English version
Pobieranie animacji...
Menu główne:
Ostatnie Wyprawy:
Szybkie linki:
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Odwiedź nasz profil w portalu Facebook

Szukaj nas też na Twitterze

Rozbudowa Stacji Polarnej UMK

Stację wybudowali:

(kliknij zdjęcie, aby powiększyć)
Ireneusz Sobota (kierownik)
Zbigniew Konieczka
Krzysztof Zieliński
Michał Król
Rafał Maszewski
Krzysztof Przybylski
Dariusz Witkowski
Przemysław Wyszyński

Tak było...

W okresie od 28 czerwca do 3 września 2007 roku trwała kolejna, XXXI Wyprawa Polarna UMK na Spitsbergen. W wyprawie udział wzięli: Ireneusz Sobota (kierownik wyprawy, glacjolog, po raz 17), Michał Król (glacjolog, doktorant, po raz 3), Rafał Maszewski (meteorolog, po raz 2), Przemysław Wyszyński (meteorolog, doktorant, po raz 1), Krzysztof Przybylski (student, po raz 1), Dariusz Witkowski (student, po raz 1) oraz Zbigniew Konieczka i Krzysztof Zieliński - pracownicy UMK (stolarze). Przez okres tygodnia gościliśmy w  Stacji Ericha Heucke z Bawarskiej Komisji Glacjologicznej, konstruktora świdra parowego do wierceń w lodzie lodowcowym. W czasie wyprawy prowadzone były badania naukowe wynikające z realizacji wielu projektów badawczych. Gościliśmy też uczestników międzynarodowej konferencji IAG/AIG Regional Conference on Geomorphology "Geodiversity of polar landforms", którym zaprezentowaliśmy wyniki naszych badań.
Jednak najważniejszym celem tegorocznej wyprawy była ROZBUDOWA NASZEJ STACJI. A było to możliwe dzięki życzliwości wielu osób, a w szczególności JM Rektora UMK prof. A. Jamiołkowksiego i prof. A. Tretyna, który od lat nas wpierał w naszych staraniach by Stację rozbudować.
Historia rozbudowy Stacji jest tak długa jak marzenia o rozbudowie...
...no ale może po kolei
Główni bohaterowie wydarzeń to stolarze z naszej uczelnianej stolarni: Zbigniew Konieczka i Krzysztof Zieliński, ale także Krzysiek Przybylski, Darek Witkowski, Michał Król, Rafał Maszewski, Przemek Wyszyński i Irek Sobota. Przez cały lipiec w różnych warunkach budowaliśmy nową Stację.
Stacja została schematycznie zbudowana już w Polsce na podstawie naszego projektu nadzorowanego przez M. Grzesia i stanęła przed uczelnianą stolarnią (warto dodać, że rzeczywistość spitsbergeńska znacznie zmieniła nasz pierwotny projekt). Następnie została zdemontowana, a wszystkie elementy zostały spakowane do transportu.
Transport. Wszystkie elementy Stacji (około 25 ton) zostały przewiezione do Gdyni. Tam zostały załadowane na statek Horyzont II, którym popłynęły na Spitsbergen. Należy zaznaczyć, że był to rekordowy ładunek, a zabranie go było możliwe dzięki wielkiej pomocy Krzyśka Makowskiego z "Navigi" i oczywiście załogi statku.
My dołączyliśmy na statek w Longyerabyen już na Spitsbergenie. Stamtąd ruszyliśmy na Kaffiøyrę. Niestety kiedy dopłynęliśmy sztorm nie pozwolił nam na rozładunek. Po naradzie z kapitanem, bosmanem i chifem zdecydowaliśmy się przeczekać do 8 rano następnego dnia. Okazało się, że pogoda dużo się nie zmieniła, jednak rozpoczęliśmy rozładunek. Lało i wiało. Pływaliśmy w dwa pontony: nasz i "statkowy". Ja pływałem z Michałem Królem a na drugim chief z załogantem ze statku, a chłopaki na brzegu odbierali ładunek. Kilka razy ze względu na warunki pogodowe przerywaliśmy akcję. Wszystko zajęło nam prawie 25 godzin. Była to naprawdę ciężka praca, którą zrozumieją tylko ci, którzy tam byli.
Kolejne dni to rozbiórka starej części Stacji i budowa nowej. Najpierw musieliśmy na plecach i za pomocą niewielkiego wózka zwieźć wszystko z brzegu pod Stację. Codziennie znosiliśmy potrzebne elementy i stawialiśmy Stację. Wszystko działo się w świetnej atmosferze i ochocie do pracy. Każdy pracował i pomagał jak tylko mógł i umiał. 1 sierpnia nowa Stacja była gotowa. Spełniło się nasze marzenie.
Nowa część Stacji to 32 m². powierzchni na parterze i 22 m² na piętrze. Składa się z pomieszczenia głównego, warsztatu, pokoju i dwóch antresol. Połączona jest ze "starą" częścią, ale posiada również oddzielne wejście.
Wiele stacji, domków, czy chat na Spitsbergenie posiada swoje nazwy. My też naszej Stacji nadaliśmy nazwę "Hahut".
Była to jedna z najważniejszych wypraw.
Zbigniew Konieczka, Krzysztof Zieliński, Irek Sobota, Michał Król, Krzysiek Przybylski, Darek Witkowski, Rafał Maszewski, Przemek Wyszyński - to osoby, które warto zapamiętać - to oni zbudowali nasza nową Stację, która będzie służyła i da schronienie jeszcze wielu wyprawom i odwiedzającym ją gościom.
Dziękuję Wam chłopaki za wszystko. To był nasz czas i nasza praca.
Irek Sobota

Fotogaleria

Instrukcje: aby rozpocząć przeglądanie kliknij na wybrane zdjęcie. Do przełączania pomiędzy kolejnymi zdjęciami możesz używać przycisków klawiatury (strzałka w prawo - następne; strzałka w lewo - poprzednie) lub przycisków przy krawędziach zdjęć. Aby zamknąć galerię kliknij przycisk "Close" w prawym dolnym rogu lub wciśnij na klawiaturze przycisk Escape. Jeśli chcesz zapisać oglądane zdjęcie, kliknij ikonkę dyskietki pod opisem zdjęcia. Wówczas otworzy się ono w nowym oknie, w którym będziesz mógł je zapisać (kliknięcie prawym przyciskiem myszy i wybór "Zapisz obrazek jako...").Fot. I. Sobota, Z. Konieczka, D. Witkowski, E. Majchrowska

Wszystkie zdjęcia opublikowane na tej stronie, są własnością
ich autorów oraz są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie zdjęć bez adnotacji o autorach zabronione.