English version
Pobieranie animacji...
Menu główne:
Ostatnie Wyprawy:
Szybkie linki:
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Odwiedź nasz profil w portalu Facebook

Szukaj nas też na Twitterze

XXXVI Wyprawa Polarna UMK

O Wyprawie

XXIX Wyprawa Polarna UMK trwała od 1 lipca do 4 września 2006 roku. W wyprawie uczestniczyli: Marek Grześ-lipiec (glacjolog, po raz 21) - kierownik wyprawy, Ireneusz Sobota (glacjolog, po raz 15) - kierownik wyprawy, Marek Kejna (klimatolog, po raz 4), Tomasz Jaworski (geomorfolog, po raz 3) i Rafał Maszewski (klimatolog, po raz 1). W czasie wyprawy przeprowadzono cały szereg badań naukowych, będących realizacją grantów (JM Rektora UMK i tzw. projektu zamawianego, PBZ-KBN-108/P04/2004), a także częścią badań, które odbywają się w ramach Międzynarodowego Roku Polarnego IPY.
Przeprowadzono między innymi badania: bilansu masy lodowców obszaru Kaffioyry (I. Sobota), ablacji i dopływu z lodowców Kaffioyry (I. Sobota), wybrane zagadnienia selektywnego topnienia i kriokrasu (I. Sobota), wieloletniej zmarzliny (M. Grześ), moren subakwalnych (M. Grześ, I. Sobota), warunki klimatyczne Kaffioyry i lodowca Waldemara (M. Kejna, R. Maszewski), wybrane zagadnienia peryglacjalne (T. Jaworski). W czasie wyprawy dokonano również wielu eksploracji terenowych, m.in. na Wyspe Księcia Karola i do fjordu St. Jons. W trakcie wyprawy mieliśmy kilka wizyt gości zagranicznych, jak również ekip z Polski. Dwukrotnie odwiedziła nas inspekcja norweskiej policji - wypadliśmy bez zastrzeżeń. Pomogliśmy dwóm zagubionym Norwegom. Kilka razy zawitał do nas Jurek Różański. Działo się jak zawsze wiele, było wesoło i ciekawie... Wykonaliśmy bardzo dużo ciekawej i ciężkiej pracy. A nasza stacje została odpowiednio zabezpieczona i przygotowana na kolejną wyprawę.

Kliknij zdjęcie wybranego uczestnika, aby powiększyćFotogaleria

Instrukcje: aby rozpocząć przeglądanie kliknij na wybrane zdjęcie. Do przełączania pomiędzy kolejnymi zdjęciami możesz używać przycisków klawiatury (strzałka w prawo - następne; strzałka w lewo - poprzednie) lub przycisków przy krawędziach zdjęć. Aby zamknąć galerię kliknij przycisk "Close" w prawym dolnym rogu lub wciśnij na klawiaturze przycisk Escape. Jeśli chcesz zapisać oglądane zdjęcie, kliknij ikonkę dyskietki pod opisem zdjęcia. Wówczas otworzy się ono w nowym oknie, w którym będziesz mógł je zapisać (kliknięcie prawym przyciskiem myszy i wybór "Zapisz obrazek jako...").
Wszystkie zdjęcia opublikowane na tej stronie, są własnością
ich autorów oraz są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie zdjęć bez adnotacji o autorze zabronione.