XXXIX Olimpiada Historyczna

Terminarz XXXIX Olimpiady Historycznej 2012/2013

1. Do dnia 30 września 2012 r.: zapoznanie uczniów z założeniami Olimpiady Historycznej (szczegółowych informacji udzielają sekretarze Komitetów Okręgowych OH: adresy i numery telefonów dostępne na stronie internetowej www.olimpiadahistoryczna.pl).
  2. Do dnia 7 października 2012 r.: zawiadomienie właściwego Komitetu Okręgowego przez komisje szkolne (międzyszkolne) o przystąpieniu do Olimpiady
  3. 12 października 2012 r.: etap szkolny (zawody I stopnia) – eliminacje ustne.
  4. 12 października 2012 r.: etap szkolny (zawody I stopnia) – eliminacje pisemne. Tego dnia na stronie Olimpiady Historycznej (www.olimpiadahistoryczna.pl) zostaną podane tematy pracy badawczej z poszczególnych działów Olimpiady dla wszystkich uczestników, którzy uzyskali w eliminacjach ustnych minimum 42 punkty. Szczegółowe wymagania dotyczące formy pracy pisemnej znajdują się w regulaminie Olimpiady.
  5. Do 7 listopada 2012 r.: komisje szkolne przesyłają do właściwego Komitetu Okręgowego Olimpiady zakodowane prace badawcze uczniów, którzy w eliminacjach ustnych uzyskali min. 42 punkty oraz protokoły z eliminacji ustnych wypełnione według wzoru zamieszczonego na stronie internetowej Olimpiady Historycznej w zakładce FORMULARZE.
  6. Do dnia 5 grudnia 2012 r.: Komitety Okręgowe informują szkoły o uczniach zakwalifikowanych do eliminacji II stopnia (zawody okręgowe) oraz o miejscu i terminie zawodów.
  7. Etap okręgowy (zawody II stopnia) :
    • 5 stycznia 2013 r.: eliminacje pisemne
    • 10-11 stycznia 2013 r.: eliminacje ustne
  8. Do dnia 21 stycznia 2013 r.: przesłanie protokołów z eliminacji okręgowych oraz zestawienia statystycznego (liczba uczestników eliminacji szkolnych i okręgowych) do Komitetu Głównego wraz z pracami pisemnymi i ankietami uczniów zakwalifikowanych do finału (3 pierwsze osoby) oraz uczniów dodatkowo typowanych do finału. Wzór ankiety osobowej kandydata do finału do pobrania na stronie internetowej Olimpiady w zakładce FORMULARZE.
  9. Do dnia 11 lutego 2013 r.: zawiadomienie uczniów zakwalifikowanych do finału o miejscu i terminie eliminacji III stopnia.
  10. 6 – 8 kwietnia 2013 r.: Etap centralny (zawody III stopnia)

Tematy prac pisemnych XXXIX Olimpiady Historycznej

Komitet Główny Olimpiady Historycznej ogłosił tematy prac pisemnych XXXIX Olimpiady Historycznej:
  • Temat 1. Specjalność: Archeologia
  • Pozaeuropejskie odkrycia polskich archeologów.
  • Temat 2. Specjalność: Starożytność
  • Wschodnie prowincje cesarstwa rzymskiego - gospodarka i społeczeństwo.
  • Temat 3. Specjalność: Średniowiecze
  • Polska a ziemie ruskie za Piastów - konflikty i współpraca.
  • Temat 4. Specjalność: Epoka nowożytna
  • Czasy stanisławowskie - ocena władcy i jego panowania.
  • Temat 5. Specjalność: Historia XIX w.
  • Wielka Emigracja - postawy polityczne i spory ideowe.
  • Temat 6. Specjalność: Historia XX w.
  • Rok 1968 w Polsce i Europie - próba porównania.
  • Temat 7. Specjalność: Historia parlamentaryzmu w Polsce
  • Geneza i rozwój parlamentaryzmu polskiego do 1569 r.
  • Temat 8. Specjalność: Losy Polaków na Wschodzie po 17 września 1939 r.
  • Polscy zesłańcy na Wschodzie w XIX w. - próba zbiorowego portretu.
  • Temat 9. Specjalność: Historia regionu
  • Mój region jako teatr działań wojennych w czasach nowożytnych.

Więcej informacji na stronie: www.olimpiadahistoryczna.pl

Informacje sekretarza Komitetu Okręgowego XXXIX OH w Toruniu

Pobierz plik w formacie pdf

Wgląd do prac etapu szkolnego:

poniedziałek, 10 grudnia 2012 r., w godzinach 18.00 – 19.00
Collegium Humanisticum UMK, budynek "C", I piętro, pokój C 1.38
lub w innym terminie uzgodnionym telefonicznie: 510 709 552

Eliminacje Okręgowe odbędą się na Wydziale Nauk Historycznych UMK (Collegium Humanisticum UMK, ul. Władysława Bojarskiego 1, 87 – 100 Toruń):

• Eliminacje pisemne - odbędą się 5 stycznia 2013 r. (sobota) o godzinie 10.00
  • Eliminacje ustne - odbędą się 11 stycznia 2013 r. (piątek) o godzinie 9.00

Do dnia 21 grudnia 2012 r. na adres mailowy sekretarza Komitetu Okręgowego ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ) należy przesłać listę lektur uczniów zakwalifikowanych do etapu okręgowego, dla każdego ucznia odrębną listę.

Lista lektur powinna być umieszczona w załączniku listu, na karcie formatu A4; powinna zawierać następujące informacje rozmieszczone przejrzyście na całej stronie:

• Imię i nazwisko ucznia oraz nazwa i adres szkoły (w lewym górnym rogu)
  • Wybieram epokę: ...
  • Lista lektur