nazwisko ucznia oraz nazwa i adres szkoły (w lewym górnym rogu)
  • Wybieram epokę: ...
  • Lista lektur – imię nazwisko autora, tytuł, rok i miejsce wydania książki

Wyniki etapu okręgowego zamieszczone zostaną w czasie określonym w terminarzu XLI OH analogicznie na stronie IHiA UMK (w zakładce "Nauczyciele" lub bezpośrednio pod adresem http://www.historia.umk.pl/oh).

Poprawiony: Wtorek, 17 Luty 2015 10:53